Migréna vás vyřadí z běžného života, nedejte se!

Migréna vás vyřadí z běžného života, nedejte se!

Migréna se dá specifikovat jako nesnesitelná bolest hlavy, kterou provází i další doprovodné příznaky, nejčastěji nesnášenlivost hluku a světla. Nezřídka se mohou objevit i pocity na zvracení a podrážděnost žaludku či celková únava až vyčerpanost. Migréna tak často způsobuje, že ten, koho trápí, nemůže běžně fungovat.

Co to migréna je a koho nejčastěji postihuje?

Migréna je chronické záchvatovité onemocnění, pro které je typická pulsující bolest hlavy, povětšinou pouze v oblasti jedné strany. Někdy se postupně rozšíří na celou hlavu, samotný záchvat pak může trvat několik hodin i několik dní. Frekvence je u každého různá. Někoho tato nepříjemná bolest hlavy sužuje několikrát do měsíce, u jiného přichází jen párkrát do roka. První náznaky na rozvoj migrény se objevují během puberty, výjimkou ale nejsou ani menší děti s migrénou. Obecně se dá říci, že jí více trpí ženy, kolem 50 let věku by měla frekvence záchvatů pomalu klesat.

Samotné bolesti mohou předcházet tzv. prodromy – soubor příznaků rozličné formy i délky trvání. Nejsou však pravidlem, u někoho se tyto signály blížícího se záchvatu migrény mohou objevit, u někoho ne. Pokud tedy tímto onemocněním trpíte a všimli jste si, že nastupující migrénu dokážete rozpoznat, pak za to mohou právě prodromy, které vás na ní upozorňují. Často se jedná o nevysvětlitelnou náladovost, podrážděnost a ztrátu chuti do jakékoliv činnosti, kdy vás nic nebaví a kdy u ničeho nevydržíte.

Migréna: dva základní typy: s aurou, nebo bez aury

Migrénu je možné základně rozdělit na typ s aurou a bez aury. Pokud se jedná o první uvedený typ, pak aura představuje stav, který může trvat sekundy až minuty (ne však více jak hodinu), projevující se nejčastěji různými záblesky nebo blikáním v části zorného pole. Někdy se také stává, že zorné pole postihne malý výpadek. Celkově může mít migrénová aura následující příznaky:

 • zrakové – popisované blikání či jiskření na zorném poli
 • řečové – obtížné nacházení správných slov
 • senzitivní – brnění rukou a nohou vždy na jedné straně
 • motorické – ztížené ovládání končetin, opět vždy jen na jedné straně

Vznik aury ovlivňuje prokrvování určité části mozku. Klesne-li pod určitou mez, rozšíří se cévy v mozku a uvolní se látky vyvolávající zánět, čímž je způsobena a následně i udržována větší citlivost některých nervových okruhů.

Bolest hlavy při migréně je velice intenzivní

Po fázi s aurou, pokud je přítomna, nastupuje samotná bolest hlavy, která nás ničí svou intenzitou a také způsobem, jakým se projevuje. Jak už bylo napsáno výše, postihuje obvykle jen jednu stranu hlavy. Lze ji pociťovat jako nepříjemné bodání směřující do oka. Někdy přechází tlakem od spánku až k záhlaví. Celkový stav může zhoršit námaha, příliš světla v místnosti, hluk nebo pachy. Po skončení záchvatu pociťuje člověk obvykle únavu jak po velké námaze a také se může potýkat s omezenou chutí k jídlu.

Není zcela známo, co přesně migrénu způsobuje

Nevyzpytatelnost tohoto onemocnění spočívá i v problematickém odhalování. Vznik a samotné důvody vzniku nedokáže medicína ještě zcela stoprocentně určit. Existuje však předpoklad, že o migrénu se zasazují především dysfunkce v oblasti hypotalamu, kdy dochází k vzájemné interakci cév mozku a nervových vláken. Odborníci uvažují také o možných systémových příčinách, které se mohou týkat některých pochodů mozkového metabolismu.

Diagnózu povětšinou provádí neurolog, kterého je nutné při podezření na migrénu navštívit. Základem je vyšetření na EEG přístroji a subjektivní anamnéza. Někdy může být migréna zaměňována za jinou bolest hlavy, u složitějších případů je nutné podstoupit nejen důkladný neurologický rozbor, ale také různá doprovodná vyšetření.

