Jupiter – planeta vyššího myšlení a lásky

jupiter1Jupiter.  

Planeta Jupiter – to je největší planeta sluneční soustavy a v mytologii se ji říká král bohů. Proto Jupiter v astrologii znamená něco „vyššího“, vzrůst, rozšiřování obzorů a vyšší porozumění. Tam, kde je Jupiter v horoskopu, se bude člověku pravděpodobně dařit, a to bez nějaké větší námahy. Jupiter v nás dává pocit, že můžeme dosáhnout všeho, co si usmyslíme. V astrologii je Jupiter také známý jako planeta štěstí.

Poloha Jupiteru určuje způsob a míru vyššího myšlení člověka. Jupiter je vyšší hledisko. Znamení, ve kterém Jupiter stojí, naznačuje, jaký názor a postoje bude mít člověk vůči náboženství, filozofii a současným sociálním problémům. Planeta Jupiter se v jednom znamení drží asi rok, proto bude mít hodně lidí narozených ve stejnou dobu podobné názory. Jupiter také ovlivňuje to, jaký v životě budeme mít optimismus, blahobyt a duševní i tělesný vzrůst. Jupiter nám totiž, i kdy se nám nedaří dosáhnout všech cílů, o které usilujeme, dodává nám naději a optimismus.

Jupiter ukazuje smysl života a hledání štěstí

Svojí polohou v konkrétním domě Jupiter poukazuje na štěstí, kterého může člověk dosáhnout v určité životní oblasti a astrologické znamení způsob, jakým k tomu dochází. Třeba Jupiter v prvním domě v Beranu říká, že člověk se bude realizovat sportem, pohybem a bude ctižádostivý, naopak ve stejném domě v Býku buse spíš spojen s luxusem a se získáním materiálních statků.

Tam, kde se nachází Jupiter, hledáme smysl vlastního života. Po psychické stránce nám Jupiter určuje, jak budeme rozvíjet svůj duchovní život, jak se budeme rozvíjet a jaké vztahy budeme navazovat a udržovat. Jupiter taktéž souvisí s tím, jak budeme podporovat druhé, ale také jak oni budou podporovat nás. Narušení jupiterské funkce se může projevit velkou rozmanitostí společenských komplexů a fobií. Příčinou těchto fóbií je často strach a bezmocnost.

Jupiter znamená lásku k Bohu 

Planeta Jupiter souvisí se soucitem, šlechetností a vznešeností. Jupiter se ale může projevit i v neharmonických ohledech, a to ve zveličování a přehánění při komunikaci. Někdy kvůli Jupiteru nemusíme znát naší mírů a často vše přeháníme a přeceňujeme se.

Jelikož je Jupiter o růstu a rozvoji naše charakteru, ve vztahu reprezentuje „vyšší“ vlastnosti, které mohou být ve vztahu často opomíjeny – ctnost, závazek, víra ve vyšší dobro a mravnost. Tyto vlastnosti znamenají více než fyzické touhy a emocionální potřeby, nicméně ve vztazích se na ně někdy zapomíná. Jupiter znamená vyšší smysl, vrozenou potřebu najít Boha. A tak člověk hledá „Boha" ve svých partnerech. Proto od svých partnerů očekáváme často nemožné a bojíme se, že když je ztratíme, zboří se nám svět.

jupiter3Jupiter v kontextu ostatních planet naší soustavy.

Víte, jakou planetou je ovlivněno znamení zvěrokruhu, ve kterém jste se narodili? Přečtěte si náš horoskop na rok 2020.

Obecně o planetě Jupiter

Název planety Jupiter pochází ze jména nejvyššího římského boha vládnoucího nebesům a hromu. Jupiter je největší planetou v naší sluneční soustavě. Je viditelný pouhým okem, takže byl z planety Země pozorován našimi předky možná už někdy 3000 až 4000 let před naším letopočtem.

Jupiter je sice planeta, ale svým složením se více podobá hvězdě nebo Slunci, než-li ostatním planetám. Obíhá kolem něj velké množství měsíců. Čtyři z těchto měsíců Io, Europa, Ganymedes a Calisto byly objeveny Galileem v roce 1610.

Jupiterův prstenec

Do Jupiteru by se vešla tisícovka Zemí. Je veliký, ale ne moc hustý. Téměř výhradně je tvořen vodíkem a heliem. Je to  obrovská měkká planeta, která se ale velmi dobře pohybuje. Planeta Jupiter se otáčí závratnou rychlostí, den tu trvá necelých deset hodin, což je nejkratší den ze všech planet. Jupiter se otáčí nejrychleji ze všech planet sluneční soustavy.

Jupiter sám o sobě je jako malá sluneční soustava, má přes 60 známých měsíců a každý z těchto měsíců je úplně jiný a specifický. Jupiterův prstenec byl objeven v roce 1979 pomocí kosmické sondy Voyager 1. Ze Země tento prstenec není pozorovatelný, je totiž velmi nejasný. 

jupiter2Planeta Jupiter.

Pokud vás zajímá vliv planet na náš život, mohl by vás zajímat i lunární kalendář

Velké rudá skvrna na planetě Jupiter

Atmosféra Jupitera je plná dlouhotrvajících, divokých a gigantických proudových dějů a vírů. Nejznámějším a největším stabilním vírem planety je tzv. Velká rudá skvrna. Byla objevena v roce 1964. Je přibližně dvakrát až třikrát větší než naše Země. Je to vlastně chladnější anticyklóna, která vznikla na hranici dvou sousedních pohyblivých plynných pásů či pásem rovnoběžkového směru a sahá asi do výšky osm kilometrů. Teorií, proč je skvrna červená, může být několik, jednou z teorií je, že tato barva je způsobena sloučeninami síry, malým množstvím fosforu, ale jistotu nemáme. Vědci dosud přesně do tajemství barev Jupitera nepronikli, i když to byla jedna z prvních věcí, které si před několika sty lety všimli. 

Tato gigantická bouře na Jupiteru je nejstarším hurikánem ve sluneční soustavě. Na jiných planetách dochází k bouřím, které ale trvají maximálně týdny. Jupiterovská bouře trvá staletí, možná dokonce tisíciletí. Jupiter má atmosféru složenou z hélia a vodíku a jeho povrch pokrývá nekonečný oceán tekutého vodíku. 

Jupiterovy měsíce

Kolem Jupitera obíhá přes 60 známých měsíců. Přitom každý z nich je specifický. Největším měsícem je Ganymed, je to zároveň největší měsíc sluneční soustavy. Třetím největším měsícem sluneční soustavy a zároveň měsícem Jupitera je Callisto. Měsíc Europa je zajímavý tím, že se předpokládá, že pod jeho povrchem se nachází asi 100 km hluboký vnitřní vodní oceán.

Čtvrtým velkým měsícem je Io, na jehož povrchu se nachází přes 400 aktivních sopek, což z něj dělá geologicky nejaktivnější těleso naší sluneční soustavy. Povrchový vulkanismus tohoto měsíce je odpovědný za veliké množství unikátních útvarů na měsíci Io. Sopečná mračna a lávové proudy neustále přetvářejí povrch měsíce a to i jeho zbarvení, které mívá nejrůznější odstíny červené, žluté, bílé, černé i zelené.   

SERIÁL: Přečtěte si také o dalších planetách


Stáhnout v PDF

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

  • profil
    Dagmar Borešoválunární kalendář, zdravá výživa, alternativní medicína
  • profil
    Renata PetříčkováOsobní rozvoj s podporou tarotových výkladů, lunárního kalendáře a cyklu celého roku
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte