Vysazení antikoncepce může tělu prospět

Vysazení antikoncepce může tělu prospět

Vysazení antikoncepce žena nejčastěji zvažuje v případě, že se potýká s jistými zdravotními obtížemi, nebo když plánuje s partnerem miminko. Než však dojde ke konečnému rozhodnutí, je vhodné konkrétní situaci probrat s ošetřujícím gynekologem. Vysadit perorální hormonální antikoncepci je rozhodně pro tělo přínosné. Prospěje to zejména játrům.

Čtěte také:

Menstruační bolesti dokážou ženu potrápit. Jaké přírodní produkty pomohou?

V případě, že chce žena, či slečna očistit své tělo, je vysazení antikoncepce ideální prostředkem. Obzvlášť pokud ji užívala několik let. Chránit se před otěhotněním lze mnoha jinými způsoby. K dispozici jsou jak pesary, tak i prezervativy pro partnera.

Vysazení antikoncepce a fyziologické změny s tím spojené

V případě, že se pro vysazení antikoncepce skutečně rozhodnete, je potřeba se připravit i na jisté tělesné změny. Až tabletky přestanete natrvalo užívat, dostavit se mohou tyto příznaky:

  • nárůst tělesné hmotnosti
  • tvorba aknózní pleti
  • vypadávání vlasů
  • nepravidelný menstruační cyklus (může dojít i k vynechání menstruace několik měsíců)
  • bolestivější menstruace

Vysazení antikoncepce a pozitivní vliv na tělo

A zde jsou přesvědčivé argumenty potvrzující to, že vysazení antikoncepce může mít především pozitivní účinky:

  • menstruační cyklus probíhá fyziologicky správně, není uměle vyvolán hormony
  • není ohrožena plodnost ženy do budoucna
  • zintenzivní se vnímání vlastního těla
  • zlepší se sexuální prožitek a zvýší i libido
  • nastane hormonální rovnováha v těle ženy (po určitě době, až se organismus očistí)
  • podstatně se sníží riziko vzniku trombózy

 vysazení antikoncepce

Vysazení antikoncepce: Kdy je nejvhodnější doba?

Předtím, než žena přistoupí k samotnému vysazení antikoncepce, měla by zvážit všechna pro a proti. Pakliže se potýká se zdravotními komplikacemi v souvislosti s užíváním antikoncepčních pilulek, jako je náhlé zhoršení psychického stavu (deprese, úzkosti), bolesti břicha, krvácení mimo cyklus, silné migrény, abnormální nárůst hmotnosti, závratě, zvracení, nebo otoky nohou, měla by kontaktovat svého ošetřujícího gynekologa a antikoncepci buď změnit, nebo ideálně zcela vysadit. Velice rizikové jsou hlavně dámy, které holdují cigaretám. Kouření v kombinaci s užíváním perorální antikoncepce zvýší riziko vzniku embolie a trombózy až 4x. Zpozornět by měly i ženy, které často trpí migrénami. Jsou totiž ohroženy cévní mozkovou příhodou o 40 % více než ty, které pilulky proti otěhotnění neužívají vůbec. Rozhodujícím faktorem pro vyloučení antikoncepčních pilulek ze života by tedy mělo být především vlastní zdraví.

Vysazení antikoncepce: Jak se vypořádat s negativními příznaky?

Po vysazení antikoncepce se vaše tělo bude zpočátku bouřit. Prudký hormonální výkyv způsobí celou řadu tělesných i psychických změn. Před menstruací můžete pociťovat větší výkyvy nálad a během krvácení silnější bolesti. Možná budete také bojovat s nárůstem hmotnosti, nadýmáním, absencí menses a mastnou pletí s projevy akné. S tím vším se však dá něco dělat. Pomozte svému tělu znovu získat stabilitu přírodními produkty a dalšími doplňkovými metodami:

  1. Zařaďte do svého denního harmonogramu dostatek pohybu. Tak se nebudete potýkat po vysazení antikoncepce s vyšším nárůstem váhy. Pravidelná sportovní aktivita i obyčejná rychlejší procházka přispěje rovněž k lepší náladě.
  2. Podpořte po vysazení antikoncepce detoxikaci svých jater pomocí bylinek. Skvělé budou k přípravě čajů například tyto druhy: ostropestřec, kořen hořce žlutého, šalvěj lékařská, nebo benedikt lékařský.
  3. Trápí vás nepravidelný menstruační cyklus, poté co jste přistoupili k vysazení antikoncepce? Pak vyzkoušejte popíjet odvary z kontryhele, pupalky, řebříčku, jasmínu, ibišku, nebo lékořice.
  4. Nezapomeňte dodat tělu potřebné vitamíny a minerální látky. Jezte více zeleniny, ovoce, doplňujte vitamín B12, hořčík, železo, vitamín C i E. Následky vysazení antikoncepce zmírní a hormonální rovnováhu obnoví také potraviny s obsahem fytoestrogenů: sója, pohanka, sušené ovoce, česnek, lněná semínka a pomoci může i malé množství červeného vína.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.