Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

Vše souvisí se vším. Tak by se dalo shrnout učení tradiční čínské medicíny o meridiánech, tedy o energetických drahách uvnitř těla. Jednotlivé dráhy totiž ovlivňují vnitřní orgány i další části těla, disharmonie v energetickém systému pak může vyvolat oslabení nebo dokonce onemocnění a jiné problémy – ať už fyzické, nebo psychické. Dnes se blíže podíváme na meridián plic. 

Energetické proudy – co to jsou meridiány

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je několik, ale obvykle se pracuje s dvanácti hlavními, které tvoří energetický systém člověka. Přečtěte si o více na téma meridiány. Přečtěte si také o meridiánové masáži

Podívejte se na velký přehled meridiánů a jejich funkcí v těle. 

Meridiány se pojmenovávají podle orgánů, se kterými jsou spjaty. Každý z meridiánů má svou danou dráhu, kudy energii vede – většinou několik milimetrů pod kůží, ale v určitých bodech vystupují na povrch těla. Tyto body pak známe jako akupunkturní body, které využívá čínská medicína a jejich prostřednictvím obnovuje v těle rovnováhu energie a tím i celkové zdraví. 

Energetické dráhy a jejich rovnováha

Pro zdraví člověka je důležité, aby meridiány byly v rovnováze. V takovém případě se tělo dokáže samo vypořádat s různými nemocemi a snadno se uzdraví.

Pokud je některý meridián narušen, je narušena celková energetická rovnováha, tím se narušuje celková harmonie v těle a může docházet k různým zdravotním problémům. Meridiány totiž mají nejen daný průběh, ale také vliv na určité orgány a části těla – potíže meridiánu se pak v těchto orgánech zrcadlí. 

Meridián plic a jeho dráha

Meridián plic začíná ve střední části břicha, odtud vede dolů k tlustému střevu a poté zpět nahoru, bránicí a plícemi do hrtanu. Pokračuje pod klíční kostí, hrudní stěnou na povrch těla a podél vnitřní strany paže přes zápěstí k nehtovému lůžku palce. Meridián plic má i druhou větev, která od zápěstí vede přes dlaň k ukazováčku.

Meridián plic ovlivňuje

 • plíce
 • kůži
 • nosní dutiny
 • průdušky
 • nosohltan
 • horní a dolní cesty dýchací
 • hlasivky
 • horní končetiny
 • tlusté střevo

To znamená, že jakýkoliv problém s touto energetickou drahou se může projevit zhoršenou funkcí nebo stavem těchto orgánů a částí těla.

meridián plic1

Meridián plic - projevy nerovnováhy v těle

Tyto problémy meridiánu se projevují určitými symptomy na souvisejících místech těl.

 • Energetická nerovnováha způsobená problémy s meridiánem plic se tedy obvykle pozná podle toho, že člověk trpí dýchacími potížemi, má rýmu nebo poruchu čichu, astma či jinou dušnost, nachlazení, kašel a bolení v krku.
 • Nerovnováha meridiánu plic se projevuje také kožním onemocněním, ekzémy nebo kopřivkou, otoky v obličeji a skvrnami na pokožce, suchou a drsnou kůží.
 • Příznaky jsou také bolesti v průběhu dráhy – v ramenech, pažích, loktech, v zápěstí nebo třeba pálení v dlaních.
 • Meridián plic souvisí také s tlustým střevem, pro které je největším nebezpečím těžko stravitelná potrava s nedostatkem vlákniny, přejídání se, ale také stres, psychická zátěž, málo spánku a celkově špatný životní styl.

Meridián plic ovlivňuje i psychickou pohodu

Energetická nerovnováha se může projevovat nejen fyzicky, ale i na duševním stavu člověka.

 • Pokud meridián plic nefunguje správně, může se objevovat melancholie, smutek, deprese, nervozita, sebepodceňování, stud, ale také emoční otupělost.

Jak na zdravý meridián plic?

Udržovat meridiány v rovnováze se vám vyplatí. Lze to zajistit pomocí meridiánové akupunkturní masáže. Pokud bude meridián plic fungovat správně, budete ve fyzické i psychické pohodě. Stabilita, optimismus, schopnost zvládat nepředvídatelné situace a učit se z toho, co nás v životě potká – to jsou charakteristiky, které vám fungující meridián plic zajistí.

A myslete na to, že není možné v péči o své tělo a duši soustředit se pouze na jednu z energetických drah. Jak už bylo řečeno, vše souvisí se vším a za duševním i fyzickým zdravím stojí harmonie a rovnováha všech meridiánů v těle a energie v nich proudící.

Energetické dráhy neboli meridiány v těle - přečtěte si také


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3203x

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte