Jak ušetřit v domácnosti? Pozor na kapající kohoutky i plýtvání jídlem

Jak ušetřit v domácnosti? Pozor na kapající kohoutky i plýtvání jídlem

Způsobů, jak ušetřit v domácnosti, je více. Základem je udělat si přehled v tom, za co nejvíce utrácíte. Po nějakou dobu sledujte a zaznamenávejte vaše výdaje, které se týkají bydlení, splácení energií, splátek, nákupů potravin, náklady na dopravu, obecné rodinné výdaje a také výdaje na zábavu a volný čas.

Jak ušetřit za jídlo a potraviny

Bude vás to sice stát trochu času a úsilí, ale sepsat si, co budete v týdnu a o víkendu doma vařit, se rozhodně vyplatí a také vám to pomůže rozhodnout se, co nakoupit. Z obchodu si tak odnesete jen to, co opravdu potřebujete a předejdete tak plýtvání. Mnoho lidí vůbec netuší, kolik měsíčně za potraviny utratí, kromě přehledu velkých nákupů si všímejte i každodenního nakupování potravin.

Zkuste nakupovat se seznamem a bez něj a uvidíte, kolik potravin si v jednom i ve druhém případě odnesete a také jaký bude rozdíl v útratě.

Při každodenním nakupování utratíte mnohonásobně více a také máte větší tendenci podléhat různým promo akcím a podobně, nakonec si tak odnesete mnohé věci, pro které jste původně ani nešli. Do obchodu choďte také vždy zásadně až po jídle, hladový nakupující utratí mnohem více než ten najedený.

Jste-li zvyklí si nechat jídlo dovážet nebo se stravovat v restauracích, zkuste si alespoň několikrát týdně uvařit sami, nebo si jídlo do práce předpřipravit.

Kupujete si čokoládu a sladké tyčinky? Takovéto dobroty a pamlsky můžete velice jednoduše nahradit. Velmi jednoduché je vyrobit si například cereální kakaové sušenky, domácí musli tyčinky nebo zdravé ovocné mlsání.

Máte-li rádi kořeněná jídla, pak je skvělým tipem i možnost pěstovat si vlastní bylinky. V bytě si snadno zvládnete vypěstovat tymián, rozmarýn, šalvěj nebo majoránku či bazalku.

Spotřeba luštěnin v bohatých zemích klesá. Luštěniny jsou však cenným zdrojem vitamínů a minerálů a navíc jsou i poměrně levné. Správně připravené luštěniny jsou chutné a zasytí. Výhodou je také jejich trvanlivost.

Jak neplýtvat jídlem

Plýtvání jídlem je jedním z nepříjemných nešvarů naší společnosti. Jak předejít plýtvání a díky tomu tak ušetřit nejen svojí peněžence?

Před samotným nákupem vždy zkontrolujte obsah spíže a lednice a zjistěte, jaké potraviny máte a jaké byste měli spotřebovat.

Nakupujte vždy jen to, co sníte a využívejte i zbytky jídla, co Vám zůstanou v lednici k dozdobení jídla, přípravě pizzy apod.

Ty potraviny, které rychle podléhají zkáze, mívejte vždy přímo na očích a uchovávejte je v průhledných sáčcích a dalších průhledných obalech.

Pamatujte, že některé potraviny je možné zamrazit. Zamražené jídlo mějte vždy popsané nebo mějte seznam toho, co v mrazáku vlastně máte.

Jak ušetřit za energie v domácnosti

Světla jsou základ: klasické žárovky rozhodně nahraďte těmi úspornými, náklady se tak sníží až o celých 80 procent. Budete-li plně důslední, pak vyměníte žárovky za LEDky, které spotřebují až desetkrát méně energie, přitom dokáží odvést stejnou službu.

Naučte se za sebou zhasínat a zbytečně nesvítit a veďte k tomu i svoje děti. V průchozích místnostech, kde není třeba vypínač, postačí i pohybové čidlo, které se za několik vteřin vypne samo.

Mějte i topení pod kontrolou. Ekonomicky dobře zvládnuté vytápění ušetří až tisíce korun ročně. K topení si pořiďte i kvalitní regulaci a termostaty, díky tomu můžete teplotu v jednotlivých částech domu nastavovat. Když na delší dobu odjíždíte mimo domov, pak byste měli mít možnost teplotu v domě snížit na minimum, tak aby se dům pouze temperoval.

Tím, že snížíte pokojovou teplotu o 1 stupeň Celsia, ušetříte až šest procent energie na vytápění. Ideální teplotu vnímáme každý jinak, ale pro průměrného Středoevropana by měla být příjemnou a zároveň zdravou teplotou v obývacím pokoji kolem 20ti stupňů Celsia, v ložnici ještě o stupeň nebo dva méně.

Větrejte krátce a intenzivně. Při větrání vypněte topení a nechejte na chvíli okna zcela dokořán. Pokud dlouze větráte pootevřeným oknem a u toho máte zapnuté topení, pak velmi plýtváte.

Neekonomické větrání

V Česku je obvyklé, že až 70% energie spotřebujeme na vytápění. Snížit toto číslo můžeme i díky kvalitním oknům a zateplenému domu. V zatepleném domě se celkově budete cítit lépe, protože naše tělo instinktivně vnímá i teplotu stěna a podlahy. Izolace ušetří během svojí životnosti stovky až tisíce korun.

Pozor na neviditelné plýtvání: mezi nenápadné žrouty energie patří počítače a televizory, které v pohotovostním režimu nadále spotřebovávají elektrickou energii. Provoz spotřebičů v pohotovostním režimu vás ročně může přijít až na několik tisíc korun. Řešením je tato zařízení vypínat síťovým vypínačem.

Také náklady na mrazení potravin mohou tvořit 10-20 procent spotřeby energie celé domácnosti. Snížit náklady můžete tím, že budete chladničku pravidelně odmrazovat. Námraza silnější než 5 mm zvyšuje spotřebu elektřiny až o 30%. Veškeré potraviny vkládejte do ledničky vždy vychladlé, zamezíte tak nežádoucímu odpařování, které tvoří námrazu. Ledničku neotvírejte zbytečně a dbejte na správnou funkčnost těsnění dvířek.

Jak ušetřit za energie při vaření

Při vaření používejte vhodné nádobí, nikdy nevařte na plotýnkách, které jsou větší než dno hrnce. Hrnec by měl pasovat přesně. Při vaření používejte pokličku a před dovařením vypínejte plotýnku, využijete tak zbytkové teplo.

Vodu si ohřívejte vždy v rychlovarné konvici, pak ji přelijte do hrnce a pak teprve zapněte sporák. Snížíte tak tepelné ztráty a oběd bude dříve hotový.

Jak ušetřit za vodu

Co se týká spotřeby vody, i zde vám pár tipů pomůže ušetřit stovky, ne-li tisíce korun ročně. V prvé řadě si dávejte vždy pozor na kapající kohoutky, 10 kapek vody za minutu vytvoří únik přibližně 40 litrů vody za týden!

Pravidelně kontrolujte také splachování na záchodě, jednak aby nedocházelo k jeho protékání, a za druhé je též užitečné pořídit si úsporné splachování.

To, že sprchování je úspornější, než napustit si vanu, ví asi každý. Chcete-li ale ještě více ušetřit, pak si nakupte šetřící hlavici a zkuste také dobu sprchování o něco zkrátit.

Nejúspornějším způsobem mytí nádobí je pořídit si myčku a tu zapínat pouze v případě, že je úplně plná. Myjete-li nádobí ručně, pak je úspornější napustit si dřez, než nádobí umývat pod tekoucí vodou.

Také při čištění zubů nebo holení vodou neplýtvejte tím, že byste kohoutek nechávali otevřený. Mnohem lepší je pořídit si pákovou baterii, která zachová zvolenou teplotu vody.

Jak ušetřit za praní (pračka a sušička)

Pro ekonomické praní je nutné, aby byla pračka správně plná. Výhodné je také prát na nižší teplotu, což současné pračky a prací prostředky umožňují. Do sušičky vždy dávejte jen dobře odstředěné prádlo, jinak se doba sušení (a tím i spotřeba energie) zvyšuje.

Jak ušetřit v obchodě - plaťte hotově

V dnešní době jsou téměř všude platební terminály, ale díky placení platební kartou se mnohdy rozšoupneme více, než bychom chtěli. Pokud se naučíte platit hotově, pak budete mít celkově svoje výdaje mnohem více pod kontrolou.



Diskuse k článku

  • Lambulka

    23:18 28. 9. 2020 0
    Tak třeba i kvalitní hrnce hodně ušetří. Já teda poslední dobou neustále připalovala jídlo. Takže jsem si koupila nové titanové nádobí z www.bonio.cz a hle, už nic nepřipaluji. Tudíž šetřím.

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY.. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikán�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikání...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Nowadays, it is difficult to find a serious loan due to several scams related to advertising on...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.