Vyrovnaný meridián osrdečníku vám přinese radost, klid i lepší fyzické zdraví

meridian osrdecnikuPřečtěte si o meridiánu osrdečníku.

Meridiány mají vliv na to, jak se cítíme fyzicky i psychicky. Meridiány nefungují v těle samostatně, ale vzájemně se ovlivňují. Osrdečník chrání srdce před škodlivými vlivy. Meridián osrdečníku neboli perikardu nás silně ovlivňuje v oblasti sebelásky a odpuštění. Pod jeho vlivem funguje celý oběhový, ale také nervový systém. Také pokud trpíte migrénami nebo celkovou vyčerpaností, může být v nerovnováze váš meridián osrdečníku.

Meridián osrdečníku – charakteristika a průběh dráhy

Meridián osrdečníku je jingovou drahou a jeho elementem je oheň. Jeho dráha začíná v srdci, poté sestupuje bránicí dolů a spojuje horní, střední a dolní větev meridiánu tří ohřívačů. Další větev vede přes žebra kolem podpažní jamky a dále po vnitřní straně paže až k dlani. Tato větev končí u nehtu prostředního prstu. Krátká větev se v dlani odděluje a vede k místu u vnějšího okraje nehtu prsteníčku. Celá dráha má 9 akupunkturních bodů.

Podívejte se na velký přehled meridiánů a jejich funkcí v těle. 

Meridián osrdečníku patří mezi meridiány a nejsilelněji nás ovlivňuje v době od 19. hodiny do 21. hodiny. Možná jste si všimli, že v té době jste celkově vnímavější. Je to vhodný okamžik pro kulturní prožitky. Neméně výhodné je v tuto dobu užívat potřebná antibiotika nebo natírat léčivé masti a krémy. 

Oblasti a orgány ovlivněné meridiánem osrdečníku

 • srdce, tep a krevní tlak
 • cévy
 • nervový systém
 • hrudník
 • žaludek
 • vnitřní strana horních končetin 

Fyzické potíže při nerovnováze meridiánu osrdečníku

Nepřekvapí vás, že nevyrovnaný meridián osrdečníku přináší potíže se srdcem jako je silné bušení srdce, bolest na hrudi či anginu pectoris. S tím souvisí i poruchy oběhového systému, při kterých hrozí až celkový tělesný šok. Dalšími typickými projevy nevyváženého meridiánu osrdečníku jsou:

 • křečovité bolesti vnitřní strany paží
 • pocení v podpaží, horké a upocené dlaně, rudé tváře
 • škytavka
 • nevolnost a zvracení
 • zežloutnutí očního bělma

Překvapí vás asi ale další symptomy, které mohou být velmi nebezpečné:

 • ochrnutí
 • celková vyčerpanost
 • onemocnění mozku
 • migréna a epilepsie 

Jak působí meridiány na naši psychiku?

Meridián osrdečníku nás upozorňuje na potíže s různou intenzitou. Zprvu nenápadným signálem je potřeba se stále hlasitě smát. Tato fáze může zakrývat hlubší vnitřní neklid, pocity viny, napětí, smutek a stesk. Nejsou neobvyklé výbuchy žárlivosti, citová nevyváženost a neschopnost sebelásky. Intenzivním projevem potíží jsou maniakální psychózy.

Nevyrovnaný meridián osrdečníku narušuje i náš sexuální život, napětí v něm se zintenzivňuje a zesiluje celkovou nespokojenost.

Jak dostanete svůj meridián osrdečníku do rovnováhy?

Řešení je podobné jako u přidružených meridiánů srdce a tří zářičů – mějte se rádi. Odpusťte si své chyby a nic si nevyčítejte. Snažte se chyby neopakovat, vezměte si z nich poučení. Pokuste se poučit i z chyb druhých, abyste je nemuseli sami prožívat. Odpouštějteostatním jejich prohřešky, budete se méně trápit. Buďte sami sobě nejlepší přítelem, partnerem i rádcem. Nehledejte odpovědi u ostatních, ale uvnitř sebe. Buďte k sobě upřímní. Obraťte svou mysl do přítomnosti a budoucnosti, nevracejte se k minulosti. Uvidíte, že se vám uleví.

Máte problémy s přejídáním? Zamyslete se nad tím, jestli se nesnažíte zaplnit prázdnotu ve svém životě či mysli. Stejně tak navenek přehrávaná veselost jen prohlubuje váš vnitřní smutek a bolest. Všechny meridiány lze také ovlivnit pomocí akupunkturních masáží. Přečtěte si také o meridiánové masáži

Energetické dráhy neboli meridiány v těle - přečtěte si také


Stáhnout v PDF

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte