Kontryhel obecný sbírejte v čistých oblastech  - najít jej můžete na loukách, v horských oblastech nebo kolem rybníků.

Kontryhel obecný pomůže nejen při gynekologických obtížích. Příznivě ovlivňuje i pokožku, spánek a imunitu!

Kontryhel obecný je vytrvalá rostlina, kterou ocení zejména dámy, protože dokáže podpořit léčbu prakticky všech ženských neduhů. Užívat jej mohou například v podobě chutného čaje nebo ke koupeli. Tento přírodní zázrak má však i jiné širokospektré účinky a upotřebení! Rozšiřte si s námi bylinkářské obzory.

Léčivý kontryhel obecný je znám mezi lidmi také pod mnoha přezdívkami. Laici ale i bylinkáři mu říkají „bylina alchymistů“, „bylina panny Marie“, „lví noha“, „arcisléz“, „husí nožka“, „zlatodějka“ nebo „deštníček“. Ať už jej nazvete jakkoliv, určitě mu věnujte větší pozornost, pakliže chcete podpořit své zdraví. Tato bylina je běžně dostupná v sušené podobě v lékárnách (i jiných obchodech) a natrefit na ni můžete dokonce při procházce přírodou – nejčastěji roste kolem potoků nebo na loukách.

Gynekologické obtíže a kontryhel obecný

Prvně si představme rozsáhlé účinky kontryhelu obecného, které ocení zejména ženy nebo i dívky jakéhokoliv věku. Volně rostoucí léčivku obsahující vitamin C, třísloviny, minerální látky, kyselinu salicylovou či fytosteroly a organické kyseliny můžete použít:

Čtěte také:

8x byliny na ženské problémy. Tyto byliny by měla znát každá žena

  • proti menstruačním křečím
  • proti nepříjemným příznakům klimakteria (přechodu)
  • při poruchách menstruačního cyklu
  • při gynekologických zánětech
  • k posílení vaziva dělohy po porodu
  • jako prevenci potratu při rizikovém těhotenství (od třetího měsíce gravidity)
  • jako prevenci výskytu myomů (nebo k jejich zmenšení, pokud se již v děloze vyskytují)

UPOZORNĚNÍ: Ženy, které jsou těhotné, by se měly raději poradit ohledně užívání kontryhelu obecného s ošetřujícím lékařem (stejně tak ty kojící). Lidé užívající léky na ředění krve či ti s anémií mohou doplňkovou léčbu kontryhelem též konzultovat s lékařem. Obecně ale nejsou pozorované žádné nežádoucí účinky byliny.

Kontryhel obecný a jeho další skvělé účinky

O kontryhelu obecném se nejčastěji hovoří ve spojitosti s gynekologickými obtížemi. Dokáže však nabídnout daleko více, s ohledem na lidské zdraví. Má totiž blahodárné účinky i na kožní obtíže, tj. podporuje hojení jakýchkoliv ran i vředů kůže, také zlepšuje spánek při chronické nespavosti, posiluje imunitu, urychluje rekonvalescenci po infarktech myokardu, zlepšuje celkový zdravotní stav u lidí s roztroušenou sklerózou nebo u těch s kloubními obtížemi a skvěle působí i na trávení. Bylinka je tedy vhodná skutečně pro každého.

Kontryhel obecný můžete sbírat od jara do podzimu (cca od května do září), kdy kvete – tehdy má nejvíce účinných látek. Natrhat si můžete nejen listy ale i kvetoucí nať.

Kontryhel obecný je skvělým pomocníkem hlavně pro ženy.

Jak kontryhel obecný upotřebit?

Kontryhel obecný můžete užívat vnitřně nejčastěji ve formě čaje. Pokud si koupíte sušenou bylinku v papírovém sáčku nebo již hotové čajové sáčky, vždy respektujte doporučení výrobce týkající se dávkování a frekvence popíjení výluhu. Bylinka sice nemívá vedlejší účinky, s jejím množstvím to ale nepřehánějte (ostatně jako u každé léčivky). Obecně platí, že dva až tři šálky denně jsou maximum. Bylinkové čaje pak popíjejte nejdéle měsíc v jakési pravidelnosti – pak si dejte nějaký čas pauzu a nahraďte je jinými cennými tekutinami, jako je obyčejná voda z kohoutku, ovocné šťávy, jiné druhy čajů, smoothie a podobně. A jaké jsou další možnosti využití kontryhelu?

  • Kontryhel obecný lze použít i na sedací koupele při gynekologických potížích (záněty, výtoky, dysmenorea – bolestivá menstruace a podobně). Jednoduše si připravíte silnější výluh z byliny a ten přelijete do vany s teplou vodou. Na trhu však natrefíte i na produkty přímo určené ke kontryhelovým koupelím.
  • Kontryhel obecný se hodí i k výrobě domácích kosmetických produktů! Připravit si můžete například domácí tělový olej (necháte asi měsíc macerovat v uzavřené sklenici lístky kontryhelu v mandlovém nebo bio slunečnicovém oleji/za studena lisovaném a pak scedíte – uchovávání je vhodné v chladu a temnu).

Tělové máslo z kontryhelu: připravíte jej tak, že si v misce rozpustíte 50 gramů bambuckého másla a 15 gramů kakaového másla. Poté necháte zchladnout a umístíte na 15 minut do lednice. Nakonec másla vyšleháte s 30 mililitry kontryhelového oleje (použijte klidně domácí), 15 gramy marantového škrobu a 7 gramy kaolinového jílu – oba prášky je vhodné do másla prosévat. Uchovávejte v čisté (sterilované) sklenici s víkem v chladu a temnu. Použijte k zpevnění pokožky těla i pleti.

  • Kontryhel obecný můžete zužitkovat i v kuchyni – má lehce svíravou a nahořklou chuť. Hodí se zejména v čerstvé podobě do polévek, nádivek, salátů, pomazánek, smoothie, omelet nebo k dochucení špenátu.

RECEPT – kontryhelová pomazánka: smíchejte v misce jeden polotučný tvaroh (ve vaničce), šest velkých polévkových lžic nasekaného kontryhelu (listy), sůl (dle chuti), prolisovaný česnekový stroužek a asi lžíci nasekané pažitky. Pomazánku z kontryhelu obecného podávejte s čerstvým pečivem a případně rajčaty.

Další zajímavé informace o kontryhelu obecném

  • Věděli jste, že kontryhel obecný dokáže bojovat i proti známkám stárnutí? Antioxidanty v něm obsažené napomáhají k redukci volných radikálů nahromaděných v organismu. Vaše pokožka tedy bude pružnější, pokud použijete kosmetický přípravek s obsahem bylinky.
  • Výluh z kontryhelu obecného můžete použít i po stomatologických zákrocích – podpoří hojení ran v ústech (například po extrakci zubu).
  • Sedací koupele z kontryhelu jsou vhodné i k podpoření hojení hemeroidů.
  • Kontryhel obecný napomáhá k detoxikaci organismu. Chrání tedy i vaše játra díky obsahu polyfenolů a flavonoidů!
  • A potěší hlavně dámy i z hlediska péče o vlasy, neboť podporuje jejich růst – posiluje vlasové folikuly. Krom jiného také chrání pokožku hlavy před bakteriálními infekcemi a kožními mykózami.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 05. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Posttraumatický syndrom dokáže ochromit duši i tělo. Jak se s ním vypořádat?

Milá "Vážko" - Moc ráda bych si s Vámi promluvila , nevím, jestli Vás na moji odpověď na Psychologii v disku...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Rychlá a 100% bezpečná půjčka v celé České republice  Spolehlivá půjčka 100% onl...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY.. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikán�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikání...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.