Meridián žaludku: Energetická nerovnováha může vést ke špatnému trávení i zatrpklosti

meridián žaludku2Meridián žaludku. 

Energetické dráhy, po kterých proudí životní energie. To jsou tzv. meridiány, kterých máme po celém těle velké množství. Tyto dráhy jsou úzce spojeny s orgány, tkáněmi a celou strukturou těla a funkcemi. Důmyslnou praxí lékařů a taoistů z východní části světa byly meridiány objevovány již před více než 3 000 lety. My se nyní zaměříme na meridián žaludku, jehož energie ovlivňuje člověka nejen na fyzické úrovni, ale také na úrovni psychické. 

Co jsou to meridiány? Energetické dráhy s životní energií člověka

Meridiány jsou energetické dráhy, po kterých proudí naše životní energie. Energetické dráhy mají svou charakteristiku a ta zahrnuje a respektuje všechny zákonitosti učení jing - jangu i pěti elementů podle čínské filosofie. Energetických drah existuje několik, ovšem je potřeba vnímat je jako jeden velký energetický systém, nikoliv jako jednotlivé dráhy. Přečtěte si více o meridiánech

Podívejte se na velký přehled meridiánů a jejich funkcí v těle. 

Energetické dráhy jsou rozděleny podle učení jing - jangu jako 6 párových drah jinových, 6 jangových, jedna nepárová jinová a také jedna nepárová jangová. Názvy drah máme odvozené podle orgánů v těle.

Meridiány - dělení

 • Plic
 • Srdce
 • Obalu srdce, osrdečníku a krevního oběhu
 • Tlustého střeva
 • Tenkého střeva
 • Žaludku
 • Ledvin
 • Slinivky, sleziny
 • Štítné žlázy, tří ohřívačů
 • Žlučníku 
 • Močového měchýře
 • Jater

My se nyní zaměříme na meridián žaludku, jehož jangová dráha probíhá sestupně od hlavy k noze. Pod jeho vlivem se nachází hlava, ústa i žaludek nebo střeva.

Meridián žaludku - průběh dráhy

Energetická dráha meridiánu žaludku je jangovásestupuje od hlavy k noze. Začíná tedy pod nosní dírkou, poté přebírá energii meridiánu tlustého střeva, stoupá vnitřkem nosu ke kořeni a pod očima vystupuje na povrch. Dále pokračuje po straně nosu ke spodní čelisti, těsně před uchem uhýbá směrem ke spánku a jde nahoru k lebce. Následně vede opět dolů skrz čelistní kloub až ke krku, postupuje přes klíční kost a hrudník až do žaludku. 

Ze žaludku pokračuje energetická dráha do břicha a slabin, směrem ke stehnu, vnější straně kolena, zepředu středem holeně ke špičce chodidla. Následně končí na vnější straně druhého a třetího prstu na noze. Od nártu poté vede krátká větev k vnitřní straně palce, a právě zde dochází ke spojení s energetickou drahou sleziny či slinivky břišní. 

meridián žaludku1Meridián žaludku a jeho dráha v těle.

Jaké orgány meridián žaludku ovlivňuje?

Meridián žaludku má vliv na hlavu, tváře, ústa, zuby, hrdlo, žaludek, střeva i dolní končetiny. Pokud je energie v rovnováze, můžete se těšit spokojenosti, přizpůsobivosti, jste empatičtí, soucitní a důvěřujete lidem. Jestli se ale vaše energetická dráha nachází v nerovnováze, dochází k fyzickým i psychickým obtížím a útrapám, které naleznete v těchto přehledných tabulkách. 

Projevy energetické nerovnováhy - fyzická úroveň

Špatné trávení

Nadýmání

Chladné nohy

Horečky

Porucha teplotní regulace

Blouznění

Otoky hrdla

Otoky kolenou

Otoky dolních končetin

Bolesti kloubů

Bolesti nohou

Napětí v čelisti

Nemoci prsní žlázy

Zvracení

Afty na rtech

Krvácení z nosu

Bolesti žaludku

Choroby močových cest

Menstruační potíže

Bolesti zubů

Oční choroby

Nadměrné pocení

Projevy energetické nerovnováhy - psychická úroveň

Ustaranost

Nesnášenlivost lidí

Útěk při nečekaných zvucích

Útočnost

Pomatené pobíhání

Zlost na sebe i jiné lidi

Epileptické záchvaty

Zlost

Povrchnost

Nespokojenost

Zatrpklost

Nevšímavost

Pochybnosti

Mlčenlivost

Nízká flexibilita

Kritičnost

Přílišná citlivost

Neschopnost lásky

Nedůvěra

Ustaranost

Delirium

Nepochopení okolí

Meridián žaludku a jeho nerovnováha lze léčit

Akupunkturní neboli meridiánová masáž má své kořeny v tradiční čínské medicíně. Příjemná terapie působí na tělo i mysl. Meridiánová masáž je vhodná při nerovnováze a fyzických či psychických potížích, ale působí skvěle i jako prevence k udržení zdraví těla i duše. 

Masáž pomáhá odstranit energetické blokády, které mohou být příčinou nemoci, bolestí a nevolnosti a celkově povzbuzuje proudění energie. Meridiánová masáž je ideální i v případech, kdy je klasická masáž nemyslitelná, a to z důvodu velké bolesti, věku klienta nebo po operaci. 

Meridánové masáže - průběh

Meridiánové masáže jsou bezbolestné, tudíž se nemusíte obávat, že budete z lehátka odcházet v bolestech nebo jako po rvačce. A jak se provádí? Kovovou tyčinkou, která má kuličku na konci. Terapeut vyvíjí při masáži na kuličku jemný tlak pomocí bříškem prstu a tahem pera sleduje dráhu příslušného mediánu

Meridiánové masáže jsou ideální na:

 • Zácpu
 • Bolesti hlavy
 • Závratě
 • Chronický únavový syndrom
 • Regeneraci po nemoci, úrazu
 • Po porodu

Meridián žaludku a jeho masáž vám pomůže od problémů fyzických i psychických, které jsme vám popsali výše v přehledných tabulkách. Stačí, když se ve svém okolí poohlédnete po terapeutovi, který se tomuto léčitelství věnuje. Je dosti možné, že ihned po masáži budete cítit úlevu na těle i duši. Pokud se potíže opakují, je potřeba navštěvovat terapeuta pravidelně

Rovnováha v našem těle je důležitá pro zdravý a kvalitní život

Žaludek se do činnosti dostává kolem 7. a 9. hodiny. V tuto dobu je proto nesmírně důležité, abychom konzumovali mnoho vitamínů. Tělo musí být navíc v teple, a tak studená sprcha nebo koupel je pro vaše tělo velmi špatnou volbou. Pokud budete tělo i mysl udržovat v rovnováze, můžete se těšit z kvalitního a zdravého života. 

Energetické dráhy neboli meridiány v těle - přečtěte si také


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1581x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Lunární náramek Korál + Tyrkenit

Náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

AVANTURÍN náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků avanturínu (aventurínu), navlečených na…

Cena: 49 Kč

MAGNEZIT náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků magnezitu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 49 Kč

JASPIS MOOKAIT náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků jaspisu mokaitu, navlečených na gumičce Náramek…

Cena: 49 Kč

KORÁL ČERVENÝ náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků korálu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 79 Kč

AMETYST náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků ametystu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 49 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte