Jaká jsou rizika opalování?

Jaká jsou rizika opalování?

Vůbec nejtěžší to mají od světlé typy, tedy lidé, jejichž vlasový porost je většinou blonďaté nebo zrzavé barvy. V takových případech je třeba přistupovat k opalování opatrně a nepřehánět to s ním, a to i za cenu toho, že „vyjít s bílou kůží na trh“ je v létě poměrně deprimující. V tomto článku se proto dočtete ty nejdůležitější informace vztahující se k opalování.

Čtěte také:

Jak si vybrat správný ochranný faktor krému na opalování?

Poznejte svůj fototyp

Na základě kožního fototypu lze popsat, jakým způsobem bude kůže reagovat na sluneční paprsky. Celkem známe 4 typy, bližší informace vidíte v tabulce:

Fototyp

Typické znaky

 

I

 • světlá pleť, pihy
 • blond či zrzavé vlasy
 • modré či zelené oči
 • kůže se nikdy neopálí, jen spálí (během 2 až 10 minut)

 

II

 • světlá pleť, o něco tmavší než u fototypu I
 • blond vlasy (i tmavší blond)
 • modré oči
 • kůže se na slunci většinou spálí (během 15 až 20 minut)
 • opaluje se jen velmi pomalu

 

III

 • tmavší pleť i vlasy
 • různá barva očí
 • kůže se snadno a rychle se opaluje
 • ke spálení může dojít během 20 až 30 minut

 

IV

 • světle hnědá pleť
 • hnědé nebo černé vlasy
 • tmavé oči
 • kůže se rychle opálí a opálení vydrží
 • ke spálení může dojít po 40 minutách

U fototypu I je ještě nutno zmínit, že lidé s takovou pletí by se neměli pokoušet opalovat, protože je to zcela zbytečné. Jejich kůže se vždy jen spálí, a tak se poškozuje. Pokud máte tento fototyp a chtěli byste mít v létě také snědou pleť, pak vám nezbývá nic jiného, než vyzkoušet samoopalovací přípravky.

Beta-karoten: opravdový pomocník, nebo marketingový tah?

V souvislosti s opalováním lze často narazit na reklamy propagující beta-karoten, který má být velkým pomocníkem na cestě za bronzovou a zdravě vypadající pletí. Často se však stává, že skutečné účinky na lidský organismus jsou špatně interpretovány a ty uvedené jsou zavádějící. Beta-karoten je provitamin vitaminu A, co se v přírodě stará o žluté, oranžové či žluté zabarvení mnoha organismů. Pokud je umělé vytvářen a nadměrně užíván, pak v těle páchá spíše více škody než užitku. Rozhodně nefunguje jako „urychlovač“ opalování, pouze plní svou funkci barviva, tedy zabarvuje pokožku do lehkého oranžového nádechu, který pak opticky zintenzivňuje klasické projevy opálení.

Jak se opálit, ale nespálit?

Kůži je třeba před nadměrným slunečním zářením chránit. Nezapomínejte však na to, že po chladné zimě je nutné kůži na nenadálý přísun slunečních paprsků připravit. Opalujte se proto postupně. Nejprve pobývejte na přímém slunci jen pár krátkých minut, dále celkovou dobu navyšujte.

Na trhu jsou k dostání všelijaké přípravky určené na opalování. Hlavním ukazatelem toho, jak může při pobytu na slunci daná kosmetika pomoci, je faktor, všímejte si při nákupu také toho, zda je daný krém schopen uchránit před UVA i UVB zářením zároveň. Obecně se udává, že čím vyšší faktor, tím déle je možné být na sluníčku, aniž by hrozilo spálení. Přípravky je také možné rozdělit na základě toho, jak fungují. Existují chemické a fyzické, prvně zmiňované absorbují záření, druhé ho pak blokují. Pokud se chystáte slunit u vody, pak mimo faktoru dbejte i na to, zda se jedná o voděodolnou variantu, abyste se po každém okoupání nemuseli znovu zdlouhavě natírat. Konkrétní hodnotu ochranného faktoru pak můžete zvolit racionálním odhadem a pročtením informací u výrobku, nebo si můžete pomoci výpočtem:

čas v minutách, po který chcete být na slunci /děleno/ doba, kdy se vaše pokožka brání slunci sama

Příklad tohoto výpočtu: Chcete být venku hodinu a půl, tedy 90 minut, a vaše pokožka se obvykle spálí za 15 minut. 90 : 15 = 6. Ochranný faktor pro tento případ by měl být 6.

Je vcelku jasné, že fototyp I a II bude potřebovat mnohem vyšší ochranný faktor než fototyp III a IV.

