Tajuplná keltská jména od A do Z – 2. díl

Tajuplná keltská jména od A do Z – 2. díl

Keltové a jejich kultura je magická a opředená mnoha tajemstvími. Jedním z nich jsou i keltská jména, která v sobě nesou vždy nějaký význam, podobně jako česká jména. Přečtěte si, jaká keltská jména se dochovala a co vypovídají o svých nositelích.

Čtěte také:

Tajuplná keltská jména od A do Z. Skrývají odvahu, krásu a vznešenost

Přečtěte si také 1. díl seriálu keltská jména. Pokud vás zajímá keltská kultura a tradice, podívejte se také na keltský horoskop na rok 2020. Případně se podívejte na web věnovaný jen keltskému horoskopu. A zaujmout by vás mohla také veškeré keltské svátky a povídání o nich. 

Keltská jména

 • Arianhrod

Některé krásná keltská jména ukrývají ještě krásnější význam. Ženské jméno Arianhrod se dá přeložit jako stříbrné kolo. Tím se označoval koloběh roku a přirozený běh času. Jméno vzniklo z ještě staršího jména Aranot. Své zastoupení má Arianhrod i v mytologii. Arianhrod byla keltskou bohyní Měsíce, nebe a hvězd. Byla i matkou bratrů LleuLlaw Gyffa a Dylana ail Dona.

 • Danu

Ženské Danu patří mezi keltská jména s původem v mytologii. Danu byla jednou z nejstarších keltských bohyň. Byla silně spjatá s půdou a úrodou. Podle legendy je to bohyně země, moudrosti a intelektu. Danu byla učitelkou, mnoho svých dovedností podle legendy předala irskému kmenu Tuatha Dé Dannan.

 • Iseult

Ženské jméno Iseult znamená doslovně krásnou dámu. Ze jména Iseult později vznikla Isolda, dobře známá hrdinka z legendy o Tristanovi a Isoldě. Byla ženou Marka z Cornwallu a milenkou Tristana. Iseult se jmenovala i její matka, královna Irska. 

 • Malvina

Malvina může patřit jak mezi germánská, tak keltská jména. Keltský význam Malviny je žena jasných očí, řas i čela. Vznikla ze slov mala mhinn, znamenající hladké čelo. Českou obdobou je jméno Malvína. 

 • Abireann

Abrieann patří mezi ženská keltská jména. Doslova se dá přeložit jako duben, tedy měsíc v roce.

 • Aideen

Ženské jméno Aideen znamená malý ohýnek. Používalo se pro dívky, jejichž otec se jmenoval Aidan. Toto mužské jméno je odvozeninou od slova oheň. S příponou een pak vznikla ženská obdoba, ohének.

 • Ailbe

Ailbe patří mezi mužská keltská jména. Doslovně znamená bílý. Svatý Ailbe se do historie zapsal požehnáním řece, která neměla žádné ryby. Poté s v ní ale ryby objevily, a tak byl na jeho památku postavený kostel.

 • Bronagh

Ženské jméno Bronagh nemá příliš veselý význam. Dá se přeložit jako smutná anebo zarmoucená. Navzdory tomu se řadí mezi keltská jména, která jsou populární dodnes.

 • Caoilfhoinn

Ženské jméno Caoilfhoinn se odvozuje ze slov štíhlý a pěkný. Proto jméno svým nositelkám přisuzuje jak krásu, tak štíhlost. Navíc jméno nosila i řada irských svatých.

 • Deidre

Ženské jméno Deidre patří mezi keltská jména s nejasným významem. Pravděpodobně znamená nebojácná, statečná anebo ta, která se hněvá. Deidre byla důležitou postavou mytologie, která zemřela žalem poté, co jejího milovaného zavraždili.

 • Ealga

Ženské jméno Ealga se překládá jako vznešená. Pochází z označení Inis Ealga, jak se dříve říkalo Irsku. Spojení se dá přeložit jako vznešený ostrov.

 • Iona

Iona patří mezi ženská keltská jména. Překládá se jako fialový klenot. Hojně se používalo i ve Skotsku.

 • Macha

Ženské jméno Macha znamená holou pláň. Macha se řadí mezi keltská jména spjatá s mytologií. Byla to bohyně anebo královna ze starého irského mýtu, která je spjatá s bitvami a koni.

 • Orlaith

Ženské jméno Orlaith má i jinou podobu, Orlagh. Význam mají ale obě jména stejný. Přeložit se dá jako zlatá princezna.

 • Róisín

Roztomilé ženské jméno Róisín znamená malá růže anebo růžička. Podobná jména se stejným významem najdeme po celém světě. Například anglické Rose, Rosaleen anebo české Róza.

 • Brendán

Brendán se řadí mezi mužská keltská jména. Pochází ze slova breenhin, které znamená prince anebo krále. V legendách má Brendán nezastupitelné místo. Byl to irský kněz a navigátor, který se vydal hledat zemi zaslíbenou. 

 • Ainmire

Mužské jméno Ainmire  znamená mocný pán anebo mocný vládce. Do historie se zapsal Aedh Ainmire, král Tary ze šestého století.

 • Bradán

Jméno Bradán se řadí mezi mužská keltská jména. V překladu sice zní losos, ale jeho význam je širší. Znamená moudrost. Jedna z irských legend totiž pojednává o lososovi, který získal nezměrné znalosti.

 • Cairbre

Nositelé jména Caibre jsou podle jeho významu silní muži. Jméno se často objevuje v irských mýtech, například král Cairbre Nia Fer.

 • Cónán

Jméno Cónán se dávalo mužům. Můžeme ho přeložit jako malý pes anebo malý vlk. V rané historii Irska bylo jméno velmi oblíbené. Cónána najdeme i v legendách.

 • Fionn

Fionn patří mezi mužská keltská jména. Znamená světlý anebo plavý.  Legenda o Finnovi mac Clumhaillovi je jednou z těch nejznámějších v irské mytologii.

 • Dáithí

Význam mužského jména Dáithí je rychlost anebo hbitost. Nepatří až tak mezi keltská jména spojená s legendami, jako spíše s dnešní kulturou. V Irsku se jméno Dáithí Lacha používalo pro Kačera Donalda.

 • Eaomon

Mužské jméno Eamon znamená ochránce bohatství. Eamon byl i první irský předseda vlády, později prezident.

 • Ferdia

Ferdia spadá pod mužská keltská jména. Pochází ze sousloví Fear Dhia, což znamená muž boží. Ferdia byl také bojovníkem v irské mytologii.

 • Gealbhan

Význam mužského jména Gealbhan je jasně bílý. V dnešní době nepatří až tak mezi křestní keltská jména, ale příjmení.

 • Lugh

Mužské jméno Lugh nemá zcela jasný význam. Nejspíše znamená světlo. Lugh byl jedním z nejvýznamnějších mytických hrdinů. 

 • Mánus

Mánus patří mezi mužská keltská jména. Znamená velikost a významnost. Podobným jménem je vikinský Magnus. 

 • Naoise

Naopise patří mezi další keltská jména spjatá s mytologií. K ní se také váže význam tohoto jména. Naoise byl lovec, zpěvák a válečník, který se zamiloval do krásky Deidre. Ačkoli se dávalo hlavně mužským potokům, dostat ho mohly i holčičky.

 • Oisin

Keltské mužské jméno Oisin znamená koloušek anebo mladý jelen. Oisen byl i irský hrdina a básník, syn Fionna mac Cumhailla a bohyně Sive. Oisin až dodnes patří mez nejoblíbenější keltská jména.

 • Rían

Rían znamená malý král. Patří mezi mužská keltská jména. Dnes už se používá spíše jako příjmení.

Seriál keltské svátky

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 09. 12. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PÁTEK 10. 12. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 12. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 12. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 12. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 12. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 12. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Nevíte, jak vyhladit vrásky? Zkuste zdraví pleti podpořit přírodními produkty!

S přibývajícím věkem produkuje pokožka méně kolagenu i elastinu a ztrácí tedy částečně svou pružnost i odolnost vůči vnějším vlivům. V tento moment se mohou zejména ženy zabývat otázkou „Jak vyhladit vrásky?“ O...

Jmelí pro radost i léčení. K čemu je jmelí dobré a proč se pod ním líbáme?

Jmelí je v průběhu celého adventu snad na každém kroku. Rádi ho zavěšujeme do svých domů a považujeme ho odjakživa za symbol štěstí a vánoční pohody. Proč se zrovna tahle poloparazitická rostlina stala v předvá...

Skrytá agrese neboli nebezpečí pasivně agresivního chování

Agrese by se dala definovat jako extrémní emoční projev, typicky se projevující křikem či fyzickým napadáním sebe samého nebo jiných osob. Tohle chování je zjevné a předává informaci o tom, že se daný člověk bu...

Úplněk v prosinci 2021: Jak ovlivní jednotlivá znamení zvěrokruhu?

Úplněk v prosinci 2021 se odehraje necelý týden před Vánoci. Na oblohu se vyhoupne „Studený měsíc“ přesně 19. 12. v 5:35 ve znamení Blíženců. Letos nás nabádá k utišení chaotických myšlenek a k naslouchání vnit...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Je cvičení během menstruace prospěšné nebo byste měla zůstat spíše v klidu?

Známe to všechny velmi dobře. Jakmile přijde menstruace, do ničeho se nám nechce, jsme unavené a často i bez energie. I když to bude znít zvláště, tak správný a vhodný pohyb během menstruace napomůže vyplavován...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Oblečení pro psa v chladném období je věčné téma. Kde je pravda?

Oblečení pro psa je téma, o kterém se mezi pejskaři bouřlivě diskutuje. Jedna strana jej rezolutně odmítá a ta druhá prosazuje. Skutečnost je ale taková, že pravdu lze najít někde mezi těmito rozdílnými názory....

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Medové perníčky podle zkušených babiček 4x jinak. Vyzkoušíte je?

Medové perníčky připravuje každá hospodyňka po svém. Zejména babičky mají své osvědčené a letité recepty, které po generace předávají ve své rodině. A právě jejich recepty vám nyní přinášíme, což se může v před...

Nas****st vládne republikou...

Taky ste si toho všimli? Ptáte se čeho? Přeci tý abnormálně velký nas****sti v naší společnosti. A nebude to lepší. Teď se kvůli očkování rozděluje společnost ještě víc... Neočkovaný budou závidět vočkovanejm a vůbec, bude to celý v řiti.