Přírodní antidepresiva zklidní tělo i mysl

Přírodní antidepresiva zklidní tělo i mysl

Mnozí lidé si nechávají předepisovat antidepresiva, kdykoliv se začínají cítit sklesle. Naše pocity, to jsou důležité zprávy, které vysílá tělo a mysl, proto dříve než se rozhodnete pro léky, je lepší podniknout kroky k navrácení životní rovnováhy, třebas i tím způsobem, že zkusíte zapátrat v přírodě a pomoc budete hledat u bylinek, v relaxaci a přírodních výživových doplňcích.

Čtěte také:

Víte, jak zvládat stres a předcházet mu?

Třezalka uklidní nervy

Třezalka tečkovaná se užívá jako přírodní antidepresivum v lidovém léčitelství od nepaměti. Ve formě nálevu se užívá zejména k tlumení neuróz. Neurózy jsou různé poruchy nervové soustavy – strach, nervozita, neklid, úzkosti, psychické napětí, pocity zmaru. Využívá se také k léčbě lehčích forem depresí, kdy může nahradit antidepresiva. Třezalka je plná slunce a dobré nálady a je skvělá při potížích typu sezónní deprese – na podzim, v zimě a předjaří. Středně těžkou depresi dokáže třezalka zmírnit až o 50%, což je více než u syntetických chemických farmaceutik. Díky specifickým látkám, které třezalka obsahuje, má schopnost tišit a klidnit nervozitu, úzkosti a podobně. Má i spoustu dalších pozitivních účinků a nevyvolává ospalost, má však tlumivé účinky. Třezalka může pomoci i při únavovém syndromu a při alergiích, podporuje krevní oběh a trávení. Pozor: lékové interakce u pacientů kardiaků a u žen užívajících antikoncepci.

Příprava třezalkového čaje

200 ml vroucí vody zalijeme přibližně 1,5 gramu sušené třezalkové natě. Necháme vylouhovat 15 minut a přecedíme.

Třezalkové kapsle

Třezalka je běžně k sehnání i ve formě kapslí. Doporučená dávka je 2-3 tobolky denně. Výsledky by se měly dostavit do šesti týdnů.

Upozornění: Třezalku by bez předchozí rady s lékařem neměly užívat těhotné ženy.

Třezalka tečkovaná

Bazalka pomáhá při nervozitě, úzkosti či špatné koncentraci

Bazalka je jednou z nejtypičtějších a nejoblíbenějších bylinek středomořské kuchyně. Je to jednoletá, stálezelená rostlina s typickou aromatickou a peprnou nasládlou vůní. Nachází široké uplatnění v léčitelství i gastronomii, ale rovněž i jako okrasná rostlinka. Silice, které bazalka obsahuje, patří k nejúčinnějším látkám, působícím na nervovou soustavu, éterický olej v ní napomáhá odstraňování bolestí hlavy, snižuje stres a únavu a tlumí úzkostné stavy. Jde o přírodní antidepresivum, které dokáže zlepšit náladu a zahání naše zimní deprese. Příznivě ovlivňuje také činnost zažívacího traktu, účinná je při poruchách dolních cest močových. Bazalka je výborná čerstvá do salátů, na pizzu a těstoviny, skvělá je v kombinaci s rajčaty. Sklízet a sušit listy před rozkvětem lze po celou sezonu od května do září. Bazalku sklízíme za sucha, seříznutím u země. Sušíme ji ve stínu.

Čaj z bazalky

Čaj z bazalky připravíme spařením jedné lžičky sušené bazalky v hrnku vařené vody a necháme odstát po dobu deseti minut.

Výluh z bazalky

2 čajové lžičky čerstvé bazalky zalijeme 0,5 l vroucí vody. Tento výluh popíjíme 2x denně. Takovýto výluh uklidní nervy, sníží stres z přepracovanosti.

Bazalkové pesto

Dvě hrsti bazalkových listů omyjte, osušte a nasekejte. Utřete stroužek česneku a nasekejte lžíci piniových oříšků. Vše smíchejte s 50 ml olivového oleje, osolte a opepřete dle chuti. Vložte do malé skleničky a uložte v chladu. 

