Funkční meridián tlustého střeva vás zbaví bolesti a smutku

 meridián tlustého střeva1Meridián tlustého střeva.

Meridiány jsou energetické dráhy, které na sebe vzájemně působí a ovlivňují, jak se cítíme fyzicky i psychicky. Meridián tlustého střeva nás silně ovlivňuje především v citové hladině, nejvíce v naší schopnosti dávat a přijímat emoce. Také pokud vás bolí zuby či máte zablokovaný krk, může být v nerovnováze právě váš meridián tlustého střeva.

Meridián tlustého střeva – charakteristika a průběh dráhy

Meridián tlustého střeva je jangovou drahou a jeho elementem je kov. Jeho dráha začíná u vnější části ukazováčku ruky vedle nehtu, pokračuje přes hřbet ruky k zápěstí, po vnější straně předloktí, přes loket, paži k rameni. Jedna větev pokračuje dovnitř těla přes plíce k tlustému střevu a druhá větev vede přes krk, tvář a zuby k nosu. Celá dráha má 20 akupunkturních bodů. Přečtěte si také o meridiánové masáži

Podívejte se na velký přehled meridiánů a jejich funkcí v těle. 

Meridián tlustého střeva nás ovlivňuje nejsilněji v době od 5. hodiny do 7. hodiny ranní. V té době se doporučuje zvyknout si chodit na stolici, nespěchat a vyhýbat se stresu. Ideální je probouzet se pomalu a postupně. Zvláště nemocní lidé se v této době cítí velmi špatně. Pomoci může pití bylinkových čajů.

Oblasti a orgány ovlivněné meridiánem tlustého střeva

 • ústa a nos
 • jazyk a zuby
 • hlava
 • hrdlo, hlasivky a krk
 • tváře
 • jícen
 • horní končetiny
 • kůže

Fyzické potíže při nerovnováze meridiánu tlustého střeva

Hladké svalstvo tlustého střeva samozřejmě ovlivňuje zažívací potíže, které se projevují zácpou nebo průjmem. Dalšími typickými projevy nevyváženého meridiánu tlustého střeva jsou:

 • bolest zubů a zvýšená kazivost zubů, citlivost zubů na chlad
 • bolest v krku, sucho v krku
 • zablokovaný krk, potíže s otáčením hlavy
 • zánět hrtanu, hltanu, průdušek a angína
 • bolest paže, ramena, neschopnost zvednout paži
 • bolesti břicha
 • zežloutnutí očí, sucho v očích
 • krvácení z nosu

Možná vás překvapí, že potíže s tímto meridiánem stojí i za alergiemi jako je senná rýma, astma, kopřivka, ekzémy. Právě tlusté střevo je ale z velké části sídlem našeho imunitního systému a ne nadarmo se mu říká druhý mozek těla.

meridián tlustého střeva2Meridián tlustého střeva a jeho dráha v těle.

Jak působí meridiány na naši psychiku?

S vyrovnaným meridiánem tlustého střeva je spojená velkorysost a schopnost nadchnout se pro věc. V případě funkčního meridiánu nám nedělá potíže odpouštět a nechat věci jít.

Pokud je meridián tlustého střeva narušen, zadržujeme emoce a city, které již nejsou aktuální, a to může jít zpět až do dětství ve formě různých výčitek vůči rodičům i sobě samým. Drží se nám pak negativní emoce jako je smutek a pláč. Z pocitu nedocenění můžeme přejít do lhostejnosti až apatie, nebo naopak do deprese. S tímto meridiánem jsou spojeny pocity viny, lakoty a sobectví. Celkově nám nevyrovnaný meridián tlustého střeva brání emoce dávat a přijímat.

Jak dostanete svůj meridián tlustého střeva do rovnováhy?

Všechny meridiány lze ovlivnit pomocí akupunkturních masáží. Meridiány pomáhá ovlivnit i výživa a u tlustého střeva to platí dvojnásob. Nevhodnou stravou si můžeme přivodit nejen zácpu či průjem, ale narušit i náš imunitní systém, který ve střevech sídlí. Vyhněte se polotovarům, příliš tučným jídlům, omezte sladkosti a zařaďte do svého jídelníčku dostatek zeleniny a ovoce. Důležitý je i dostatečný pitný režim. Z bylin působí pozitivně meduňka lékařská.

V psychické rovině se zamyslete nad tím, jak jste na tom se svou schopností dávat a přijímat. Myšlenky a emoce musíme nechat do našeho života přijít i z něj odejít. Je vaše myšlení aktuální nebo žijete minulostí? Představte si svou mysl jako dům – nahromadili jste v něm tolik emocí, že je v něm přeplněno a špatně se vám dýchá? Ukliďte si v ní, nechte odejít to, co vás zbytečně drží zpátky. Budete mít více prostoru na nové pocity. Bude se vám také lépe hýbat a dýchat.

Přijímáte nové emoce a zážitky nebo se jim bráníte, třeba ze strachu? Strach a životní energie na sebe vzájemně působí – kde je energie, není místo pro strach, kde je strach, není místo pro energii.

Energetické dráhy neboli meridiány v těle - přečtěte si také


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2117x

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte