Slanorožec ladí perfektně v salátu i s dalšími řasami

Víte, jak chutná slanorožec? Netradiční zelenina, která rozhodně zpestří váš jídelníček

Slanorožec evropský neboli Salicornia europea je rostlina slané chuti a je značně bohatá na minerální látky a vysoké množství oleje (ukrývá v sobě až 30 %). Slanorožec je v kuchyni rozhodně zajímavou surovinou. A dobrou zprávou je i to, že jej mohou jíst naprosto všichni. Nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace.

Slanorožec v sobě, kromě minerálů (zejména železo, vápník), ukrývá rovněž vitamíny (A, B, C a E) a také hodně vlákniny. Slanorožec můžete najít i pod názvy jako například mořský chřest, mořská fazole, slanomil nebo řasa salicorne. Slanorožec patří mezi sukulentní rostliny a řasy. Roste především na mořských pobřežích a v deltách řek v prosolené půdě, která mu dodává typicky slanou chuť. Díky přítomnosti mořské vody je slanorožec plný cenných výživných látek. Rozhodně je velmi zdravou a nutričně zajímavou plodinou. Ovšem to není všechno. Slanorožec je rostlinou, který je bez nadsázky zmiňován jako rostlina budoucnosti. Lze jej totiž využívat i k výrobě oleje, může sloužit jako krmivo nebo i jako zdroj biopaliva.

Slanorožec je jedničkou pro očistu organismu

Pravidelná konzumace slanorožce jednoznačně přispívá k dokonalé detoxikaci organismu. Působí diureticky, tedy odvodňuje. Díky tomu si hravě poradí s vyloučením škodlivých látek ledvinami. Dále pak čistí střeva, je nezbytný pro zdravou a pevnou pokožku a rovněž příznivě ovlivňuje množství červených krvinek v těle, zabraňuje tak anémii. Pomáhá i předcházet osteoporóze, posiluje obranychopnost těla a likviduje virové nákazy. V neposlední řadě pak nabízí řadu benefitů i pro náš zrak.

Čtěte také:

Mořské řasy - opomíjený elixír života i krásy

Mořské řasy jako superpotraviny: Pomůže kelp na štítnou žlázu? – 1. díl

Mořské řasy pro krásu

Slanorožec v truhlíku nebo na zahradě

Slanorožec je jednoletá rostlina. Sezóna jeho sběru vrcholí v červenci a srpnu, koncem září pak už začínají stonky dřevnatět. Sbírá se ručně a to při odlivu. Můžete ale vyzkoušet i pěstování doma. Stačí jen pořídit semena, která seženete ve větších zahradnictvích. Slanorožec se pak dá pěstovat v květináči, truhlíku nebo jiné vhodné nádobě. Je však důležité zalévat jej slaným roztokem a dopřát mu směs z jílovitého substrátu a písku nebo koupit směs na pro vodní rostliny a nasimulovat mu tak mořské pobřeží.

Slanorožec v kuchyni

Slanorožec se dá jíst syrový i tepelně upravený. V syrovém stavu má typickou slanou chuť s nádechem citrónu, oleje, mořských tónů a česneku. Blanšírováním či jinou tepelnou úpravou se jeho slaná chuť zmírňuje. Slanorožec je díky své chuti ideálním doplňkem k rybám, mořským plodům, těstovinám, bramborám a k zeleninovým salátům. Nehodí se k jídlům, která jsou však příliš slaná. 

Jednoduché zpracování slanorožce

V kuchyni se slanorožec zpracovává podobně jako zelené fazolky nebo chřest. Dá se vařit a oloupat, blanšírovat a potom zchladit, lze ho opékat na pánvi nebo přidávat do slaných koláčů a vaječných či smetanových quichů. Při vaření by neměla doba varu přesáhnout čtyři minuty. Dle některých zdrojů se stává slanost, po této době, toxickou. Navíc pak slanorožec příliš změkne a zešedne. Při blanšírování stačí dvě až tři minuty a je tak akorát k jídlu. Výhodou je, že díky jeho slané chuti už se nemusí voda k jeho úpravě solit.

Slanorožec na talíři

Slanorožec je na přípravu v kuchyni nenáročný

Blanšírovaný slanorožec s česnekovým olejem

Přísady:

Příprava: 

Vodu v hrnci přivedeme k varu a vložíme do ní celé množství slanorožce. Vaříme dvě až tři minuty do stavu lehké křupavosti a zároveň měkkosti stonků. Poté scedíme přes cedník a propláchneme studenou vodou. Na větší pánev nebo wok pánev si nalijeme cca čtyři lžíce oleje a necháme ho rozpálit. Vhodíme na něj na tenké plátky pokrájený česnek a blanšírovaný slanorožec. Promícháme a odstavíme z tepla. Dochutíme šťávou z citronu dle chuti. Podáváme jako předkrm nebo přílohu k mořským plodům či rybám. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 07. 05. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
STŘEDA 08. 05. 2024
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 09. 05. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 10. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Andělská znamení se mohou skrývat za zdánlivě obyčejnými věcmi

Tak asi v tom nejsem sám, ale už nevim co to znamená, dlouho se mi to dělo v souvislosti s jednou holkou - tro...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.