Pěstování bylinek: Stévie

Pěstování bylinek: Stévie

Tento díl série o pěstování bylinek věnujeme rostlině, která si své místo na českých zahradách a balkónech vydobyla až v několika posledních letech. Stévie sladká (Stevia rebaudiana) nebo lidově sladká tráva se díky své sladké chuti, avšak nulovým kaloriím stala v mnoha domácnostech pomocníkem v boji s nadváhou či obezitou. Je totiž vhodnou a navíc zdravou alternativou klasického bílého rafinovaného cukru. Život tedy zůstává sladký, jen se stává zdravější. Jakou péči stévii věnovat, aby se jí na vašem parapetu nebo zahradě dobře dařilo?  

Čtěte také:

Stevia rebaudiana - zázračné sladidlo

Sladší než cukr

Stévie má sladkou chuť. Tu vytvářejí sladké glykosidy (např. steviocid, rebaudiosid a dulkosid). Sladivost je díky nim mnohonásobně silnější než u běžného cukru (resp. sacharózy). K oslazení šálku čaje nebo kávy bohatě stačí 2-3 lístky. Listy lze v kuchyni použít i na vaření či pečení sladkých jídel. Jen je potřeba počítat s jinými poměry. Též chuť finálního produktu bude jiná než při použití medu nebo klasického cukru.

Proč se stévie hodí do vaší bylinné zahrádky?

  • Sladká chuť bez kalorií (lidé v redukční dietě nepřijdou o sladkou chuť).
  • Pozitivně ovlivňuje bakterie v ústech, a tím přispívá ke snížení rizika vzniku kazů.
  • Pomáhá regulovat cukr v krvi (stévie sama jej nezvedá).
  • Snižuje únavu (nedochází k výkyvům hladiny cukru), a tím udržuje i kognitivní funkce na vyšší úrovni (schopnost se soustředit, učit se a pamatovat si).
  • Chrání před vznikem vysokého krevního tlaku.
  • Pomáhá snižovat chuť na cigarety a alkohol.
  • Přispívá ke zdraví pokožky.
  • Možné alternativní sladidlo u lidí s diabetem I. a II. typu. Vhodnost použití je potřeba konzultovat i s lékařem

Jakou stévii pořídit?

Nejsnadnějším způsobem je koupit stévii jako sazenici. Pěstování bylinek se tak pro vás stane výrazně jednodušší záležitostí. Pokud máte rádi dobrodružství a jste zkušenějšími zahrádkáři, můžete zkusit štěstí i se semínky.

Postup naklíčení stévie:

  1. Stévie miluje rašelinový substrát. Ideálně lehce písčitý a ne s příliš vysokým pH - hodnoty pH hlíny by se měly pohybovat mezi 5,5 a 6,5.
  2. Semena nesmí být zaschlá, a ani vystavena přímému slunci.
  3. Nakličování probíhá tak, že semena položíte na povrch zeminy. Nesmí se hlínou zakrýt.
  4. Klíčení podpoříte stálou teplotou vzduchu okolo 25 ˚C.
  5. Vždy se nejprve nakličuje, teprve pak přesazuje.
  6. Ven se naklíčená rostlina přesazuje v okamžiku, kdy je stálá teplota vzduchu minimálně 15˚C (i v noci).

stévie pěstování1

Venkovní pěstování stévie

Stévie nevyžaduje nutně zahradu, nicméně chuť listů z rostliny pěstované venku bývá intenzivnější. V zemi původu (Jižní Amerika) se jedná o víceletou rostlinu, ale v českých podmínkách je její přezimování poněkud komplikovanější. Zima jí vyloženě vadí, a to nemusí jít nutně o ranní mrazíky. I teploty nižší 10 ˚C jsou pro ni ohrožením (přestává růst a uvadá), teploty pod 5 ˚C ji zahubí.

Zároveň jí neprospívá ani přímé slunce v odpoledních hodinách. Stévii se nejvíc daří venku na stinnějším záhonu krytým před větrem a s vlahou půdou. Lze ji vysadit i ve sklenících (opět v jejím případě lehce zastíněno a mohutně zaléváno). Typická sladkost v listech stévie se tvoří při dostatku světla a tepla. Použitá hlína by měla být lehká, slabě kyselá a hlavně propustná. Škůdci stévie jsou mšice, molice a venku i slimáci.

Stévie na parapetu

Stévie ocení východní okna a parapety, které jí zajistí dostatek, nikoli přemíru světla a tepla. Důležité je pravidelné zalévání, přičemž slabě kyselá hlína by měla být vlhká nikoli bahnitá. Nikdy nesmí vyschnout. Lze ji pěstovat v rašelinových substrátech (pozor na pH) nebo třeba v substrátu na muškáty. Výnosy z květináče budou nižší, přesto vám tato forma pěstování bylinek zpestří jídelníček.

Sklizeň a uchování stévie

Pár lístků na „oslazení“ si můžete utrhnout víceméně kdykoli. V druhé polovině léta je však nutné rostlinu sklidit. Ten správný okamžik poznáte podle toho, že vám vykvete. Odstřihněte ji cca 10-12 cm nad zeminou. Právě v tomto období má v sobě největší množství svých účinných látek, včetně sladkých stevisoidů. Rostlina poté znovu obraší. Pokud to nestihnete a stévie odkvete, přirozeně s listy a stonkem uschne. Úrodu můžete usušit, zamrazit (vhodné například na várky do ledových vaniček) a nebo rovnou použít.

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

  • Pozn.:

    19:49 19. 12. 2023 0
    Stejné využití má také malina sladkolistá (Rubus suavissimus) která je navíc oproti stévii mrazuvzdorná. Podle tradiční čínské medicíny se z ní připravuje léčivý nápoj známý jako Sweet tea Tian-cha. Sladkou chuť listů tohoto maliníku zajišťuje malinová verze steviolu zvaná rubusosid.

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?