Kopřiva teď roste naprosto všude

Kopřiva pro zdraví i k jídlu. Teď je nejlepší čas vyrazit na sběr

Kopřiva patří mezi nejlepší rostliny, které umí skvěle pročistit tělo. Což se především na jaře hodí. Ač je všeobecně považována za plevel a zahrádkáři s ní po celou sezonu bojují, léčebnými účinky se jí málokterá jiná bylina vyrovná.

Kopřiva byla už odpradávna využívána jako první pomoc při hadím uštknutí. Dnes je už i odbornými studiemi potvrzeno, že tato bylina pomáhá při léčbě ekzému a senné rýmy. Díky tomu, že vyplavuje z těla kyselinu močovou, dokonce tiší bolesti během záchvatů dny. A navíc je to přírodní antihistaminikum. Tedy zabírá proti alergiím všeho druhu.

Kopřiva se sbírá nejlépe v květnu

Najít kopřivu není žádný problém, roste prakticky všude. Nejčastěji ji najdeme na loukách, pasekách a na okrajích silnic. Kopřiva má ráda více vláhy, dobře tedy prospívá podél potoků, v lužních lesích, na mezích, rumištích, v křovinách, příkopech i na zahradách. Pokud se rozhodneme pro sběr kopřivy, pak je nutné dodržet několik pravidel. Rozhodně ji sbírejte mimo dosah automobilové dopravy a velkých výrobních podniků. Vyhněte se sběru byliny ve městě. Je třeba dávat také pozor na místa, kde je nadměrný výskyt kopřiv. To totiž vypovídá o tom, že půda pod nimi je plná dusičnanů. Listy a nať je nejlepší sbírat do konce května. Nejvhodnější pro sběr jsou mladé rostliny, asi do výšky 30 cm. Můžeme také sežínat i vrchní část starších porostů – ty by ale neměly být delší než 50 centimetrů. 

Čtěte také:

Nejlepší jarní byliny: Kopřiva potlačí projevy jarní alergie

Kopřiva dvoudomá má jedinečné léčebné účinky. Vyzkoušejte kopřivový čaj, špenát z kopřivy i kopřivový sirup

Africká kopřiva: Doplněk sportovní stravy i pomocník v hubnutí

Kopřiva: Správné sušení byliny

Ideálně venku ve stínu na prodyšném platu, například na síťovině. Případně v troubě nebo v sušičce, ovšem je nutné si pamatovat, že teplota v takovém případě nesmí přesáhnout 50 °C. Dobře usušenou kopřivu poznáte podle toho, že je tmavě zelená, nesmí být černá. Usušenou bylinu pak skladujeme nejlépe v hermeticky uzavíratelných sklenicích, do roka je nutné ji spotřebovat.

Kopřiva vyčistí krev v těle

Říká se, že bychom si alespoň jednou do roka měli důkladně pročistit tělo, a to včetně obměny krve. Právě toto umí výhradně kopřiva. Je ale nutné dodržovat po dobu alespoň šesti týdnů detoxikační režim a pít kopřivový čaj. Jestli máte problém s chutí kopřivy, pak je možné umixovat si kopřivový elixír. Dvouhrst kopřivy umixujeme s trochou vody a několikrát denně popíjíme po doušcích. Tento druh kúry je však méně účinný oproti tomu, kdy vypijeme ve formě čaje 2-3 litry kopřivového nápoje za den. Během kúry bude naše tělo pročištěno jak od starých usazenin, tak i od nadbytečných solí, které nás zatěžují.

Kopřiva a její léčivé účinky

Kopřiva umí vylepšit zdravotní stav nebo dokonce i léčit revmatismus, ekzém či jiná kožní onemocnění. Upravuje pravidelnost menstruace, povzbuzuje krevní oběh, podporuje růst vlasů a v neposlední řadě povzbuzuje tvorbu mateřského mléka, což je u žen v období kojení pochopitelně žádoucí. Jestliže jste začali trpět nějakou formou alergie, pak je pro vás určitě vhodné projít si takzvanou kopřivovou očistou. Rostlina totiž obsahuje látky potlačující vznik histaminu, který při alergii tělo produkuje jako reakci na pyly. Při pravidelném pojídání kopřiv se také omezuje krvácení z nosu, protože kopřiva má tzv. adstringentní účinek.

Kopřiva – recept: Kopřivová polévka

Přísady: 

Příprava: 

Do vývaru dáme brokolici a mrkev. Vaříme asi deset minut. Čtyři minuty před koncem vaření přidáme kopřivu, nudle a špetku pepře. Pro jemnější chuť přidáme ke konci vaření jedno balení smetany ke šlehání.

Kopřiva – recept: Kopřivová omáčka

Přísady: 

Příprava: 

Kopřivy omyjeme, spaříme a asi minutu povaříme. Z vody je vybereme, dáme do mixéru a rozmixujeme se smetanou, moukou a rozmačkaným česnekem. Osolíme a ještě chvíli povaříme.

Kopřiva nás po zimě dokáže postavit na nohy

Kopřiva – recept: Maggi koření

Smícháme ⅔ libečku a ⅓ kopřivy. Nadrobno nasekáme a napěchujeme do sklenice. Zasypeme třemi lžícemi soli. Protřepeme a znovu upěchujeme. Povrch zalijeme jednou lžící olivového oleje. Uchováváme v lednici.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.