Meridián slinivky ovlivňuje vaše zažívání i psychickou pohodu

meridián slinivky2Meridiány neboli energetické dráhy v těle.

Životní energie proudí v těle v meridiánech, které jsou pojmenovány podle jednotlivých orgánů. Meridiány probíhají v těle v drahách pár milimetrů pod kůží a místa, kde vystupují na povrch, známe jako akupunkturní body. V případě energetické nerovnováhy jednotlivých meridiánů dochází k fyzickým i psychickým projevům nemocí. Jednou z 12 hlavních drah je i meridián slinivky neboli sleziny. Pokud trpíte zažívacími potížemi, psychickou nerovnováhou, otoky či vodnatými výtoky, možná se budete muset zaměřit právě na svůj meridián slinivky čili sleziny.

Meridián slinivky – charakteristika a průběh dráhy

V případě meridiánu slinivky břišní se jedná o dráhu jinovou, jejímž elementem je země. Dráha začíná na vnitřní straně nohy u nehtu palce, stoupá po vnitřní straně dolní končetiny nahoru. Dále pokračuje po přední straně břicha do sleziny a přichází do kontaktu s žaludkem. Jedna větev pokračuje do hrudníku až k jícnu a kořeni jazyka. Druhá vnitřní větev tohoto meridiánu vede do srdce, kde se spojuje s jeho drahou. Z toho je zřejmé, že ani tento meridián, stejně jako ostatní, nefunguje samostatně, ale ve spolupráci s dalšími meridiány. Meridián slinivky má celkem 21 akupunkturních bodů. Přečtěte si také o meridiánové masáži

Podívejte se na velký přehled meridiánů a jejich funkcí v těle. 

Aktivita meridiánu 

Tento meridián je nejvíce aktivní v době od 9 do 11 hodiny dopolední. Kolem jedenácté hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol – týká se to však spíše duševních výkonů než fyzických. Tělo je v té době schopno trávit sladkosti – nejrozumněji však ve formě ovoce, případně medu. Je doporučováno vyhnout se alkoholu.

Orgány a oblasti ovlivněné meridiánem slinivky břišní

 • břicho
 • střeva
 • žaludek
 • slezina
 • játra
 • urogenitální soustava
 • dolní končetiny
 • plíce (meridián plic)

Fyzické potíže při nerovnováze meridiánu slinivky

Po fyzické stránce se můžeme setkat především se zažívacími potížemi jako je nadýmání, říhání, průjem, bolest žaludku, nutkání na zvracení po jídle. Mezi další potíže patří:

 • zadržování vody v těle
 • nevyrovnané spaní
 • otoky dolních končetin a jejich chlad
 • nedostatečná energie
 • vodnaté výtoky ze sliznic, především úst, nosu, krku
 • anémie
 • častější modřiny a zvýšená krvácivost
 • porucha pružnosti cév

 meridián slinivky1Akupunkturní body v těle.

Jak ovlivňuje meridián slinivky vaši psychiku?

V bezproblémovém stavu pomáhá meridián slinivky nabudit pocity důvěry, naděje, akceptace a také soucitu.  Pokud dojde k narušení rovnováhy, může být vaše myšlení zpomalené až zmatené, máte problém se soustředit, vkrádají se vám do mysli utkvělé představy. Meridián slinivky může také způsobit, že:

 • trpíte sklony k úzkosti a celkové labilitě,
 • hůře se vám zvyká v novém prostředí,
 • máte pocit, že nikam nepatříte,
 • trpíte strachem z budoucnosti.

Vliv cukru na fungování našeho těla skrz slinivku břišní

Velký vliv na fungování meridiánu slinivky má strava. Právě slinivka se totiž velkou měrou podílí na trávení cukru, který je v dnešní době velmi nadužívaný a naše tělo si s takovým množstvím často nedokáže poradit. Intenzivní konzumace cukru zatěžuje i nadledviny, srdce a další orgány včetně plic.

Do nerovnováhy se tak dostávají i další meridiány. Narušení činnosti nadledvin způsobuje hormonální nerovnováhu a tím ovlivňuje zdraví pohlavních orgánů u žen i mužů. Ve střevech způsobuje nadměrné množství cukru množení plísní a ohrožuje tak náš imunitní systém včetně vzniku alergií.

Jak dostanete svůj meridián slinivky do rovnováhy?

Z výše uvedeného vyplývá logicky omezení příjmu cukru. Je dobré si uvědomit, že cukr dnes není jen součástí sladkostí, ale mnoha dalších běžných potravin jako jsou cereálie, polotovary včetně omáček, různých ochucovadel, zeleniny v nálevu, dále je také součástí nízkotučných jogurtů, některých druhů pečiva a další. Bohužel se mu nevyhne ani mnoho výrobků určených pro děti. Čím méně cukru budete konzumovat, tím více ulehčíte svému tělu a bude pro něj snadnější zůstat v rovnováze.

Z bylin ovlivňují meridián slinivky pozitivně stévie sladká a kardamom. Dalším nástrojem pro vyrovnané meridiány jsou akupunkturní masáže. Vámi vybraný odborník by se vždy měl věnovat celému komplexu meridiánů.

V neposlední řadě může být meridián slinivky negativně ovlivněn velkým množstvím starostí – ať již o sebe či své blízké. Řešením je v tomto ohledu brát věci, tak jak jsou a nechat je plynout – a to záležitosti pozitivní i negativní. Především je vhodné soustředit se pouze na řešení věci, které svými silami můžeme ovlivnit, a ty ostatní akceptovat. Jedná se o dlouhodobé psychické nastavení, které ale ve vašem životě ovlivní mnohem více než jen meridián slinivky.

Energetické dráhy neboli meridiány v těle - přečtěte si také


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2399x

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Chtěla jsem se zeptat, lze takovéto bylinky pěstovat i v klimatických podmínkách ČR?

Dobrý den, jaké byliny máte přesně na mysli?

Děkujeme, Redakce


Doporučujeme k tématu

Čakrový náramek RŮŽENÍN

Originální stylový náramek z drahých kamenů s kovovými korálky  Sedm…

Cena: 320 Kč

Čakrový náramek KŘIŠŤÁL

Originální stylový náramek z minerálů Sedm korálků z polodrahokamů v…

Cena: 320 Kč

Čakrový náramek TYRKENIT

Originální stylový náramek z minerálů, s kovovými korálky Náramek je…

Cena: 320 Kč

Lunární náramek Růženín + Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Karneol

Náramek z minerálních kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární…

Cena: 340 Kč

Čakrový náramek LÁVA

Originální stylový náramek z lávových kamenů a polodrahokamů, s kovovými…

Cena: 320 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte