Veroničin Blog: Proč nemluvit špatně o svém partnerovi

 proč nemluvit špatně o partneroviProč nemluvit o partnerovi špatně?

Když slyším své kamarádky tokat u kafíčka o svých protějšcích, málokdy slyším pochvalu. Většinou se jejich hovory stáčí k tomu, co je naštvalo, co přítel nedělá a jaký špatný je. Samozřejmě, že tyto věci neříkají se záměrem partnerovi ublížit, ale bohužel tak nevědomky činí.

Tvoříš, jak mluvíš

Intimita vztahu spočívá i v důvěrném prostoru. Jakékoli pochybení by mělo zůstat pouze mezi partnery. Každý chybuje a zaslouží si na svých chybách růst. Vztah je místem, který k růstu přímo vybízí, ale mnohdy druhému ani sobě růst neumožňujeme.

Pokud o partnerovi hovoříme s druhými negativně, nebo pokud ti druzí slyší věci, které svému partnerovi do očí ani neřekneme, narušujeme tento důvěrný prostor a samy si nabouráváme kvalitu našeho vztahu.

Příběh z tvého pohledu

Druhá věc je ta, že pokud si stěžujete, maličko upravujete příběh tak, abyste v něm nebyla ta špatná. Je to automatický proces, každý k tomuto tíhne. Ve svém příběhu jste tedy za hrdinku a partner za blbce. Pak se není čemu divit, že kamarádky vám říkají, že to je vůl, proč už jste se s ním dávno nerozešla. Vy ale ve vztahu zůstáváte.

Proč? Protože tomu, co je mezi dvěma lidmi, mohou rozumět jen oni. Tímto přístupem tedy shazujeme partnera v očích svého okolí a podtrháváme mu nohy.

Neříkej, co nejsi schopna říct

Mnohdy se stává, že přátelům řekneme i to, co nejsme schopny vykomunikovat s partnerem, . abychom upustily páru. Tohle je to vůbec nejvíc nefér, co se ve vztahu může odehrát. Pokud neřeknete partnerovi, co vám vadí, ale říkáte to všude kolem, nedáváte mu možnost se změnit a se situací něco udělat. A znovu ho opět shazujete v očích svých přátel.

Kam směřuji pozornost, tam to roste

Jak možná z mnoha kanálů věnujících se osobní růstu znáte, kam směřujete pozornost, tam to roste. Postupem času máme tendenci se ve vztahu zaměřovat na to negativní, a to pozitivní bereme jako samozřejmost. Zkuste to udělat naopak.

Zaměřujte se na to hezké. Možná potom zjistíte, že půlka těch věcí, co vám vadí, jsou vlastně hlouposti. A ta druhá půlka je pouze prostorem pro růst.

Osobní zkušenost

I já jsem v tomto hovořícím paradoxu byla zakletá. A není to tak dávno. Se svoji nejlepší kamarádkou jsem probírala, co mě vadí a co s tím udělám. Uvolnily se mi emoce, to je pravda, ale mnohem větší uvolnění přišlo, když jsem toto probrala se svým partnerem. A víte co? Mluvili jsme o tom asi hodinu. On ani netušil, neuvědomoval si, že dělá něco takového. A já si uvědomila, že právě toto sdílení je klíčem ke zdravému vztahu.

On si není ani vědom toho, co mě se nelíbí a já to dusím v sobě a ventiluju s kamarádkou, no, kam tohle asi povede? Myslím, že odpověď znáte.

Závěrem

Mluvením o svém partnerovi za jeho zády můžete mnoho ubližovat. Jste to vy, kdo tímto narušuje vztah na mnoha úrovních. Není se čemu divit, že máte problémy a vztah vám nefunguje. Zkuste si dát výzvu – hovořte o svém partnerovi pouze v dobrém a cokoli špatného nejdříve komunikujte s ním.

A pokud toho nejste schopna, vůbec o tom nemluvte. S nikým. Pozorujte změny, které se ve vztahu dějí. Jsem si jistá, že vás překvapí, jak se energie vztahu rychle změní.

Seriál - Veroničin Blog

Přečtěte si všechny díly ze seriálu:

Jak poznat, že má vztah ještě cenu? »» Proč se zamilovávám do stejných typů mužů »» Jak vypadá pravá láska »» Evoluce ženy jako partnerky »» Vztahové struktury »» Jak zabránit ztrátě vztahu  »» Nezávislost ve vztahu »»  Mužská a ženská podpora  »» Sebeláska u ženy »» Jak mluvit o partnerovi »» Partner vs. děti »» Vztah a osobní rozvoj »» Výjimečnost partnera »» Sex ve vztahu »» Jak mluvit o sexu »» Jak zvládnout samotu »» Muž, se kterým je těžké žít »» Jak mít rád sám sebe »» Detektivem ve vztahu »» Proč si muži hledají milenky »» Jak se seznámit »» Proč mám potíže najít partnera? »» Jak nás ovlivnily tresty rodičů? »» Co si vzít z těžkých situací? »» Jak má vypadat šťastný vztah? »»


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Partnerské vztahy a sexualita

V této knížce najdete spoustu užitečných a praktických informací z oblasti…

Cena: 150 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte