Prvňáček: Co by mu nemělo chybět?

Prvňáček: Co by mu nemělo chybět?

Máte doma prvňáčka? Co mu pořídit a s čím můžete počkat? Jak připravit sebe i dítě do školy? To jsou otázky, které se dozajista honí hlavou nejednomu rodiči, který své dítě poprvé pošle do školy. Uvědomte si, že každé dítě je jiné. Prvňáčkem je každé poprvé, takže i když už máte tuto zkušenost za sebou se starším potomkem, s tímhle to bude zase nové. Co tedy kromě aktovky, penálu a svačiny nachystat?

Prvňáček: Jak na aktovku

Symbolem první třídy je samozřejmě aktovka. Řada rodičů již aktovky pořídila dříve. Pokud mezi ně nepatříte pak vezměte dítě k výběru s sebou. Nedejte se zlákat slevami a příliš výhodnými akcemi, spíše investujte do nadčasové kvality, která dítěti nezpůsobí problémy se zády, a hlavně se mu tam vše pohodlně vejde. Protože konstrukce každé aktovky či školního batohu je jiná, je vhodné, aby ji dítě vyzkoušelo. Přihlédněte také k hmotnosti. Variantou samozřejmě jsou školní batohy s kolečky. Ty bývají však velmi těžké, a navíc ne každá škola je vybavena výtahem. Výsledkem bude, že je dítě bude po škole vláčet.

Co koupit prvňáčkovi do aktovky?

  • Penál. Investujte spíš do skladnější, a ne příliš těžké verze. I tak toho dítě ponese na zádech dost.
  • Obyčejné tužky různé tvrdosti – děti obvykle zpočátku píšou jen tužkou, proto se hodí investovat i do takových, které podpoří úchop. Pozor, pokud máte doma leváka.
  • Plnící pero, případně gelové pero pořizujte až později.
  • Trojhranné pastelky – opět jde o podporu správného úchopu
  • Guma, nůžky, malé pravítko, ořezávátko
  • Svačinový box – vřelé doporučení jej pořídit, jinak dítě místo svačiny bude mít kašovitou směs
  • Lahev na vodu. Jednou z variant je pořídit takovou, kterou budete pravidelně doplňovat. Bohužel časem se „rozbije“ či ztratí každá. Většina rodičů to řeší klasickou PET lahví, kterou doplňuje a vymývá a pokud ji dítě ztratí, pak jsou náklady na obnovu nízké.

 2250

Co koupit prvňáčkovi?

Řada škol získá sponzorské dary, které obsahují různé školní pomůcky. V tomto případě je však třeba počítat s tím, že se často jedná o reklamní předměty, které nefungují tak docela jak by měly. Dříve nebo později tedy budete muset prvňáčkovi pořídit další vybavení. Obvykle vám jej upřesní třídní učitelka:

  • Výtvarný kufřík – vodovky, kelímek s víčkem, štětce, zástěra, plastelína, tužkové lepidlo, zástěra.
  • Tělocvik – tepláky i kraťasy, boty s bílou podrážkou, případně cvičky, tričko, ponožky a mikina. Někdy učitelé vyžadují švihadlo.
  • Družina – minimálně v zimním období se vyplatí přihodit náhradní ponožky či tepláky do družiny.
  • Přezůvky – ty si dítě obvykle nechává ve škole. Vhodné jsou pevné bačkory nebo například sandálky z léta, ve kterých se dítěti nebude potit noha.

Co koupit prvňáčkovi? Obaly až na konec

Další samostatnou oblastí jsou sešity a učebnice. V první třídě dítě většinu věcí dostane. Výjimku tvoří zpravidla učebnice angličtiny nebo nadstandardní pracovní sešity. Každopádně budete řešit obaly. Příliš nedoporučujeme kupovat obaly dopředu, neboť učebnice mají různé nestandardní rozměry a obal A4 či A5 na ně obvykle nepasuje. Ten možná uplatníte na sešity. Variantou také je jít na to pěkně postaru. Vytáhněte staré noviny anebo balící papír a obalte sešity ručně. Kreativní dítko si je může následně vyzdobit.

Prvňáček: Podpořte imunitu a pamatujte i na psychiku

Ačkoli se to netýká náplně aktovky nebo školní lavice, je třeba u dítěte pamatovat také na podporu správné funkčnosti imunitního systému. V tomto směru nepodceňte psychiku dítěte. Nový kolektiv, nové úkoly, výzvy i styl výuky bude pro dítě velmi zátěžové. K tomu přibude i ranní vstávání a kroužky. Na rozdíl od školky také nebudou mít tolik pohybu. Zkuste si tedy minimálně v září udělat spíše volnější program, kdy o víkendech dospíte deficit a nadýchnete se i trochu vzduchu na hřištích či malém výletu. Imunitu můžete podpořit zvýšenou dávkou vitaminů či dalšími prospěšnými látkami: vitamin C, Omega 3 mastné kyseliny (pomáhá se soustředěním i pamětí), zinek či vitamin D (ten navíc u dětí podporuje i správný vývoj kostí).

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.