 • fototyp I potřebuje ochranný faktor od 15 do 50
 • fototyp II potřebuje ochranný faktor od 10 do 40
 • fototyp III potřebuje ochranný faktor od 5 do 30
 • fototyp IV potřebuje ochranný faktor do 20

O tom, jak který přípravek bude účinkovat, nerozhoduje jen jeho složení, v němž by se měly nacházet i vitaminy (například E nebo D), ale také způsob, jakým jej vetřete do pokožky. Nejprve byste proto měli vytvořit hustou vrstvou, kterou následně rozetřete všemi směry, a to důkladně. Nezapomínejte ani na uši či špičky nosu a další opomíjená místa na těle, která jsou jinak velmi náchylná ke spálení.

Tipy a rady - Co dělat, když se spálíte?

 • Uvařte zelený čaj, nechte vystydnout a potřete jím pokožku. Ulevuje od bolesti a má regenerační účinky. Podobně uleví od bolesti odvar z heřmánku, rakytníku nebo měsíčku lékařského.
 • Potřete pokožku bílým jogurtem nebo tvarohem (nejdříve vyzkoušejte na malém kousku kůže, zda nevyvolá alergickou reakci) – vytahují horkost.
 • Na spálený obličej pomohou kolečka okurky, která necháme pár minut působit.
 • Postižené místo potřete gelem z aloe vera. O účincích aloe vera se dočtete zde.
 • Na spálenou pokožku pomáhají krémy či pěny s panthenolem (čím více je obsažen, tím lépe).
 • Vyhýbejte se přímému slunci dalších 5 – 7 dní.
 • Užívejte vitamín C a E, které chrání před vznikem rakoviny kůže.
 • Vzniknou-li praskající puchýře, natírejte je antibakteriální mastí, která zabrání infekci.
 • Při těžších formách spálení kůže nebo při nevolnostech po opalování vždy vyhledejte lékaře.

Rizika související s opalováním

Pobyt na slunci sice přispívá k psychické pohodě, ale souvisí s ním i spousta negativ. Jedním z nich je urychlení stárnutí pokožky, tedy narušení kolagenních vláken, jež způsobuje vznik vrásek. Dalšími důsledky nadměrného opalování mohou být hyperpigmentace, ztráta vody a minerálů, červené tečky. Také lidé užívající nějaké léky by se předem měli informovat u svého lékaře o vlivu slunečního záření na jejich organismus.

Nejnebezpečnějším rizikem opalování je rakovina kůže. Nádory vzniklé působením UV záření mohou být benigní (nezhoubné), ale i maligní (zhoubné). Benigní nádor vypadá podobně jako mateřské znaménko tmavé barvy, které má ostré ohraničení. Po chirurgickém odstranění benigní nádor většinou znova nenarůstá, neboť nenarušuje okolní tkáně a nevytváří tzv. metastázy, tudíž není životu nebezpečný. Naopak je tomu u maligního kožního nádoru.

3 nejčastější typy zhoubných nádorů na kůži:

 • Bazaliom – hnisající či mokvající vřed, který se vyskytuje nejčastěji na hlavě, krku a v horní části trupu. Zpravidla nevytváří metastázy, ale v místě výskytu se infiltruje do okolních tkání, na něž působí destruktivně.
 • Spinaliom – tuhý zvětšující se uzel červené barvy, jenž se může vytvořit kdekoliv na kůži. Postupně se rozšiřuje a vytváří nádorovou masu vzhledu granulační tkáně. Tento typ nádoru roste rychle a může metastázovat.
 • Melanom – nejnebezpečnější typ maligního nádoru na kůži, který se, na rozdíl od dvou předchozích typů, objevuje nejen u starších lidí, ale i u mladších osob, dokonce i dětí. Melanom je na kůži snadno rozpoznatelný už v raném stádiu, avšak při rozšíření je velmi odolný proti radioterapii i chemoterapii. Je tedy přímo životně důležité při prvním podezření okamžitě vyhledat lékaře, neboť rychlost jeho vývoje se počítá na dny až týdny. Poté napadá celý organismus včetně mozku.

Alergie na slunce

Alergie na sluneční záření se může projevit v jakémkoliv věku, nejčastěji však postihuje ženy mezi 20 a 40 rokem. Jde o kožní reakce vznikající v důsledku působení volných radikálů, které napadají buňky v těle. Podle typu reakce kůže rozlišujeme 4 typy alergie na slunce:

1. Fotoalergická dermatitida

Jedná se o neinfekční zánět kůže projevující se silným svěděním, pupínky, zarudnutím kůže, puchýřky či strupy v místě působení UV záření v kombinaci s přecitlivělostí na určitý alergen. Léčba fotoalergické dermatitidy je dlouhodobou záležitostí a je nutné vyhledat kožního lékaře.

2. Fototoxická dermatitida

Podobně jako u fotoalergické dermatitidy jde o reakci kůže na UV záření, v tomto případě v kombinaci se zevně nanesenými či vnitřně užitými látkami. Tento neinfekční zánět kůže se projevuje zarudnutím, puchýři provázenými horečkou a může postihnout každého, kdo užívá přípravky s přidanými chemickými látkami. Obvykle fototoxická dermatitida ustoupí po vysazení látek, které ji způsobily, v těžších případech je nutné vyhledat kožního lékaře.

3. Mallorca akné

Jak už je z názvu patrné, příznaky tohoto typu alergie na sluneční záření se podobají akné. Mallorca akné vzniká v důsledku působení UV záření v kombinaci s používáním kosmetických produktů, a to včetně opalovacích krémů.

4. Polymorfní světelná erupce

Tento typ alergie na slunce může být dán genetickou predispozicí a projevuje se především na jaře s prvním sluníčkem. Nejčastějšími příznaky jsou svědění, kopřivka a menší puchýřky vznikající 1 – 4 dny po vystavení UV záření. K vyléčení zpravidla stačí vyhýbat se pobytu na slunci a příznaky samy vymizí.

Diskuse k článku

 • tony

  10:13 27. 6. 2012 0
  slunko je zrádný.já jakmile na něj vylezu, hned su spálenej, takže nejlepší je když se mu vyhýbám.krémy mě neochrání.

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 10. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 11. 05. 2021
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
STŘEDA 12. 05. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 13. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 14. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 15. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 16. 05. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Zdraví a krása

Kopřiva pro zdraví i k jídlu. Teď je nejlepší čas vyrazit na sběr

Kopřiva patří mezi nejlepší rostliny, které umí skvěle pročistit tělo. Což se především na jaře hodí. Ač je všeobecně považována za plevel a zahrádkáři s ní po celou sezonu bojují, léčebnými účinky se jí málokt...

Láska a vztahy

Partner má dítě z předchozího vztahu

Vztah dvou lidí je výzvou samo pro sebe. Pokud do vztahu vstoupí děti, dostává vztah naprosto nové rozměry. Pokud navíc jeden z partnerů má dítě z předchozího vztahu, pak má vztah skutečně speciální příchuť. Na...

Bydlení, zahrada

Pěstování dýně je vhodné započít v květnu. Jak na to?

Pěstování dýně není nikterak složité a zvládne to i začátečník. Nejvhodnější doba k výsadbě právě nastala, a tak můžete zvažovat, jaký druh zvolíte. Naskýtá se totiž hned několik možností. Stane se vaším favori...

Těhotenství, děti

Co pořídit, když čekáte miminko?

Příchod miminka v životě rodiny mnohé změní. A to nejen po psychické stránce a získání nových rolí. Do domácnosti přibude řada fyzických věcí, které tam jednoduše dříve nebyly. Některé pomůcky jsou potřebné, ji...

Psychologie

Smutek jako součást našeho života? Zkuste to změnit

Smutek je něco, co v životě nechceme, Avšak provází nás prakticky od narození až do smrti. Do života nám vstupují radostné i smutné události, které většinou relativně intenzivně prožíváme. Což je naprosto normá...

Ezoterika

Astromedicína: Jak funguje spojení astrologie a medicíny?

Astrologie není jen věda o tom, jak číst z hvězd. Pod tímto názvem se skrývá mnohem víc. Například i léčení pomocí astrologie čili astromedicína. Dokonce nám může pomoci některé naše zdravotní potíže rozkrýt a ...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Domácí pěna do koupele přispěje k dokonalé relaxaci

Domácí pěna do koupele je produkt levný a stejně tak efektivní, jako ten kupovaný. Během jeho přípravy se zabavíte v dlouhé chvíli a zpříjemníte si den aromatickými éterickými olejíčky. Ostatně můžete si vyrobi...

Fitness

Jak se zbavit bolesti za krkem? Pravidelně zařazujte tyto cviky

Bolesti za krkem dokáží náš den pořádně prodloužit. Paradoxem zůstává, že za bolesti za krkem si zpravidla můžeme sami. Jak se vyhnout nepříjemnému a bolestivému omezení našeho pohybu? Začněte tím, že si pohyb ...

Rozvoj osobnosti

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Nějaký ty filozofický pindy aneb zamyšlení nad bytím a nebytím

Při příležitosti prvního máje jsem se rozhodla, že vás opět obšťastnim svýma filozofickýma pindama (jak říkával kdysi můj otec). Dneska to bude jen takový malý zamyšlení nad mym bytim a nebytim. Je to s tvrdym y, takže buďte v klidu, nikdo mě nijak nikdy netejral. Bych se ani nenechala, slíznul by to zpátky! Sice se na mě dá dříví štípat, ale všechno má svý hranice, že jo.