Veroničin Blog: Jak nás ovlivnily tresty rodičů?

Veroničin Blog: Jak nás ovlivnily tresty rodičů?

Vrátila jsem se ze zajímavé přednášky, která byla zaměřená na osobnost rodiče a jeho přístup k dítěti. Zvláštní, že si pokaždé spojím nové informace a uvědomím si nové souvislosti. Tohle mám na své práci snad nejradši. Přednášející mě donutil zamyslet se nad tresty, které nám dávali rodiče, když jsme byli malí. Ještě než budete pokračovat ve čtení, vzpomeňte si, jaký trest jste nejčastěji dostávali vy, když jste byli malí.

Čtěte také:

Veroničin Blog: Sebeláska v průběhu života ženy

Trest nás definuje

Rodiče nám pomocí trestu ukazují, co se stane, když nebudeme hodní. Vkládají do nás tímto způsobem i hodnoty a vnímání světa. Z pozice dospělého je to mnohem rozmanitější než z pozice dítěte. Dospělý ví, že může jít do vězení, že může přijít o práci, o partnera – tohle jsou rozmanité „tresty“ pro dospělého. A tak si je i dospělý bude vykládat. Mnoha různými způsoby. Bohužel dítě má způsob výkladu trestu pouze jeden – nemají mě rádi takového, jaký jsem, a proto musím být jiný anebo nesmím ukazovat, kým jsem opravdu.

Nejčastější trest

Nejčastější druh trestu nás potom významně definuje. Nejde o trest samotný, ale o jeho podstatu. Pokud vás rodiče trestali „zarachem“, stáním v koutě, zavřením v pokoji, sebráním telefonu – pak vás trestali izolací. Izolace je to nejhorší, co se člověku může stát. je to hrozba, kterou mozek velmi silně vnímá. Člověk je tvor sociální a vyloučení ze společnosti ho v dobách dávných minulých mohlo stát život. A tato potřeba je velmi silně zakořeněna. Je tedy možné, že takové dítě vyroste právě v člověka, který je silně paralizovaný strachem, že ho nikdo nebude mít rád, až dělá vše, co ostatní chtějí, a na sebe samotného zapomene.

Ovšem není trest jako trest. Někdy může být dítě potrestáno i tím, že třeba celý týden umývá nádobí. Takové dítě se pak naučí, že akce přináší reakci. Vždy je důležitá podstata trestu a to, co to s námi jako s dospělým jedincem udělá.

Pro svět nejsme dost dobří

Na tomto principu, na částečně i na našem dětském strachu, stojí celý dnešní svět. Když nebudeš mít dobrou práci, lidé si tě nebudou vážit. Když nebudeš upravená, nebudeš se nikomu líbit. Když nebudeš mít jedničky, budeš hloupý. Tolik nám svět a naši rodiče dávají najevo, že musíme udělat ještě něco, abychom byli „v pohodě“, že začneme pomalu věřit tomu, že v pohodě nejsme jen tak ze své podstaty. Hodně na tomto principu těží reklamy. Chceš být sexy, tak nos tohle prádlo. Bez toho prádla totiž sexy nejsi. Je to někdy až vtipné, na jakých principech dnešní svět stojí.

Tohle stačí

Byli jsme takto definování v období dětství. Bohužel. Můžeme pro to udělat jednu věc. Můžeme si začít uvědomovat vlastní jedinečnost a to, že nikdo nemá na světě svoji kopii. Každý jsme jedinečný originál. A pokud chceme být opravdu skvělí a výjimeční, možná bychom si měli uvědomit, že budeme skvělí právě tím, když se budeme odlišovat. Když nebudeme toužit po tom sexy prádle, protože jsme sexy i bez něj. Když nebudeme na vše říkat ANO jen ze strachu, že zůstaneme samy. Když si připustíme, že v dospělosti jsme to my samy, kdo na sebe lepí nálepky. A také jsme to my, kdo má sílu všechny nálepky sundat.

Nenechte tresty, aby vás definovali

Je na čase vystoupit z toho bludného kruhu a mít pro sebe hodnotu jen tak. Jen z toho důvodu, že jste ta nejrychlejší spermie z milionu dalších. Vyhrála jste závod a život ten berte jako oslavu svého vítězství. Nenechte se už trestat ani sama sebou. 

Seriál - Veroničin Blog

Přečtěte si všechny díly ze seriálu:

Jak poznat, že má vztah ještě cenu? »» Proč se zamilovávám do stejných typů mužů »» Jak vypadá pravá láska »» Evoluce ženy jako partnerky »» Vztahové struktury »» Jak zabránit ztrátě vztahu  »» Nezávislost ve vztahu »»  Mužská a ženská podpora  »» Sebeláska u ženy »» Jak mluvit o partnerovi »» Partner vs. děti »» Vztah a osobní rozvoj »» Výjimečnost partnera »» Sex ve vztahu »» Jak mluvit o sexu »» Jak zvládnout samotu »» Muž, se kterým je těžké žít »» Jak mít rád sám sebe »» Detektivem ve vztahu »» Proč si muži hledají milenky »» Jak se seznámit »» Proč mám potíže najít partnera? »» Jak nás ovlivnily tresty rodičů? »» Co si vzít z těžkých situací? »» Jak má vypadat šťastný vztah? »»



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Bydlení v mobilheimu: Jaké skýtá výhody a nevýhody?

Bydlení v mobilheimu získává na popularitě, neboť je cenově dostupnější než to klasické ve zděném domě. Pokud i vy o takové střeše nad hlavou uvažujete, měli byste se seznámit s klady a zápory. Může vám to toti...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?