Pěstování bylinek: Levandule lékařská

Pěstování bylinek: Levandule lékařská

Levandule lékařská je stálezelená bylina s drobnými, nejčastěji fialovými květy. Její omamná vůně nás láká k použití nejen při ochucování jídel a nápojů, ale také k provonění prádla či vyhánění hmyzu. Podíváme se, jak na pěstování levandule doma i na zahradě a na co si přitom dát pozor.

Čtěte také:

Jak na pěstování levandule


Začtěte se také do dalších článků o levanduli. Přečtěte si náš starší článek o pěstování levandule, přečtěte si o levanduli na podzim, o množení levandule nebo o levanduli po zimě. Z levandule si také můžete připravit lahodnou levandulovou limonádu nebo dokonce domácí levandulový olej


Pěstování levandule na zahradě

Pěstování levandule je možné ze semínek, viz níže, nebo si můžeme koupit malé sazenice v zahradnictví nebo v obchodech pro kutily. Dá se také rozmnožovat pomocí řízků ze stonků. Levanduli sázíme na jaře nebo na podzim, ideálně do sušší, kamenité a vápnité půdy. V mokrých jílovitých půdách je pěstování levandule obtížnější. 

Nejkrásněji nám levandule pokvete po dvou až třech letech pěstování levandule. Před silnými mrazy můžeme kořeny levandule chránit slámou nebo suchými listy či senem. I když levandule miluje teplé a slunečné umístnění, mladé rostliny jsou citlivé na ostré slunceDůležité je levanduli nadměrně nezalévat, naopak sušší podmínky zvládá dobře. Čím slunečnější bude místo výsadby, tím aromatičtější budou květy levandule.

Množení levandule

Množení levandule provádíme tak, že na podzim z existující rostliny odřízneme konce výhonků bez květin v délce asi 10 centimetrů. Ve spodní polovině řízků odstraníme všechny listy, zapíchneme odřezky do nádoby se substrátem na množení levandule a pevně je do něj přitlačíme. Nádoby umístíme na světlé místo bez přímého slunce a pravidelně je zaléváme a rosíme. Na jaře nejprve umístíme nové rostliny v nádobách na jejich budoucí stanoviště, aby se otužily, a až poté je umístíme do země.

Pokud budeme sázet více sazenic na jednom místě, udržujeme rozestup cca 40 centimetrů podle druhu levandule a její očekávané výšky – některé druhy rostou do výšky 50 cm, některé až 90 centimetrů

Stříhání levandule

Levanduli stříháme dvakrát ročně – stříhání levandule provádíme jednou po odkvětu v srpnu a menší sestřih provedeme na jaře. Nikdy ji ale nezastřiháváme až po dřevnatou část, bylo by pro ni příliš náročné znovu obrazit.

levandule a její pěstování1

Pěstování levandule v květináči

Pokud si chceme vypěstovat levanduli ze semínek, zasejeme je v období února až března. Do květináčů či truhlíků umístíme substrát a na něj položíme semínka, která mírně zatlačíme – nezasypáváme je hlínou! Substrát udržujeme stále vlhký, semínka vyklíčí za 3-4 týdny – ideální je pro ně teplota kolem 20 stupňů Celsia a světlé místo bez přímého slunce.

Když budou mít rostlinky levandule asi 10 centimetrů, můžete je rozsadit a umístit i ven na balkon. Výhodou pěstování levandule pro nezkušené pěstitele je fakt, že pokud jí zapomenete občas zalít, vadit jí to nebude. Chybou by naopak bylo dávat jí vody příliš. Je to tedy ideální bylinka do domácnosti, o kterou se nemusíte bát ani během dovolené.

V zimě je třeba levanduli v květináči chránit pouze před silnými mrazy – není ale vhodné ji umisťovat do vyhřátého bytu. Při dodržování těchto zásad nám vydrží roky. I v květináči je důležité při pěstování levandule ji pravidelně na podzim a na jaře zastřihávat, aby nám nepřerostla. Ideálně ji zastřihneme asi o polovinu přírůstků z předchozího roku. Pravidelné zastřihávání nám také zajistí hustou rostlinu, která bohatě pokvete.

Sběr a uchování levandule

Po pěstování levandule bylinu nejčastěji uchováváme sušením poté, co jsme ji plně rozkvetlou sklidili ustřižením. Můžeme ji buďto rozložit ve stínu na novinový papír nebo zavěsit na suchém stinném místě ve svazcích květem dolů.

Usušenou levanduli můžeme použít jako voňavou dekoraci, osvěžit s ní uložené prádlo a oblečení, inhalovat květy vložené do horké lázně nebo si vyrobit levandulový olej. V kuchyni je levandule vyhledávaným aromatickým kořením.

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?