Léčba migrény se neobejde bez medikamentů

Při záchvatech se bolest hlavy tlumí analgetiky, u středně těžkých až těžkých forem onemocnění (u kterých analgetika nefungují) se volí tzv. triptany. xK dlouhodobě a denně podávaným lékům sloužícím pro předcházení ataků se řadí antidepresiva, antiepileptika, beta-blokátory a blokátory kalciových kanálů. Záchvat často potlačí i spánek, studený obklad nebo stažení hlavy šátkem.

Léky na migrénuTerapie migrény však nemůže být pouze medikamentózní. Je třeba naučit se rozpoznávat situace, stavy a nálady, které eventuelně migrénu vyvolávají, aby se jim dalo předcházet. U spousty nemocných se o provokaci záchvatů zasazuje nedostatek spánku, stres, deprese a další fyzické a psychické vlivy. U žen se nesnesitelná bolest hlavy spojuje také s menstruací či určitými fázemi těhotenství, kdy dochází k výkyvům hormonálních hladin. Vlivy však nelze nijak generalizovat. Odhalení a úspěšná léčba či prevence migrény je tak velice individuální záležitostí, její základní pilíře shrnují následující body:

 • vhodné medikamenty
 • pestrý a vyvážený jídelníček s kvalitním pitným režimem
 • dostatek pohybu a odpočinku
 • režim s vydatným spánkem
 • udržování psychické a fyzické kondice

Není bolest jako bolest

Volbu správné terapie migrény značně ztěžuje i to, že je snadno zaměnitelná i s jinými typy bolestí hlavy, případně dochází ke kombinacím, které celkový stav a správnou diagnózu komplikují. Za nejčastěji se vyskytující bolest hlavy je považovaná tenzní cefalea. Hlava při ní bolí na obou stranách, povětšinou v oblasti spánků a zmiňované doprovodné pocity (zvracení, únava, vyčerpanost) ji provázejí jen zřídka. K dominantním příčinám takové bolesti hlavy se řadí zejména psychogenní vlivy, kdy je jedinec stresován či frustrován. Intenzitu bolesti lze korigovat analgetiky a různými režimovými opatřeními a úpravami.

Další bolest hlavy se nazývá „cluster headache“, vyskytuje se poměrně vzácně a převážně se objevuje u mužů. Záchvaty jsou velice silné, bolest je lokalizována v okolí očnice – na jedné straně hlavy. Přidává se i slzení, zduření nosní sliznice, pocení na čele a tvářích. Vše může trvat několik minut až několik hodin. Záchvat se může opakovat i vícekrát za den v sériích, které se vyskytují týdny či měsíce. Tato bolest hlavy často postiženou osobu probouzí ze spánku a může se překlenout do chronické formy, kterou je třeba léčit obdobně jako migrénu.

Bolest hlavy jako příznak onemocnění či poruchy

Bolest hlavy však nemusí být jen samotným onemocněním. Může být i symptomem. Bolest hlavy tak provází poúrazové stavy, cévní nemoci mozku, poruchy nitrolebního tlaku, abstinenční syndrom, metabolické poruchy a různé patologické procesy probíhající v oblasti krku, dutiny ústní apod.

Pozor: některé potraviny mohou bolest hlavy zhoršit

I když se u jiných onemocnění můžeme setkat s doporučeními na potraviny, kterými lze nepříjemné projevy zmírnit, u migrény a bolesti hlavy obecně je znám spíše opak, tedy potraviny, které mohou obtíže zhoršit. Pokud vás postihne záchvat bolesti hlavy, pak by se ve vašem jídelníčku určitě nemělo objevit následující:

 • alkohol
 • solené a uzené sýry
 • konzervované maso
 • čokoláda
 • dochucovadla a přísady
 • bílý cukr
 • mléčné výrobky
 • brambory
 • rajčata
 • zmrzlina
 • citrony, pomeranče, grepy
 • energetické nápoje

Bylinky proti migréně

Obrovská léčivá síla přírody je využívána při léčbě mnoha zdravotních komplikací, ani migréna a bolest hlavy není proto výjimkou. Chcete-li korigovat projevy tohoto nesnesitelného onemocnění, pak se můžete spolehnout na níže uvedené druhy bylinek, které můžete nejčastěji užívat ve formě čajů a nálevů nebo výtažků v tobolkách. Jaké rostliny tedy v boji proti migréně pomohou?

 • Gingko biloba
 • rozmarýn
 • heřmánek
 • majoránka
 • meduňka
 • dobromysl
 • zázvor
 • baldrián
 • máta
 • vrbová kůra
 • kozlík lékařský
 • levandule
 • lněné semínko
 • kopretina řimbaba

Alternativní metody – boj proti bolestem hlavy bez léků

Alternativní metody rozšiřující hranice možností, které lze v boji proti migréně využít. Klasickou léčbu s nimi lze obohatit, u některých lidí jsou tyto postupy jedinou zárukou úspěchů v podobě zmírnění obtíží. V tomto ohledu tedy můžete využít akupunkturu a akupresuru, kdy se tlakem působí na specifické body, často pomáhají jednoduché krouživé pohyby na spáncích. Osteopatie a chiropraxe je vhodná zejména u bolestí hlavy, které vycházejí z problémů s pohybovým aparátem (obvykle páteř). Obdobně se zaměřuje i fyzioterapie, kterou lze cíleně zlepšovat stav kostí a svalů, jejichž poruchy mohou také zapříčinit bolest hlavy. Zapomenout byste též neměli na masáže a aromaterapie, tedy relaxační techniky snižující napětí ve svalech. Při pravidelném absolvování masáže se lze zbavit migrény pocházející z působení stresu a dalších podobně negativních vlivů. Pro mnohé nemocné je skvělou pomocí i jóga, jenž učí lepší koncentraci, správnému dýchání a používání svalů. Je nejvíce vhodná pro lidi, kteří jsou po psychické stránce nadměrně zatěžováni. Cviky, typické pro jógu, tak mohou odstranit negativní stavy, s nimiž se stresovaný člověk musí potýkat a které jsou často příčinou mnoha zdravotních problémů.

Bolest hlavy je nepříjemným činitelem, který často nedovolí věnovat se obvyklým činnostem. Pokud se u vás opakuje často a intenzivně, určitě navštivte lékaře. Migréna vás nemusí trápit a zkoušet, co vydržíte, vhodně zvolenou léčbou její projevy ovlivníte natolik, že už nebude omezovat vaše plány. Tak se nedejte a vymažte migrénu z vašeho života nejen terapií, ale také správným životním stylem a zdravými návyky.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 23. 06. 2021
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ČTVRTEK 24. 06. 2021
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je úplněk. Dopřejte si masáž nohou, pedikúru, saunu nebo bylinnou koupel. Jezte střídmě, tělo má tendenci…
více o tomto dni
PÁTEK 25. 06. 2021
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
SOBOTA 26. 06. 2021
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
NEDĚLE 27. 06. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 28. 06. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 29. 06. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Jak se psychicky připravit na rodinnou dovolenou

Ačkoli máme pocit, že z uplynulého roku plného neplánovaného domácího vězení máme natrénováno, opak bývá pravdou. Rodinná dovolená bývá strašákem i pro otrlé jedince. Přitom by to měla být chvíle, kdy si užijte...

Jak vybavit malý byt?

Oblíbenost malých bytů je značná. Je to skvělá varianta, jak se osamostatnit, ale také dobrá investice. Nezřídka se do malých bytů stěhují senioři, kteří si jednoduše chtějí život zjednodušit. Malý byt přináší ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Domácí sauna poskytne skvělý relax i dokonalé soukromí

Domácí sauna má nespočet benefitů. Prohřívat tělo si můžete zcela v soukromí svého obydlí a nemusíte platit za vstup. To je však jen začátek. Pokud se budete saunovat pravidelně, významně tím posílíte svůj imun...

Vyrobte si originální patrový květináč. Ozdobí váš balkón nebo terasu

Kaskádový nebo také patrový květináč je teď velmi populární. Samozřejmě si jej můžete jít koupit do obchodu, ale připravte si v tom případě větší sumu peněz. Případně si jej můžete za zlomek ceny sami doma vyro...

Sportovní výkon můžete vylepšit správným výběrem motivační hudby

Co nejlepší sportovní výkon nemusí zajímat zrovna jen vrcholové sportovce. Vyžadovat ho můžete třeba i vy, protože si prostě chcete něco dokázat anebo potřebujete vylepšit fyzickou kondici. Jak se tedy vybičova...

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Hic jak sviň!

Jako jo, je léto a my lidi zase budem žbrblat na to, že je moc horko a teploty by byly snesitelnější o pár stupňů níž. Jenže tohle je na Česko tak trochu moc, nebo tedy aspoň na můj organismus. Procházky se psékem jsou dost vo život, hlavně když si vyberem takovou tu fitness cestu lesejkem. Ale co, aspoň si vyhřejem kosti, že jo!?