Meridián žlučníku ovlivňuje nerozhodnost a vztek

meridián žlučníku1Meridián žlučníku nás může negativně i psychicky ovlivňovat.  

Meridiány ovlivňují, jak je nám na duši i na těle. Jedná se o energetické dráhy, které na sebe vzájemně působí. Meridián žlučníku je jedním z těch, které mají velký vliv na rozsáhlé oblasti našeho těla – od hlavy až k nohám. Pokud tedy trpíte bolestí hlavy či kloubů, máte problémy se spánkem, ale také s negativními emocemi, může být v nerovnováze právě váš meridián žlučníku.

Podívejte se na velký přehled meridiánů a jejich funkcí v těle. 

Meridián žlučníku – charakteristika a průběh dráhy

Meridián žlučníku je jangovou drahou a jeho elementem je dřevo. Jeho dráha začíná u vnějšího koutku oka přes spánek a záhlaví k přední straně hrudníku. Dále pokračuje po boční straně břicha, vnější straně kyčle až k noze, kde končí na vnější straně nehtu prsteníčku. Celá dráha má 44 akupunkturních bodů. Přečtěte si také o meridiánové masáži

Meridián žlučníku nás ovlivňuje nejsilněji v době od 11. hodiny večerní do 1. hodiny ranní. Osoby s problémy tohoto meridiánu v té době špatně spí nebo se často budí. V tuto dobu se také nejčastěji projevují žlučníkové záchvaty.

Oblasti a orgány ovlivněné meridiánem žlučníku

 • oči
 • uši
 • hrudník
 • játra
 • žlučník
 • hýždě
 • dolní končetiny
 • svaly a šlachy

Fyzické potíže při nerovnováze meridiánu žlučníku

Nepřekvapí vás, že u nevyrovnaného meridiánu žlučníku dochází k potížím se žlučníkem a žlučníkovými kameny. Typické jsou dále:

 • hořkost v ústech a pocit na zvracení

 • bolesti v oblasti pod žebry

 • bolesti hlavy u koutků očí a na čele

 • onemocnění očí a uší včetně závratí

 • ztuhlost a napětí šíje a ramen

 • bolest v kříži, kyčlích, kolenou a kotníku

 • hemeroidy

Nelze pominout ani vysychání pokožky, bledost v obličeji, nepříjemné otoky v podpaží a v jamce klíční kosti, samovolné pocení a záchvaty zimnice nebo naopak horečky. Pozor si dejte na městnání krve v nohách.

meridián žlučníku2Dráha meridiánu žlučníku v těle.

Jak působí meridiány na naši psychiku?

Pokud je meridián žlučníku vyrovnaný, je jeho nositel skromný, tolerantní a shovívavý, kreativní a podnikavý. Jeho majitel je rozhodný a cílevědomý.

Rozladěný meridián žlučníku s sebou nese riziko mnoha negativních emocí – častá je vznětlivost, celková netrpělivost, vztek, hněv a neustálá nespokojenost. Osoby trpící nerovnováhou tohoto meridiánu sobě i ostatním velmi komplikují život nadměrným smyslem pro detail. Nejsou často schopni samostatně uvažovat, chybí jim kreativita.

Na jednu stranu tito lidé přeceňují své síly, když berou na svá bedra více zodpovědnosti, než jsou schopni unést, na druhou stranu neumí prakticky realizovat své životní plány či žádné ani nemají – stávají se tak jakýmisi plniči úkolů, kteří nespokojeně bloudí životem. Nebezpečné je v jejich případě riziko depresí, bezohlednost či nedbalost. Vše ještě zhoršuje neschopnost se odreagovat a celkové špatné zvládání stresu.

Jak dostanete svůj meridián žlučníku do rovnováhy?

Všechny meridiány lze ovlivnit pomocí akupunkturních masáží. Meridiány pomáhá ovlivnit i výživa – žlučníku ulehčí, pokud omezíte příjem sacharidů. Mezi doporučované potraviny patří artyčok. Podle konkrétních potíží je možné užívat bylinky pro podporu zažívání a vylučování sekretů zažívacího ústrojí včetně žluči jako je například smil písečný. Z bylin je vhodná i čekanka.

Vašemu životu dodejte klid a rovnováhu. Zkuste třeba jógu, klidně i několik druhů, než najdete ten, který vám bude vyhovovat. Procházky v přírodě, především za slunečného počasí, vám udělají dobře. Věřte svým rozhodnutím, nedejte prostor pochybám. Pokud přeci jen uděláte chybu, poučte se z ní, ale nic si nevyčítejte. Svá rozhodnutí neoddalujte, zbytečně se tím dostáváte pod tlak.

Energetické dráhy neboli meridiány v těle - přečtěte si také


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2525x

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte