Pěstování bylinek: Libeček lékařský

Pěstování bylinek: Libeček lékařský

Libeček – bylinka, kterou jsme mohli dříve najít téměř na každé české zahrádce. Postupně začala upadat v zapomnění a dnes se znovu vrací na výsluní. Je charakteristická svou intenzivní vůní, a to už od té chvíle, kdy vyraší první lístky. Libeček má nejčastější využití kuchyni, ale lze ho využít také jako léčivo mnoha zdravotních potíží.  

Čtěte také:

Pěstování bylinek: Koriandr

Ať už máte k dispozici vlastní zahrádku, nebo ne, libeček si můžete sami vypěstovat. Jde o nenáročnou rostlinu, které se bude dařit jak doma v květináči, tak i na záhonku. Ve volné půdě dorůstá velikosti až 2 metry. Jedná se o trvalku, jejíž výrazná chuť připomíná celer.

Pěstování bylinek pro začátečníky - libeček

Libeček lékařský (Levisticum officinale) si zvládnete vypěstovat i ten, kdo se zahradničením teprve začíná. Je to nenáročná bylinka, které postačí půda bohatá na živiny, pravidelné zalévání a samozřejmě vhodné místo. Jak si tedy tohoto pomocníka do kuchyně vypěstovat?

Pokud jste se rozhodli, že libeček bude mít své místo ve vaší kuchyni, není nic jednoduššího, než ho vysadit. Máte dvě možnosti: semínka, nebo sazeničky.

Ještě než půjdete do obchodu pro sazeničky, zkuste se zeptat některého ze sousedů, zda libeček náhodou nepěstuje. Libeček se dá totiž velmi snadno rozmnožit oddělením starších rostlin. Dávejte si ale pozor, aby nebyly rostliny až moc staré. Nejvhodnější doba pro sázení sazenic je na jaře nebo na podzim.

Libeček - pěstování ze semínek

Pokud nikdo z vašich sousedů libečku neholduje, zasaďte si semínka. Nelekněte se však toho, že jim chvilku potrvá, než se vyklubou, libeček patří mezi rostliny, které potřebují více času. Ideální doba pro výsev semen je podzim, kdy je zasadíte do pařeniště a na jaře přesadíte na trvalé stanoviště. Udělejte si rýhy, přibližně 2 centimetry hluboké, dejte do nich semínka, zahrňte a opatrně zalijte. Řádky, ve kterých semínka budou, by měly být cca 50-60 cm od sebe.

4 tipy na úspěšné pěstování libečku

  • Místo je polovinou úspěchu! Aby se libečku dařilo, vyberte vhodné stanoviště. Prospěje mu slunce, nevadí mu ale ani polostín. Rozhodně se vyhněte temným místům, tam se libečku určitě dařit nebude.
  • Pokud zasadíte libeček na zahrádku, nemusíte půdu přihnojovat. Rostlina si vystačí s kyprou půdou, bohatou na živiny. Pozor si dávejte akorát tehdy, máte-li půdu spíše jílovitou. V té by začaly kořeny pomalu uhnívat.
  • Nezapomínejte na pravidelné zalévání, avšak dávejte pozor na to, abyste rostlinu nepřelili. Během léta doporučuje libeček zalévat denně. Pokud máte libeček doma v květináči, zalévejte ho častěji, a to menším množstvím vody. Má totiž méně substrátu, a proto rychleji vysychá.
  • Čas od času si udělejte chvilku a rostlinu sestřihněte. Zbrzdíte její kvetení i růst. Kromě sestříhávání je dobré také vyštipovat květy, zabráníte tak tomu, aby byla rostlina vysílená.  

libeček recepty2

Libeček - pěstování doma

Ani s příchodem zimy nevyžaduje libeček zvláštní péči. Nadzemní část sice umrzne, ale hned na začátku jara vyrůstají nové výhonky a vy se tak můžete opět těšit z této voňavé a chutné bylinky. Jestliže máte libeček doma v květináči, obvykle se pěstuje jako jednoletka. Přes zimu ho umístěte do světlé chladnější místnosti.

Libeček se sklízí už od května až do listopadu. Kromě listů využijete také nať, semena a dokonce i kořeny. Jen si dávejte pozor na listy, ty by se měly sklízet před skončením kvetení, po odkvetení totiž hořknou.

Libeček - recepty

Libečku se pro jeho intenzivní chuť a vůni říká „zelené maggi“. Listy můžete použít na dochucení polévek, salátů, nádivek nebo ryb nebo právě na domácí polévkové koření. V podstatě ho můžete přidat do téměř jakéhokoliv jídla a chybu rozhodně neuděláte. Jestliže máte problémy s nechutenstvím, nepravidelnou menstruací nebo byste jen rádi posílili vaši imunitu, zkuste čaj z kořene libečku.

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.