Heřmánek pravý uklidňuje depresivní nálady a povzbudí chuť k jídlu i do života

Heřmánek je léčivá, vonná bylina. Hojně se užívá v kosmetice i léčitelství. Pomáhá od bolesti, při hojení ran a navozuje celkové uklidnění. Silice heřmánku obsahují značné množství látek, především terpenických, které rostlině dodávají typickou vůni. Sbíranou částí je květ, který se sbírá za suchého počasí 3 až 5 dní po rozkvětu (ještě před plným květem), přičemž květní stopka by neměla být delší než 2 cm.

Nálev: Jednu lžičku heřmánkového květu zalijeme 100 ml vroucí vodou a přikryjeme, nálev necháme stát po dobu cca 15 minut, scedíme jej a pijeme ještě teplý, můžeme i mírně osladit. Pomáhá při stavech smutku, mírných depresích, ale i při žaludečních a střevních poruchách a při zánětech močových cest. Přikládat jej můžeme na gázu při hojení ran.

Přírodní antidepresiva - heřmánekHeřmánkový čaj s lékořicí: Heřmánek uklidňuje a působí protizánětlivě a lékořice pomáhá proti pálení žáhy, nadýmání a křečím. Připravíme si 250 ml vody, 5 gramů květů heřmánku, 20 gramů lékořice. Heřmánkové květy přelijeme vroucí vodou a 10 minut louhujeme. Scedíme a v čaji necháme rozpustit lékořici. Doporučuje se pít takovýto čaj 1-3 hrnky denně.

Bylinný čaj z heřmánku a šanty kočičí: Heřmánek i Šanta kočičí mají uvolňující a mírně sedativní účinky. Po dlouhá století se šanta kočičí používá jako léčivá rostlina a také ochucovadlo. Obsahuje v malé míře mírně halucinogenní látky a tak se její sušené listy lidé kdysi kouřili, aby zahnali každodenní starosti a strasti. Žvýkání kořene šanty se doporučovalo plachým osobám, aby jim dodala odvahu a průbojnost.

¼ vroucí vody, 1 čajová lžička sušeného heřmánku a 1 čajová lžička sušené šanty kočičí

Bylinky zalijte vroucí vodou, zakryjte a nechte 10 minut luhovat, Sceďte a mírně přislaďte medem. Popíjejte cca 3 šálky denně.

Zklidňující levandule pomáhá při stresu i depresích

Levandule lékařská je aromatická a léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina, charakteristická svojí nezaměnitelnou vůní. Už samotná její vůně je omamná a uklidňující, proto se také někdy sušená levandule vkládá do polštářků, které slouží k dekoraci ložnice a pokoj příjemně provoní. Jste-li v akutním napětí, kápněte jednu kapku levandulové silice na kapesník nebo papírový ubrousek a inhalujte podle potřeby. Napětí a nervozita zvolna opadne. Koupel s pár kapkami levandulového oleje je příjemnou relaxací a povzbudí Vaši mysl.

Levandulové kapky tlumí bolesti hlavy a migrény, celkově uklidňuje. Snižuje psychické napětí, působí antibioticky a povzbuzuje slinivku břišní k vyšší tvorbě enzymů, také mírně snižuje krevní tlak.

Bylinkový čaj z levandulového květu

Jednu lžičku levandule zalijte ¼ horké vody, nechte louhovat a po cca osmi minutách sceďte nebo použijte sítko. Popíjejte po doušcích dle potřeby.

Jedním z důvodů, proč se u Vás rozvinula deprese, může být nevhodné složení jídelníčku. Pokud se chcete depresi vyhnout, pak byste měli zvýšit konzumaci zeleniny, především té listové. Kromě kyseliny listové a vitamínu B 12 odborníci doporučují ještě vitamín B3 a tyrosin. Tyto látky jsou obsaženy v rybách, ústřicích, fazolích, ořechách, listové zelenině a obohacených mléčných výrobcích. Přírodní kyselina listová a vitamín B12 představují celkově prevenci proti chorobám centrálního nervového systému, poruchám nálad a dokonce v boji proti rozvoji demence. Vitamín B12 nalezneme v mase, rybách, drůbeži a mléčných výrobcích. Nejčastěji chybí lidem, kteří v jídelníčku nemají zařazené právě maso. Spojení mezi vyšším příjmem kyseliny listové a nižším výskytem syndromů deprese byl prokázán u populace na celém světě.

Kozlík lékařský je oblíbená rostlina užívaná při nervových chorobách

Kozlík lékařský je populární rostlinou, užívanou při nervových chorobách, úzkosti, nespavosti a ke zmírnění depresí. Je jednou z nejstarších známých léčivých bylin, kterou předepisovali už starověcí lékaři a šamanové. Obsahuje valeporiáty a terpenické látky, které mají sedativní účinky. Kozlík podporuje klidný spánek bez vedlejších účinků klasických léků, snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Působí proti strachu a depresi. Snižuje krevní tlak a má také mírně analgetické účinky. Užívání kozlíku je vhodné při jakémkoliv psychologickém stresu, hysterických stavech, migréně, žaludečních obtížích a potížích při menopauze.

Čaj z kozlíku lékařského

Jednu čajovou lžičku kozlíku lékařského přelijeme 0,25 l vařící vody. Vše necháme přibližně půl hodiny louhovat a následně přecedíme přes čisté pláténko. Dle chuti přisladíme lesním nebo včelím medem, pijeme navečer před spaním cca 30 minut.

Kozlík lékařský – kapky

Ke zklidnění nervozity a zmírnění napětí je možné užívat také kapky z kozlíku lékařského. Pro zlepšení kvality spánku se doporučuje užívat 400-900mg extraktu až 2 hodiny před spaním po dobu 28 dní. Maximální denní dávka je 15 gramů kořene denně.

Květ prvosenky je používán při depresích spojených s nepokojem a podrážděností

Prvosenka jarní známá lidovým názvem petrklíč je symbolem jara. Málokdo však ví, že je i výbornou léčivkou. Květ prvosenky je používán při nespavosti, nervové vzrušivosti, hysterii a depresích spojených s nepokojem a podrážděností.

Čaj z květů prvosenky jarní

Přírodní antidepresiva - prvosenka jarníKvěty se sbírají v dubnu a květnu, suší se umělým teplem. Čaj z květů petrklíče je vhodný při migréně a pro zklidnění. Pro přípravu jednoho nápoje si připravíme 10 gramů sušených květů petrklíče, 20cl vody, skleněnou nádobu. Do skleněné nádoby z varného skla si nasypeme sušené květy a zalejeme horkou vodou, necháme louhovat po dobu 10ti minut, přecedíme a do vyhřátých šálků podáváme.

Dalšími bylinami, působícími proti mírné depresi, při nervozitě a proti úzkosti jsou meduňka lékařská, oblíbená pro své uklidňující účinky. Jasmín, který je silně antidepresivní, mírně afrodiziakální a navozují optimismus. Vanilka, která uklidňuje, mírní nervozitu a stavy napětí. Dobromysl obecná je vhodná na obklady a osvěžující koupele, uvolňuje křečovité stažení hladkého svalstva a je více známa jako výborné koření do polévek a omáček.

Akupresurou proti depresi

Hned po probuzení, když ještě ležíme v posteli, si položte pravou ruku dlaní na pravou stranu trupu, do míst nad játra. Potom na toto místo dlaní desetkrát až patnáctkrát silně přitlačte. Tímto úkonem se naše nálada do nového dne rapidně zvýší. Další akupresurní body, jejichž stlačováním můžeme bojovat proti depresím kdykoliv během dne jsou na prostřednících obou rukou. Tento bod leží na straně prostředníku u nehtového lůžka na straně ukazováku. Palcem přitlačte na tento bod co nejsilněji 5x po sobě. Tuto masáž opakujte několikrát denně jakožto prevenci. Na vnitřní straně paží najdete další účinné body. Ruku v lokti trochu ohněte a vnitřní plochu ohybu pod loktem masírujte půl minuty palcem. Začněte nejprve levou rukou a postup opakujte na ruce pravé. Netlačte však přespříliš – tak byste si totiž mohli způsobit přílišné povzbuzení krevního oběhu a zesílený tlukot srdce. Tato metoda není vhodná pro lidi se slabším srdcem.

Poslední akupresurní body pro dobrou náladu jsou na zádech – masírující položí obě ruce na lopatky, masírovaný sedí na židli a má vyhrbená záda do „kočičího hřbetu“, ruce volně vedle těla. Masírující pětkrát po sobě silně zatlačí na lopatky - tato masáž povzbudí Vaši náladu. Abyste byli veselí po celý den, je dobré masáž opakovat každé tři až čtyři hodiny denně.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 07. 05. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 08. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 09. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 10. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 11. 05. 2021
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
STŘEDA 12. 05. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 13. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Láska a vztahy

Partner má dítě z předchozího vztahu

Vztah dvou lidí je výzvou samo pro sebe. Pokud do vztahu vstoupí děti, dostává vztah naprosto nové rozměry. Pokud navíc jeden z partnerů má dítě z předchozího vztahu, pak má vztah skutečně speciální příchuť. Na...

Bydlení, zahrada

Týká se vás daň z nemovitosti? Blíží se termín platby, nezapomeňte na to!

Daň z nemovitosti se týká všech, kteří nemovitost vlastní. Nebo ji v minulém roce nabyli, prodali či darovali. Ani v takovém případě se letos povinnému papírování a řešení daní nevyhnete. Přitom termín, do kter...

Těhotenství, děti

Co pořídit, když čekáte miminko?

Příchod miminka v životě rodiny mnohé změní. A to nejen po psychické stránce a získání nových rolí. Do domácnosti přibude řada fyzických věcí, které tam jednoduše dříve nebyly. Některé pomůcky jsou potřebné, ji...

Psychologie

Smutek jako součást našeho života? Zkuste to změnit

Smutek je něco, co v životě nechceme, Avšak provází nás prakticky od narození až do smrti. Do života nám vstupují radostné i smutné události, které většinou relativně intenzivně prožíváme. Což je naprosto normá...

Ezoterika

Astromedicína: Jak funguje spojení astrologie a medicíny?

Astrologie není jen věda o tom, jak číst z hvězd. Pod tímto názvem se skrývá mnohem víc. Například i léčení pomocí astrologie čili astromedicína. Dokonce nám může pomoci některé naše zdravotní potíže rozkrýt a ...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Domácí pěna do koupele přispěje k dokonalé relaxaci

Domácí pěna do koupele je produkt levný a stejně tak efektivní, jako ten kupovaný. Během jeho přípravy se zabavíte v dlouhé chvíli a zpříjemníte si den aromatickými éterickými olejíčky. Ostatně můžete si vyrobi...

Fitness

Jak se zbavit bolesti za krkem? Pravidelně zařazujte tyto cviky

Bolesti za krkem dokáží náš den pořádně prodloužit. Paradoxem zůstává, že za bolesti za krkem si zpravidla můžeme sami. Jak se vyhnout nepříjemnému a bolestivému omezení našeho pohybu? Začněte tím, že si pohyb ...

Rozvoj osobnosti

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Nějaký ty filozofický pindy aneb zamyšlení nad bytím a nebytím

Při příležitosti prvního máje jsem se rozhodla, že vás opět obšťastnim svýma filozofickýma pindama (jak říkával kdysi můj otec). Dneska to bude jen takový malý zamyšlení nad mym bytim a nebytim. Je to s tvrdym y, takže buďte v klidu, nikdo mě nijak nikdy netejral. Bych se ani nenechala, slíznul by to zpátky! Sice se na mě dá dříví štípat, ale všechno má svý hranice, že jo.