Jak rozmluvit dítě? Účinné rady, díky kterým se vaše batole naučí správně mluvit

Jak rozmluvit dítě? Účinné rady, díky kterým se vaše batole naučí správně mluvit

Naše děťátko by už mělo mluvit, ale stále nic. Co teď? Naštěstí jsou způsoby, jakými málomluvnost vyřešit. Poradíme vám, jak rozmluvit dítě. Příčinou může být jen to, že se naše ratolest učí pomaleji. Může za tím ale stát i vážnější důvod. Řekneme vám, kdy je málomluvnost už problémem a jak se jí vyvarovat. Také poradíme, co určitě nedělat. Díky našim tipům, jak naučit dítě mluvit, jej rozmluvíte raz dva.

Čtěte také:

Návod, jak správně na první příkrmy - od 4. měsíce

Jak rozmluvit dítě: Varovné signály

Každé dítě je jiné. Zatímco některé už v roce a půl pomalu skládá věty, jiné se stále drží pár naučených slůvek. Ani u jednoho se není potřeba znepokojovat. Kdy už je ale málomluvnost problém a musíme začít řešit to, jak rozmluvit dítě?

  • Když má dva a půl roku a stále nic neříká.
  • Když v roce a půl zapomene naučená slova a místo nich začíná pouze vydávat zvuky anebo jen křičet.

Mluvení ale rozhodně nepodceňujme. Díky řeči se dítě rozvíjí a začíná logicky uvažovat. Schopnost mluvit tak přímo ovlivňuje rozvoj myšlení našeho dítěte.

Jak naučit dítě mluvit? Sledujme vývoj řeči rok za rokem

Každé dítě je individualita a začíná mluvit trochu jinak. Ale pro obecný přehled si můžeme ukázat, jaký je obvyklý vývoj mluvení dítěte. Pomůže nám to v tom, jak rozmluvit dítě. 

  • Půl roku až rok – Dítě začíná s broukáním. To jsou první známky, že naše děťátko začíná mluvit.
  • První až druhý rok – Postupně se zvětšuje slovní zásoba nejrůznějších věcí, aktivit a osob.
  • Druhý až třetí rok – Dítě postupně začíná vytvářet jednodušší věty. Už se s námi dorozumívá a dokonce začíná používat gramatické tvary.
  • Třetí až čtvrtý rok – Nastává všemi rodiči oblíbené období otázek. Dítě se samo a aktivně vyjadřuje, ptá se na nejrůznější věci. Zajímavé je, že často samo o sobě mluví ve třetí osobě.
  • Čtvrtý až pátý rok – Dítě už dokáže rozlišovat odlišné barvy a vyprávět kratší příběhy, jako jsou třeba pohádky.

Pro každé batole je učení řeči jinak obtížné. Má na to velký vliv genetika. Zajímavé je, že holčičky se většinou naučí mluvit rychleji než chlapci. Na to, jak naučit dítě mluvit, má vliv i pohybový vývoj. Pokud má naše děťátko problém i s učením chození anebo vycházením do schodů, pravděpodobně se bude i hůře učit mluvit. Některá batolata ale až do dvou let říkají pouze pár slov a najednou začnou rovnou mluvit ve větách.

Praktické rady, jak rozmluvit dítě

První, co můžeme pro mluvení dítěte udělat, je podporovat jeho fyzický rozvoj. Chození, lezení, otáčení a vše ostatní, co souvisí s pohybem, usnadní to, jak rozmluvit dítě.

  • Začínejme od citoslovcí 

V prvním roce by dítě mělo umět říct nějaké citoslovce. Když vidí pejska tak haf, když spadne na zem tak bum anebo když se s někým loučí tak . Citoslovce významně napomáhají v tom, jak rozmluvit dítě. Z citoslovcí, která jsou většinou krátké a snadno naučitelné, bude mnohem snadněji přecházet na skutečná slova. Proto ho citoslovcím můžeme učit hned, jak si začne broukat.

  • Rozvíjejme sluchové a zrakové podněty 

Rozvíjejme jeho sluchové a zrakové vnímání. Učme ho rozeznávat různé předměty, zvuky a třeba i barvy. Tím se mu začíná zlepšovat vnímání světa a věci se mu budou snadněji pojmenovávat. Ukazujme mu různé předměty a pomáhejme mu je navzájem odlišovat. Můžeme mu dávat úkoly, aby nám ukazoval anebo přinášel různé hračky. K tomu, jak naučit dítě mluvit, nám hodně pomůžou jednoduché věty typu „ukaž méďu“.

Až se naučí předměty rozpoznávat, můžeme přejít na jednoduché knížky. Můžeme mu dávat podobné úkoly. Knížky čtěme stále dokola, dítě samo začne ukazovat a pojmenovávat to, co si bude pamatovat z předchozích čtení.

Stejné je to se zvuky. Můžeme využívat předměty, které vydávají různé zvuky a chtít, aby to dítě zopakovalo. Cinkání klíčů anebo štěrchátek, muchlání papírů a ťukání kostek skvěle pomůžou k tomu, jak naučit dítě mluvit. Napodobujme zvuky auta, když dítě auto vidí anebo houkání vlaku, který zrovna projíždí kolem. Dítěti se jednotlivé zvuky začnou třídit a snáze se mu později budou pojmenovávat.

  • Rozlišujme osoby 

Dítě kolem třetího roku o sobě často mluví ve třetí osobě. Stačí, když mu začneme často pokládat otázky, na které od něj budeme chtít odpovědět. Tím se postupně naučí, že má o sobě mluvit v první osobě. Jemně ho opravujme a učme ho říkat slovo „já“.

  • Hodně si kresleme a hrajme 

Důležitými pomocníky v tom, jak rozmluvit dítě, jsou hra a kresba. Zpočátku to jsou bezmyšlenkovité čáranice, posléze první pokusy o kreslení předmětů a osob. V tom ho určitě podporujme. Právě kreslení totiž pomáhá dítěti se všestranně rozvíjet, včetně mluvení. Stejné je to s hrou. Díky hrám se učí o věcech i osobách, proto si s ním hrajme často, pomáhejme mu pojmenovávat jednotlivé věci a chtějme, aby je postupně opakovalo.

  • Pomůže i školka 

Pokud má naše děťátko nastoupit do školky a stále ještě dostatečně nemluví, nemusíme mít obavy. Naopak, školka a dětský kolektiv mu s komunikací můžou pomoct. Ideální je ale menší třída zhruba deseti dětí. Bude zde chtít komunikovat s ostatními. Pokud by ale naše dítě moc mluvit neumělo a ocitlo by se ve třídě s dalšími třiceti dětmi, moc by to k tomu, jak naučit dítě mluvit, nepomohlo. Dítě by si také mohlo začít vynucovat pozornost násilím. 

  • Nebojme se navštívit logopeda 

Pokud je naše ratolest už starší, vyzkoušeli jsme vše, dítě navštěvuje školku a má s mluvením stále problémy, návštěva odborníka nám jen pomůže. Náš pediatr nám určitě doporučí spolehlivého logopeda. Anebo se můžeme zkusit poptat po známých.

Jak rozmluvit dítě1

Jak naučit dítě mluvit? Vyhněme se těmto návykům!

  • Hlavně jednoduše

Rozvité a komplikované věty zpočátku k tomu, jak naučit dítě mluvit, rozhodně nepomůžou. Stejně jako v každém jiném učení, se i v mluvní musí začít od jednoduššího ke složitějšímu. Místo vět jako „Natálko, půjdeme se rozloučit s babičkou, která odjíždí,“ si vystačíme s kratším a výstižnějším: „Babička pápá.“ Teprve poté, co se naše děťátko naučí používat základní věty s citoslovci, můžeme postupně přecházet na složitější útvary.

  • Vyhněme se zdrobnělinám

Je už známé, že používání zdrobnělin našemu dítěti s mluvením příliš nepomůže. Nejenže se tak nenaučí základní slova, ale zdrobněliny jsou pro něj velmi těžko zopakovatelné. Místo maminečka volme jednoznačně kratší označení máma. Vzpomeňme si, že kolikrát se do zdrobnělin zamotáme i my, dospělí.

  • Nebuďme příliš nároční

Nemůžeme od našeho děťátka čekat zázraky. Dlouhé lekce mluvení příliš neuspějí, dětská pozornost je krátká. Raději učení mluvení zařaďme do každodenních aktivit jako je hraní, jedení anebo vycházky. Díky tomu budeme způsoby, jak rozmluvit dítě, dělat několikrát za den.

  • Pozor na oslovování 

Nepoužívejme maminkami oblíbené oslovování „MY.“ Věty jako „teď jsme se dobře napapali,“ budou dítě mást. Podobně je to i s třetí osobou. Vynechejme věty jako „maminka ti uvařila.“ Mluvme o osobách ve stejných tvarech, jako bychom mluvili obyčejně.

Jak tedy na dítě mluvit správně?

SPRÁVNÁ VARIANTA

  • Teď ses najedl a půjdeš spát.
  • Uvařila jsem ti oběd. 

ŠPATNÁ VARIANTA

  • Teď jsme se napapali a půjdeme spinkat. 
  • Maminka ti uvařila oběd.
  • Časté kojení starších dětí může škodit 

Jak dlouho chceme kojit, je na každé ženě. Ale u starších dětí bychom neměly kojení přehánět. Žvýkání tuhé stravy totiž dítěti pomáhá rozvíjet žvýkací svaly, které jsou velmi důležité i k mluvení. Podobně je to i s jazykem. Když dítě krmíme, lžičku mu směřujme na zadní stoličky, ne do středu pusy. Tím pomáháme k rozvoji čelistního kloubu. K tomu, jak rozmluvit dítě, nám pomůže také hrníček, dítě musí ústy vyvinout větší úsilí, než při sání z lahvičky. Samozřejmě je sací lahvička a rozmixovaná strava do určitého věku nezbytností. Ale jak bude dítě stárnout, zkusme stravu a nádobí postupně měnit.

Podívejte se na nejdůležitější okamžiky ve vývoji dítěte. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.