Tajuplná keltská jména od A do Z. Skrývají odvahu, krásu a vznešenost

Tajuplná keltská jména od A do Z. Skrývají odvahu, krásu a vznešenost

Souznění s přírodou, odvaha v boji a úcta k bohům. Život Keltů nás fascinuje dodnes. Keltská jména v sobě často ukrývají významná poselství a hodnoty. Keltové dříve obývali velkou část Evropy, dokonce žili i na území Česka. Až později se stáhli do Skotska a hlavně do Irska. Zde odkaz jejich kultury stále přetrvává. Proto se mnohá keltská jména dochovala.

Čtěte také:

Tajuplná keltská jména od A do Z – 2. díl

I u nás populární jména jako Oskar, Artur nebo Alena mají keltský původ. Keltská jména krásně znějí a krásná jsou i svým významem. Pokud vás zajímá keltská kultura a tradice, podívejte se také na keltský horoskop na rok 2019. Případně se podívejte na web věnovaný jen keltskému horoskopu. A zaujmout by vás mohla také veškeré keltské svátky a povídání o nich. 

Přečtěte si také 2. díl seriálu keltská jména

Aidan

Keltské mužské jméno Aidan je odvozené z galského jména Áed, které znamená oheň. Aidan se tak dá přeložit jako malý oheň. Jméno Áed najdeme i v pověstech. Byl to Lirův syn, který byl na 900 let společně se svými třemi sourozenci proměněn v labuť.  

Ailill

Ailill patří mezi mužská keltská jména s významným původem. Nosila ho řada důležitých osob a v překladu znamená elf. Druhým možným významem je odvození od slova krása. V pověstech jméno Ailill nosil nebojácný a odvážný manžel královny Medb.

Aisling

Keltské jméno Aisling se vyslovuje jako ašling. Dodnes četně používané jméno znamená vidinu či také sen. Aisling odkazuje i k žánru irské poezie.

Alan

Soulad nebo svornost. Tak by se dalo přeložit jméno Alan. Ale má i další možné významy. Jako vznešený či skála z irské galštiny, jelen anebo laň z prakeltského jazyka a krásný ze skotské galštiny. Toto jméno je populární i dodnes napříč různými zeměmi, za jeho ženskou obdobu se považuje jméno Alena.

Alannah

Ženské jméno Alannah patří mezi mnohá keltská jména znamenající krásná. Ale druhým významem může být i dítě. Má řadu obdob, jako je Alanis, Alannah či nám dobře známá Alena.

Aonghus

Toto jméno vzniklo složením keltských slov jeden a výběr. Gaelská obdoba je jméno Oengus.  Dalším významem může být i silný, spojením slova óen znamenající první a slova gus, značícího sílu nebo energii. Do dneška se uchovala obdoba toho jména, Angus. Pyšnilo se jím několik irských králů.

Aoife

Aoife je ženské jméno, pocházející z keltského slova aoibh. Znamená doslova krásná. Zajímavá je výslovnost tohoto jména, čte se jako Ífa či Ífe. Aoifa byla také podle irské pověsti kněžna bojovnice.

Artur

Keltská jména jako je Artur, se používají dodnes. Artur je odvozený z keltskéjo slova arth, které znamená medvěd. Dalším možným významem je vznešený. Řada významných osobností v historii jméno Artur nosila.

Beathag

Keltské jméno Beathag se dá přeložit jako potomstvo života. Dalším možným významem je slovo život. Obdobou je jméno Bethoc, kterou byla i matka Shakespearova Duncana ve hře Macbeth.

Bébinn

Bébinn patří mezi ženská keltská jména. Přeložit se dá jako spravedlivá dáma anebo světlovlasá. Sloužilo k označení vikingských žen. Zastoupení tohoto jména najdeme i v mytologii. Například zlatovlasá obryně Bébinn.

Brandubh

Brandubh anebo také Branduff znamená černý havran. Kromě historických postav jméno Brandubh označuje také stolní hru, kterou s oblibou hráli Vikingové.

Branwen

Branwen se řadí mezi keltská jména, která jsou spojená s keltskými bohy. Branwen byla keltská bohyně lásky a krásy. V překladu také toto ženské jméno znamená krásný havran.

Brigita

Brigita pochází z keltského slova brigh, které znamená silný anebo mocný. Brigid, obdoba Brigity, byla v irské mytologie bohyní moudrosti a ohně.

Caoimhe

Keltské jméno Caoimhe pochází ze slova caomh. Přeložit se dá jako jemná, krásná anebo drahá. Mužskou obdobou je jméno Kevin.

Caoimhghín

Caoimhghín se dá přeložit jako mužný anebo také jako milovaný. Toto mužské jméno dnes známe jeho obdobou Kevin.

Ciarán

Ciarán má hojně používanou obdobu Kieran. Odvozuje se od slova ciar, v překladu černý. Jméno Ciarán jde přeložit jako malý tmavý člověk. Hned dva irští svatí se jmenovali právě Ciarán.

Cordeilla

Cordeilla patří mezi keltská jména, u nichž původ není znám. V mytologii byla Cordeilla nejmladší dcerou krále Leara, jako jediná z dcer zůstala svému otci věrná. Dnes známe hlavně jeho obdobu Kordelia.

Cormag

Cormag anebo také Carmag znamená vozataj. Mezi Galy a Skoty to bylo velmi často používané jméno.

Danu

Danu byla keltská bohyně, matka kmene Tuatha Dé Dannan. Jméno má i českou obdobu, a sice Danuše.

Drusila

Jméno Drusila může mít vícero původů. Ten keltský se odvozuje od mužského jména Drasus, které znamená síla.

Eithne

Ženské jméno Eithne se dá přeložit jako jádro. Mužskou variantou je jméno Aidán. Dalšími obdobami jsou Enya anebo i Etna.

Epona

Epona se řadí mezi další ženská keltská jména. Má původ v galském epo, označení pro koně. Přeložit by se toto jméno dalo jako božský kůň či koňská bohyně. Eponu jako bohyni uctívali domácí chovatelé koní.

Erin

Erin může být jak ženské, tak mužské jméno. Pochází z galského slova Eire, v překladu Irsko. Obdobou tohoto jména je Eireann.

Evan

Mužské jméno Evan je populární dodnes. Odvozuje se od keltského jména Eógan, které se dá přeložit jako mladý bojovník anebo narozený v tisu.

Eibllin

Od ženského jména Eibllin se odvodilo jméno Evelyn anebo také Evelína. Keltský význam tohoto jména je radost či světlo.

Fiona

Fiona pochází z gaelského fionn, které se používalo jako bílý, světlý či oheň. Mužskou obdobou je Fionn, kterého najdeme mezi mytickými hrdiny. V irské mytologii Fionn snědl kouzelného lososa a stal se vševědoucím.

Gita

Toto ženské jméno v keltském jazyce přeložíme jako ušlechtilý člověk. Gita nepatří pouze mezi keltská jména. Původ může mít i latinský či indický. Své místo si jméno Gita našlo i u nás.

Gormal

Mužské keltské jméno Gormal je také keltský výraz pro modrooký.

Gráinne

Pravděpodobně pochází ženské jméno Gráinne z keltského slova grán, které znamená zrno nebo obilí. Odkazuje také k bohyni kukuřice.Gráinne byla i dcera významného krále Irska Cormaca mac Airta.

Gvendolin

Gvendolin anebo také Gwendolyn nebo Gwendolen. Toto ženské jméno je spojené ze slov gen, které znamená bílý či spravedlivý a slova dolen, které znamená luk či kruh. Své kořeny má i v mytologii, Gwendolen měla být britskou královnou, která porazila v boji svého vlastního manžela.

Gwenaël

Toto mužské jméno vzniklo spojením slova gwenn, tedy bílý, blažený anebo světlý a slova hael, v češtině šlechetný anebo dobrosrdečný.

Gwenhwyfar

Ženskou obdobou jména Gwenhwyfar je Guinevere  anebo i dnes velmi často používané jméno Jennifer. Je odvozené od keltského gen, které se dá přeložit jako plavý, světlý či spravedlivý a hwyfar, znamenající hebký. Nositelka tohoto jména vystupuje i v legendě o králi Artušovi.

Genevieve

Toto ženské jméno má keltský původ s nejasným významem. Prvním může být odvozením od slova genos, znamenajícího rasa, kmen či lid. Druhou možností je žena. Dnes se používá hlavně obdoba tohoto jména, a sice Jenovéfa.

Innogen

Dnes se místo ženského jména Innogen používá jeho obdoba Imogen. Pochází od gaelského jména Ingen, které znamená dcera anebo také panna. Řadí se mezi keltská jména spojená s mytologií, Innogen měla být britská královna.

Josse

Mužské jméno Josse znamená bojovník anebo šampion. Dnes se používá hlavně jeho obdoba Jost, u nás pak Jošt.

Lachlann

Mužské jméno Lachann znamená země jezer, používalo se také jako označení pro seveřany. Obdobou jsou keltská jména Lachann anebo Lachaidh.

Myrdinn

Myrdinn je keltské mužské jméno. Významem znamená pevnost u moře. Známe hlavně jeho obdobu Merlin, jehož nositelem byl mág v legendě o králi Artušovi.

Morwenna

Ženské jméno Morwenna, jinak také Morwyn či Morwen, znamená panna.

Mungan

Keltské mužské jméno Mungan znamená vlídný, laskavý anebo také přívětivý. Jeho obdobou je i jméno Mungo.

Muriel

Muriel patří mezi ženská keltská jména. Je složeninou ze slov muir, moře a geal, zářící anebo jasný. Dá se tedy vykládat jako jasné moře.

Niamh

Jméno Niamh se řadí mezi ženská keltská jména. Přeložit se dá jako jasnost, zářící anebo i lustr. Najdeme ji i v mytologii. Dcera mořského boha, která byla známá zlatými vlasy, krásou a svým bílým koněm.

Oscar

Oscar je mužské jméno, které se překládá jako drahý přítel. Odvozuje se z gaelských slov os, znamenající drahý a cara, česky přítel. Původ tohoto jména ale může být i anglický anebo vikinský.

Rónán

Patří mezi mužská keltská jména. Doslovně se dá přeložit jako malý tuleň.

Sidheag

Ženské keltské jméno Sidheag znamená doslova vlčice.

Talula

Talula anebo Tuilelaith je ženské keltské jméno. Jeho volný význam je bohatá dáma. Pochází se slov tuile, které znamená hojnost a flaith, česky princezna anebo kněžna.

Tristram

Tristram se řadí mezi mužská keltská jména. Význam je šum anebo hluk. Používá se hlavně jeho obdoba Tristan. V mytologii byl Tristan jedním z rytířů kulatého stolu krále Artuše. Určitě známe i legendu o Tristanovi a Isoldě.

Úna

Ženské keltské jméno Úna pochází ze slova uan. To se dá přeložit jako beránek anebo jehně.

Zaujala vás keltská jména? Podívejte se na článek o keltském stromoskopu.  

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 09. 12. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PÁTEK 10. 12. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 12. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 12. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 12. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 12. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 12. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Nevíte, jak vyhladit vrásky? Zkuste zdraví pleti podpořit přírodními produkty!

S přibývajícím věkem produkuje pokožka méně kolagenu i elastinu a ztrácí tedy částečně svou pružnost i odolnost vůči vnějším vlivům. V tento moment se mohou zejména ženy zabývat otázkou „Jak vyhladit vrásky?“ O...

Jmelí pro radost i léčení. K čemu je jmelí dobré a proč se pod ním líbáme?

Jmelí je v průběhu celého adventu snad na každém kroku. Rádi ho zavěšujeme do svých domů a považujeme ho odjakživa za symbol štěstí a vánoční pohody. Proč se zrovna tahle poloparazitická rostlina stala v předvá...

Skrytá agrese neboli nebezpečí pasivně agresivního chování

Agrese by se dala definovat jako extrémní emoční projev, typicky se projevující křikem či fyzickým napadáním sebe samého nebo jiných osob. Tohle chování je zjevné a předává informaci o tom, že se daný člověk bu...

Úplněk v prosinci 2021: Jak ovlivní jednotlivá znamení zvěrokruhu?

Úplněk v prosinci 2021 se odehraje necelý týden před Vánoci. Na oblohu se vyhoupne „Studený měsíc“ přesně 19. 12. v 5:35 ve znamení Blíženců. Letos nás nabádá k utišení chaotických myšlenek a k naslouchání vnit...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Je cvičení během menstruace prospěšné nebo byste měla zůstat spíše v klidu?

Známe to všechny velmi dobře. Jakmile přijde menstruace, do ničeho se nám nechce, jsme unavené a často i bez energie. I když to bude znít zvláště, tak správný a vhodný pohyb během menstruace napomůže vyplavován...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Oblečení pro psa v chladném období je věčné téma. Kde je pravda?

Oblečení pro psa je téma, o kterém se mezi pejskaři bouřlivě diskutuje. Jedna strana jej rezolutně odmítá a ta druhá prosazuje. Skutečnost je ale taková, že pravdu lze najít někde mezi těmito rozdílnými názory....

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Medové perníčky podle zkušených babiček 4x jinak. Vyzkoušíte je?

Medové perníčky připravuje každá hospodyňka po svém. Zejména babičky mají své osvědčené a letité recepty, které po generace předávají ve své rodině. A právě jejich recepty vám nyní přinášíme, což se může v před...

Nas****st vládne republikou...

Taky ste si toho všimli? Ptáte se čeho? Přeci tý abnormálně velký nas****sti v naší společnosti. A nebude to lepší. Teď se kvůli očkování rozděluje společnost ještě víc... Neočkovaný budou závidět vočkovanejm a vůbec, bude to celý v řiti.