Levandule na podzim - stříhání nepřehánějte, jinak přes zimu hrozí umrznutí levandule

levandule na podzim2Stříhání levandule na podzim.  

Levandule je krásná nejen na pohled, ale především nádherně voní. Využívá se nejen jako dekorace, ale také si z ní můžete udělat výtečnou domácí levandulovou limonádu anebo ji použít při vaření. Abyste k ní však měli stálý přístup, je potřeba o ni na své zahrádce dobře pečovat.

K tomu patří především stříhání levandule několikrát do roka. Pojďme si ukázat, jak na stříhání levandule na podzim, abyste se mohli těšit z této krásné a voňavé rostlinky co nejvíce.

Levanduli najdeme na většině zahrad, ale také v květináčích na balkonech nebo římsách. Modrofialový hustě květnatý keř pochází ze Středomoří. Mnozí ji pěstují jen tak pro okrasu a zkrášlení svého okolí, jiní používají usušené květy třeba k odhánění molů z šatníku nebo využívají levanduli v aromaterapii.

Tak či onak, je potřeba dbát na její úpravu. Keř je nenáročný na péči, vyžaduje jen slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Patří mezi velmi odolné keře, jelikož bez problémů přečká i silnější mrazy v zimě.

Levandule je skvělá proti bolesti nebo nespavosti

Proč byste měli přemýšlet o pěstování levandule, pokud ji stále ještě nemáte? Levandule má totiž mnoho skvělých léčivých účinků.

  • Známá je především pro své uklidňující a stimulující účinky.
  • Ideální je proti nervozitě, nespavosti.
  • Pomůže také při podrážděnosti nebo bolestech hlavy.
  • Z levandule si můžete připravit skvělou relaxační koupel, lahodný čaj nebo odvar či aromatický olej.

Levandule na podzim

Stříhání je pro levanduli opravdu nezbytné, jelikož napomáhá tomu, aby keř hezky rostl a vy se z levandule mohli těšit co nejdéle.

  • A druhé období vhodné pro zastřihnutí je poté podzim. Levandule odkvetla, a tak je nutné dát jí zase tvar.

I když máte až strach do takové krásky střihnout, neobávejte se. Jestli stříhání levandule na podzim zanedbáte, pak jsou výsledkem jen proschlé a nehezké keříky. A jak na stříhání?

Stříhání levandule na podzim nesmí být radikální

Jakmile levandule odkvete, vezměte do rukou nůžky, vydejte se na zahradu a trochu ji zastřihněte. Stříhání levandule na podzim ale nesmí být radikální. Nemusíte se obávat zastřihnout levanduli, ovšem jen mírně. Kam až střihnout vám napoví dřevnaté části stonků. Ty rozhodně neodstraňujte, jelikož dřevité části velmi špatně obráží.

Naopak odstřihnout a seříznout musíte měkké a dužnaté části levandule. Jen tak dokážete hezky připravit levanduli na zimu. Na jaře poté opět hezky zhoustne a obrazí krásně odspodu. Trsy se budou postupně rozrůstat a košatět.

Aby levandule skvěle rostla, stříhejte ji pravidelně už od výsadby. Pokud střih zanedbáte, pak se můžete s krásnou fialovou rostlinkou rozloučit.

levandule na podzim1Aby levandule krásně kvetla, je třeba ji pravidelně stříhat.  

Proč je stříhání levandule tak důležité?

Nejenže získá keř hezký tvar, ale pravidelným a včasným stříháním si zajistíte kvalitu květenství a rostlinka bude mít také rozhodně tužší kořínek. Po sestřihnutí se do rostliny dostane voda a infekce, proto není vhodné levanduli na podzim příliš zastřihávat. Pokud stříhání levandule na podzim přeženete, pak se může stát, že přes zimu umrzne, i když je vysoce odolná. Více zastřihnout ji můžete na jaře.

Jak může levandule přečkat bez problémů zimu?

Tento krásně fialový keř zvládne i tuhou zimu venku na záhoně. Je mrazuvzdorná, a to až do mínus 28 stupňů Celsia. Jestli teploty klesnou hluboko pod nulu, pak je možné a lepší rostliny přikrýt slámou nebo chvojím. Pokud se rostlina nachází venku v květináči, pak ji chraňte prodyšnou přikrývkou, jelikož nádoba nesmí promrznout. Proto truhlík obalte pytlovinou nebo jutovinou. Dalším způsobem, který rostlinu ochrání, je zapuštění celé nádoby s keřem do země a zakrytím chvojím.


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Vonné tyčinky SATTVA 15ks

Přírodní ručně vyráběné vonné tyčinky  Bez syntetických vůní,…

Cena: 74 Kč

Osvěžovač vzduchu a textilu LEVANDULE

Přírodní osvěžovač vzduchu a textilu levandule Uklidňující a relaxační…

Cena: 160 Kč

Ájurvédské mýdlo SWATI 100g

Ručně dělané ajurvédské mýdlo Pro péči o pokožku celého těla, včetně…

Cena: 98 Kč

Vonné tyčinky 20ks - různé druhy

Indické vonné tyčinky - různé vůně Požadovanou vůni prosím vyberte nad…

Cena: 42 Kč

Řecká olivová mýdla Knossos 100g

100% přírodní tuhé olivové mýdlo, více druhů Vybranou variantu zvolte…

Cena: 36 Kč

Mýdlo levandulové s bambuckým máslem

Ručně vyráběné přírodní glycerinové mýdlo s éterickým olejem levandule…

Cena: 49 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte