Už máte nachystaný bazén na léto? Nejvyšší čas pustit se do příprav
Se stoupajícími venkovními teplotami roste i chuť pořádně se zchladit. Je tedy ideální doba na zprovoznění zahradního bazénu. Ovšem ať už jste ostřílený majitel bazénu nebo teprve začátečník, je nutné dodržet správný postup údržby, abyste se mohli bez rizika koupat a užívat si letních radovánek.
Nákup bazénu na zahradu není zase taková věda, mnohem náročnější je následná péče o něj. Respektive nyní vám péče zabere mnohem více času, avšak při běžném provozu bude péče o zahradní bazén už hračkou. Když budete vědět, jak na to.
Na bazén potřebujete speciální vybavení
Předtím, než se pustíte do přípravy bazénu na sezónu, zkontrolujte, zda máte všechno potřebné. Tedy bazénový kartáč, síťku, vysavač, případně zda je v pořádku teleskopická tyč. Je ještě použitelná solární plachta na bazén? A máte veškerou potřebnou bazénovou chemii? Veškeré přípravky na čištění i pro prevenci řas, testovací proužky…? Pokud vám něco chybí, dokupte si vše potřebné ještě předtím než se do přípravy bazénu pustíte.
Zázrak jménem pitná voda. 7 nečekaných důvodů, proč nám pití vody prospívá
Ošetření vody v bazénech a koupalištích bez použití chloru
Plavání pro seniory - ideální aktivita pro lidi nejen staršího věku
Bazén nejprve pořádně vyčistěte
Než se pustíte do jakékoliv přípravy bazénu na koupání, je nutné bazén pořádně vyčistit. Odstraňte listy, větvičky, hmyz, případně další nečistoty. Důkladně vyčistěte a omyjte kryt bazénu. Ujistěte se, že jste odstranili všechny nečistoty, které se na krytu nashromáždily. Pokud jste měli kryt na bazénu připevněný například speciálními vaky, tak je zvedněte, očistěte a odložte stranou, aby důkladně proschly. Stejně tak nechte pořádně proschnout i kryt bazénu. Obojí pak uložte na suchém a chladném místě.
Čistá voda v bazénu
Jestliže jste si koupili nový bazén, budete jej napouštět čistou vodou. V mnoha krajích je však z důvodu velkého sucha v tento čas zakázáno nejen zalévání, ale právě i napouštění bazénů. V takovém případě je pak možné domluvit se například s dobrovolnými hasiči. Za poplatek vám ji dovezou. Jestliže už ale máte vodu v bazénu z předchozí sezóny, pak bude třeba pořádně ji vyčistit, aby byla vhodná ke koupání. Vyčistěte bazénový filtr a propláchněte jej hadicí, aby byl čistý. Před čištěním bazénu je vhodné také použít přípravek pod označením “šok”, abyste se zbavili řas, které se v bazénu během zimy nahromadily.
Zde pak postupujte pochopitelně striktně dle návodu, který je na obale přípravu uveden. Díky tomuto postupu pak budou přidané chemikálie účinnější, protože se nebudou ucpávat v čerpadle a ve filtračním systému. Nakonec pak použijte bazénový vysavač a důkladně vysajte dno bazénu.
Úprava vody v bazénu
Po odstranění nečistot a základní úpravě je třeba otestovat bazénovou vodu. Chcete-li si proces usnadnit, můžete investovat do sady pro testování bazénu, která testuje široké spektrum chemikálií ve vodě. Kvalitní testovací sada by měla být schopna určit chlór, pH a tvrdost vody. Jakmile budete mít základní diagnostiku za sebou, pak se můžete pustit do úpravy vody. Myslete také na to, že ve chvíli, kdy přidáváte chemikálie do vody, by mělo bazénové čerpadlo běžet. Chemikálie musí ve vodě cirkulovat.
Zkontrolujte všechny pohyblivé součásti bazénu
Jakmile budete mít všechno hotovo, zkontrolujte ještě všechny pohyblivé části u bazénu. Veškeré prvky musí být stále v dobrém provozním stavu. Zkontrolujte čerpadlo, zástrčky i připojení. Prohlédněte si koš skimmeru, mřížky a podobně. Jestliže máte pískovou filtraci, možná bude třeba vyměnit písek. To by se mělo dělat nejpozději každý pátý rok. Pokud jsou některé díly, byť jen minimálně poškozené, raději je vyměňte nebo opravte. Většinou jde o součástky, které stojí jen pár korun.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku