Jak moc nás ohrožuje koronavirus v Česku?

Depositphotos_250921618_s-2019Koronavirus způsobuje infekční onemocnění, je vysoce nakažlivý

Koronavirus a jeho šíření je jedno z témat, s kterým se v otázkách setkáváme nejčastěji. Često se k nám dostátá i dotaz, jak moc nás ohrožuje koronavirus v Česku? Přenositelnost viru závisí na mnoha faktorech, z nichž některé zůstávají neznámé. Pomalu se ale skládá mozaika těch, o kterých můžeme mluvit konkrétně. V současné době je koronavirem nakaženo 12 000 lidí a má 259 obětí.

Může nás ohrožovat koronavirus v Česku?

Na tuto otázku je celkem obtížné odpovědět, protože konečný rozsah epidemie bude záviset na řadě faktorů, včetně toho, kdy se nakažení jedinci stanou nakažlivými, jak dlouho zůstanou nakažliví a jak dlouho může virus přežít mimo hostitelské prostředí člověka. Jeden odhad, stojící na modelu vědců z honkongské university,  však předpovídá, že celkový počet infekcí koronavirem v pěti hlavních čínských městech (Pekingu, Šanghaji, Kantonu, Šen-čenu a Chongqingu) bude vrcholit mezi koncem dubna a začátkem května.

Koronavirus útočí: Jak se před koronaviry můžeme chránit?

Během tohoto období může být třeba v Chongqingu každý den hlášeno až 150 000 nových případů, u kterých se koronavirus projeví. Je to tak z důvodu objemné populace a častému cestování obyvatel z Wu-chanu do Chongqingu. Stejný model předpovídá, že počet lidí s příznaky ve Wu-chanu se do nadcházejícího víkendu zvýší na více než 50 000. Odhady spoléhají na mnoho neznámých faktorů a věci v praxi se rychle mění, takže jde pouze o teoretický odhad.

Jak se přenáší koronavirus?

Koronavirus rozířený mimo hranice Číny se objevil v celkem 22 zemích světa, což může představovat riziko dalšího mezinárodního přenosu. Nevíme, ale zda ohnisko koronaviru mimo čínské území může dosáhnout epidemické úrovně i v jiných oblastech světa. Jak rychle se virus šíří mezi lidmi zatím přesně nevíme, vědci pracují na tom, abychom byli tuto otázku schopni zodpovědět co nejdřív. Schopnost patogenu se šířit totiž obecně závisí na míře jeho přenositelnosti a tom, jak se může dostat z jednoho hostitele na druhého. To znamená, že jedna osoba může teoreticky infikovat určitý průměrný počet lidí, s kterým se pracuje ve statistikách.

Prevence i přírodní léčba existuje. Poradíme, jak se chránit.

Někteří infikovaní jedinci nemusí nakazit nikoho, protože se velmi rychle zotaví.  Stejná pravidla platí i pro právě probíhající koronavirus. Rychlost jeho šíření souvisí úzce s epicentrem jeho vzniku a sousedními městy, kde je riziko daleko větší než na mezinárodní úrovni hlavně kvůli nedostatečné hygieně obyvatelstva. Země mimo Čínu prověřují na letištích cestující, kteří se z ní vrací domů nebo letí za turistickými atrakcemi a snaží se zachytit možné nakažené osoby, testovat je a včas je izolovat do karantény.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte