Den vzniku samostatného československého státu

Den vzniku samostatného československého státu

Téměř před sto lety se několik osobností v čele s Tomášem Garriguem Masarykem zasloužilo o vznik autonomního Československa. V Den vzniku samostatného československého státu jsou udělována prezidentem státní vyznamenání a na mnohých místech se 28. října tradičně pokládají věnce.

Čtěte také:

Státní svátek 17. listopadu aneb Den boje za svobodu a demokracii

Samostatný stát se dnes mnohým může jevit jako samozřejmost a je sotva představitelné, že by tomu mělo být jinak. Den vzniku samostatného československého státu však připomíná intenzivní snahu Československa o posílení národní identity, která až po těžkých bojích našich předků během první světové války vyústila ve vznik samostatného Československa.

Cesta za samostatným Československem vedla přes Paříž

Den vzniku samostatného československého státu je považován za jeden z klíčových momentů pro český národ. Cesta k osamostatnění Československa nebyla jednoduchá a za jeho autonomií stálo nemalé úsilí. I přesto, že touha po posílení vlastní národní identity byla silná, šance na úplné osamostatnění Československa s sebou přinesla až první světová válka, která vznik Československa značně urychlila.

O to, že dnes můžeme oslavovat den vzniku samostatného československého státu, se zapříčinilo několik významných československých osobností v čele s Tomášem Garriguem Masarykem, Milanem Rastislavem Štefánikem a Edvardem Benešem. Ti založili 14. října 1918 v Paříži prozatímní exilovou vládu Československa a dohodli uznání nezávislosti ze strany států Dohody.

Z území Československa podporoval Masaryka s partnery vnitrostátní protirakouský odboj Mafie, jehož hlavními představiteli byli Karel Kramář a Alois Rašín. Svůj podíl na formování Československa měli i přes značnou cenzuru také spisovatelé, novináři a herci.

Po generální stávce zavlály trikolory

Zásobování rakouských vojáků ze strany Československa bylo při snaze o osamostatnění Československa jednou z palčivých otázek, kterou se zabývala zemská hospodářská rada pod vedením Antonína Švehly. Jako reakce na vznikající krizovou situaci byla 14. října 1918 vyhlášena generální stávka. Tu doprovázelo v Písku rozšíření letáku, který oznamoval vznik Československa. Revoluční dav při převratu strhal rakouskouherské symboly a město se zbarvilo do odstínů trikolory. I přes bouřlivé nadšení veřejnosti se monarchie u moci udržela ještě následující dva týdny a do Písku byl pro pořádek přiřazen oddíl uherských vojáků.

Den „D“, kdy vznikl samostatný stát

Nótu pro amerického prezidenta Wilsona poslal rakouskouherský ministr zahraničí Gyula Andrássy 27. října 1918. Andrássyho sdělení obsahovalo požadavek na autonomii pro státy monarchie a podmínky k uzavření míru. Text Andrássyho nóty byl následující den zveřejněn a česká veřejnost si jej vyložila jako kapitulaci Rakousko-Uherska.

Zatímco veřejnost oslavovala prohru monarchie, vyjednávala delegace Národního výboru vedená Karlem Kramářem 28. října 1918 v Ženevě s exilovou vládou vytvoření Československa v jeho následné podobě. Oficiálně byla samostatnost vyhlášená téhož dne večer na Václavském náměstí v Praze.  

Mocenskou funkci plnil Národní výbor v čele s „muži 28. října“ - a to Antonínem Švehlou, Aloisem Rašínem, Václavem Klofáčem, Jiřím Stříbrným a Vavro Šrobárem. První zákon, který večer 28. října 1918 Národní výbor vydal, byl zákon o zřízení samostatného státu československého. O dva dny později se k Čechům připojili také Slováci se svou Martinskou deklarací. Následující rok se Československo rozrostlo o Podkarpatskou Rus a tato podoba První republiky setrvala až do německé okupace v roce 1938.

Prvním prezidentem Československa byl Tomáš Garrigue Masaryk a prvním předsedou vlády, která vznikla v listopadu téhož roku, byl Karel Kramář.

Zdroj fotky: mzv.cz



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY.. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikán�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikání...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Nowadays, it is difficult to find a serious loan due to several scams related to advertising on...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.