Baňkování je staré pět tisíc let, zázračné léčebné účinky jsou ale stále stejné

Baňkování je staré pět tisíc let, zázračné léčebné účinky jsou ale stále stejné

Některé léčebné postupy jsou staré celá staletí a ani vynálezy moderní medicíny je nedokážou překonat. Za takovou medicínskou stálici můžeme považovat metodu baňkování. Starý čínský postup přikládání masážních baněk na lidské tělo má řadu léčebných a preventivních účinků a jeho obliba v našem prostředí stále roste. Od původních bambusových nádobek se během let přešlo ke skleněným či silikonovým baňkám, zázračné účinky má ale baňkování stále.

Co to je baňkování a jaké má přínosy

Baňkování spočívá v přikládání umělohmotných či skleněných kulovitých nádobek na lidské tělo, při kterém pomocí vysátí vzduchu nebo jeho zahřátím dochází k vytvoření podtlaku. V místě přiložení baňky se kůže přisaje, pokožka se prudce prokrví a zčervená. To má celou řadu pozitivních účinků, dochází k prokrvení pokožky, uvolnění škodlivých látek z kůže i k úlevě od bolesti. Po odebrání baněk může v místě jejich aplikace zůstat kulatá modřina, která ale většinou není bolestivá a během pár dnů zmizí.

Baňkování znali Číňané, Egypťané i Indové

Baňkování je starou léčebnou metodou, která se objevuje v historii mnoha národů. Kde přesně baňkování poprvé vzniklo dnes nemůžeme s jistotou určit. Nejstarší záznamy o baňkování byly nalezeny ve starodávných knihách psaných na hedvábí Po-Šu v hrobce dynastie Chan asi 3000 let př.n.l. Rané zmínky můžeme nalézt i v Mezopotámii, baňka se tam dokonce považovala za symbol lékařů, z čehož můžeme usuzovat, že baňkování tehdy bylo významnou lékařskou metodou. Zmínky o baňkování nacházíme také v egyptském Ebersově papyru z roku 1500 př.n.nl. a v indické ajurvédě.

Za zastánce baňkování v Číně se považuje i Ge Hong, který žil na přelomu třetího a čtvrtého století našeho letopočtu. O metodě a účincích baňkování napsal knihu a proslavil se rčením: „Akupunktura a baňkování vyléčí více než polovinu nemocných“, které svědčí o oblibě a úspěšnosti baňkování.

Další zmínky o baňkování lze nalézt i ve starověkém Řecku a Římě. Metodu používal například i „otec medicíny“ Hippokrates k léčbě vnitřních chorob. Baňkování se objevuje také ve spisech slavného římského lékaře Galena, baňky se tehdy používaly jak v lázních, tak i v domácnostech. O rozšíření baňkování v Asii a Evropě se v 15. století postarali Turci, kteří ho nazývali „mihceme“. Baňkování později ve svých spisech zmiňuje i lékař a alchymista Paracelsus, který předznamenal vznik novodobého lékařství.

Místo skla bambus i kravské rohy

Historické baňkování si ale nesmíme představovat jako to současné. Jednoduše řečeno – baňkovalo se vším, čím se dal vytvořit podtlak. Každá země využívala odlišné metody baňkování, podle toho, co bylo k dispozici. V Africe se používaly místní typické nádoby určené k pití čaje kalabasy, v Indii si k baňkovaní upravovali bambusové roury a staří Germáni využívali kravské rohy. Přírodní materiály baněk pak vystřídala keramika. Také způsob vytváření podtlaku se lišil, byl využíván oheň i odsávání vzduchu ústy.

Tip redakce: Chcete se zábavnou formou dozvědět o jedné z nejúčinnějších léčebných metod? Vyzkoušejte si online kurz Baňkování pro začátečníky od MUDr. Uríkové!

Současnost baňkování

Naše historické okénko baňkování se uzavírá současností, kdy se tato metoda znovu stává velmi oblíbenou. Propadly jí i některé známé osobnosti. Pozornost k technice baňkování naposledy přitáhl například plavec Michael Phelps, který během olympijských her v Riu de Janeiru upoutal specifickými modřinami, které po užití baněk vznikají. Možná i vy jste si někdy na veřejných bazénech všimli člověka s modrými kruhy na zádech.

baňkování na kůži

Změnily se baňky i způsob odsávání vzduchu

Jak se moderní baňkování liší od toho původního a co mají společné? V průběhu staletí se změnilo především provedení baněk a způsob odsávání vzduchu. V současnosti existují tři druhy masážních baněkskleněné, plastové a silikonové – které se liší ve způsobu aplikace. Skleněné baňky se nejprve nahřejí ohněm, přiloží se na kůži a chladnoucí vzduch na místě vytvoří podtlak. U umělohmotných baněk se k odsátí vzduchu využívají speciální pumpičky. Baňkování se dnes provádí jak v masážních salónech a u lékařů, tak také pohodlně z domova. Baňky jsou v celých sadách volně k prodeji. Pro domácí užití se doporučuje používat baňky z umělohmotných materiálů, skleněné baňky využívají spíš profesionální maséři.

Provedení baňkování se mění, účinky zůstávají

  • Historické baňkování s tím novodobým pojí zejména dosažení stejných pozitivních léčebných účinků.
  • Baňkování dobře působí na krevní a lymfatický oběh, protože zvyšuje průtok krve a krev celkově očišťuje.
  • Zrychluje také metabolismus kůže, podporuje její regeneraci a zvyšuje odolnost vůči škodlivým látkám.
  • Baňkování se využívá také pro uvolnění svalů a kloubů. Tlak rozšiřuje cévy, uvolňuje průtok a odstraňuje stagnaci krve v konkrétním místě, čímž dochází k uvolnění svalu nebo kloubu.
  • Dobře baňkování působí i na vnitřní orgány trávícího ústrojí a nervový systém.
  • Baňkování je jednou z masážních metod, které se mohou využívat i při nemocech. Při virózách a onemocněních dýchacího traktu se mohou např. přikládat na body na dráze plic a tím může dojít ke zmírnění kašle a zlepšení dýchání.

Baňkování si můžete vyzkoušet i doma - s pomocí e-kurzů MUDr. Uríkové

Pokud si chcete užít výhod baňkování, nemusíte hned navštěvovat lékařskou ordinaci. Pozitivní účinky baňkování si můžete vyzkoušet klidně v útulí domova - stačí jen trochu tréninku a praxe, které získáte s pomocí interaktivních e-kurzů MUDr. Uríkové. Díky Baňkování pro začátečníky už brzy budete moct navázat na tisíciletou tradici a ulevit svému tělu od každodenních strastí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ivana Víšová
Hledáte místo odpočinku, relaxace…
MUDr. Petra Uríková: Lektorka tradiční čínské medicíny
hubnutí • baňkování • tradiční čínská medicína •…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR... Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR. Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.