Příušnice mohou dítěti způsobit vážné komplikace

Příušnice mohou dítěti způsobit vážné komplikace

Nejčastěji se příušnice objevují během zimních a jarních měsíců. Vzhledem k tomu, že se nemoc přenáší kapénkovou infekcí a vyskytuje se v obdobích, kdy je obranyschopnost člověka omezena, není nic překvapivého na tom, že se z šíření pravidelně stává epidemie.I když jsou příušnice považovány spíše za dětskou nemoc, do ordinací lékařů s ní nezřídka zavítají i dospělí lidé, u nichž se příušnice příznaky lehce liší.

Příušnice představují velký problém pro kolektivy

Příušnice jsou virovým onemocněním, které je vysoce nakažlivé, a tak pokud se vyskytne například v kolektivu ve škole nebo školce, téměř s jistotou si jím projde značná část dětí, které do něho patří (děti, které ještě příušnice neprodělaly). Při podezření na toto onemocnění je nutné ihned navštívit lékaře, odklad nebo dokonce neuskutečnění léčby může pro organismus znamenat až ohrožení na životě. Inkubační doba je obvykle 14 až 24 dní, nebezpečným pro okolí je nemocný přibližně 3 až 14 dní před výskytem prvních příznaků příušnic a dále také 14 dní po úplném vyléčení. Samozřejmá je proto co největší izolace od zdravých jedinců.

Jaké příznaky příušnice provází?

A jaké mají příušnice příznaky? Pro příušnice je charakteristická vysoká teplota ke 40 °C a zduření příušních slinných žláz. To se obvykle objeví nejprve na jedné straně a po zhruba 2 dnech i na druhé. Před uchem a podél dolní čelisti se tak nachází výrazný otok bez zarudnutí, který může způsobit odstávání lalůčků od hlavy a může a nemusí být na pohmat bolestivý. Ke zduření dojde z důvodů nahromadění virů v této oblasti, která se tak celá zanítí. Probíhají-li příušnice v méně závažné formě, nemusí být otok tak znatelný, případně může být nahrazen pouze nepříjemnými pocity v okolí uší a dolní čelisti. Děti, které příušnice trápí, si také stěžují na bolest při pití nebo konzumaci jídla. Někdy se také může zánět přenést i na ostatní žlázy, zejména podčelistní a podjazykové. Průběh se tak může lišit. Někdo se tak může příušnic zbavit již po 5 dnech léčby, u jiných se onemocnění vleče. Není výjimkou i měsíční a delší léčení, kdy příznaky příušnic ustupují velice pomalu.

Bylo zmíněno, že příušnice jsou závažnou chorobou, která může pacienta ohrozit na životě. A je tomu bohužel tak. U komplikovaných případů se mohou příznaky příušnic rozvinout v zánět mozkových blan, který je zvláště pro děti velice nebezpečný. Může také zanechat nepříjemné a doživotní následky v podobě jednostranné ztráty sluchu. Komplikací příušnic bývá i zánět slinivky břišní, který provází nechutenství, zvracení a nevolnost. Jsou zaznamenány případy, kdy se po prodělání tohoto zánětu rozvinula u pacienta cukrovka, protože se slinivka během nemoci poškodila a omezila se tvorba inzulínu. Zánět se však může rozšířit i na ledviny, osrdečník nebo klouby, to však spíše u dospělých, na které se zaměříme na následujících řádcích.

Liší se něčím příušnice u dospělých?

Pokud onemocní příušnicemi dospělí, potýkají se většinou s podobnými příznaky, tedy zejména vysokou horečkou a nepříjemným otokem žláz. V ohrožení jsou při této nemoci těhotné ženy, které mohou následkem zánětlivých ložisek v těle potratit. Nejrizikovější jsou ovšem příušnice u dospělých pro muže, u nichž je častou komplikací zánět varlat, co může vést až k neplodnosti. Tento stav se může vyskytnout i u náctiletých chlapců.

Léčba příušnic se zaměřuje na potlačení příznaků

Léčba příušnic může a nemusí být podpořena medikamenty. Jejím základem je klidový režim a obklady otoků. Naordinují-li se pacientovi léky, pak se obvykle jedná o analgetika a antipyretika, tedy druhy tišící bolest a snižující horečku. Neexistuje přímý lék na příušnice. Pokud se v průběhu objevují zmiňované komplikace, mohou být podávány i další léky určené k léčbě těchto obtíží. Obecně by měl nemocný dostatečně odpočívat a spát, dodávat tělu vitaminy (zejména C v ovoci a zelenině), co nabudí funkci obranyschopnosti, a hodně pít, nejlépe neslazené čaje.

Příušnice jsou velice nevyzpytatelným onemocněním. Vir se může v těle šířit a zakládat nebezpečná zánětlivá ložiska, která dokážou nadělat velké problémy. Často se toto onemocnění zaměňuje s klasickou angínou, oproti ní ale otoky žláz vznikají asymetricky, tedy buď pouze na jedné straně těla nebo střídavě na obou. Nepodceňujte výše jmenované příznaky a pojmete-li podezření, že se někdo z vašeho okolí, nemusí to být přímo vaše dítko, potýká se začínajícími příušnicemi, vezměte ho k doktorovi. Útěchou malému nebo velkému pacientovi může být jistota, že po prodělání této nemoci vznikne v těle vůči ní doživotní imunita.

Máte nějakou radu, jak léčbu příušnic urychlit? Napište do komentářů pod článkem!



Diskuse k článku

  • marek

    10:06 25. 4. 2012 0
    Nebo zarděnky
  • marek

    10:04 25. 4. 2012 0
    Dobrý den, chci se zeptat, jestli nevíte o někom, kdo má příušnice nebo je prodělal před 5 a mně dny? Potřeboval bych nakazit syna aby měl doživotní imunitu, jako mi všichni, který jsme to prodělali a nebyli očkovaný neúčinou vakcínou. Prosím napište na tomaxx@seznam.cz
  • Yveta

    16:37 26. 3. 2012 0
    Ahoj, mne sice netrapi priusnice, ale nas malej uz by mel dostat nestovice a ne ne je chytit. Uz jsme byli na nekolik navstev u nemocnych deti a porad nic. Nemate nekdo podobnou zkusenost a treba inspiraci "jak na to"? Nechtela bych, aby vyrostl a nemel vytvorene na nestovice protilatky, ockovat ho nechci, neni to vyzkousene dlouho a neverim tomu, spise to muze nadelat vetsi problemy pozdeji.
  • HanaNova

    06:43 26. 3. 2012 0
    Dobrý den.Nás zrovna příušnice trápí.Už máme teda nejhorší z asebou,ale malej si dost vytrpěl.otok měl teda jenom na jedné straně hlavy,ale pořádnej.nejvíc mu pomohl spánek.a taky jsme hodně pili bylinkvé čaje. prostě bylinky pomůžou vždycky.

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.