Psychosomatika a etikoterapie: Jak si pomoci od nemocí, které si způsobujeme?

Trápí vás chronické bolesti hlavy, zad, kloubů nebo jiné obtíže? Nemůžete se jich zbavit, a to jste vyzkoušeli různé léky, rehabilitace či terapie? I přesto, že moderní medicína umí doslova zázraky, na některé problémy může být krátká. V tu chvíli mohou nastoupit alternativní medicínské postupy, které hodně pracují s psychikou. Jak ta souvisí se zdravotními problémy? Odpověď vám dá psychosomatika a etikoterapie.

Etikoterapie – léčení vztahů

Etikoterapie je metoda či nauka, která zabývá léčením a uzdravováním vztahů, které jsou nějakým způsobem nezdravé. Předpokládá totiž, že tyto nezdravé vztahy mohou být příčinou různých nemocí člověka. Jinými slovy, že stav naší duše, psychiky a nitra se promítají v našem fyzickém zdravotním stavu.

Etikoterapie aneb jak může duše ovlivnit tělo?

Pro etikoterapii jsou tedy základem vztahy. Nejde přitom jen o vztahy partnerské, ale obecně o vztahy vůči lidem kolem sebe. Můžeme vůči nim cítit závist, nenávist, agresivitu, křivdu, strach či lítost a jiné pocity. A pokud se v těchto vztazích utápíme příliš dlouho a až příliš je vpouštíme do svého nitra, následky mohou být obrovské – bolavá duše dokáže opravdu nepěkně potrápit tělo. 

Psychosomatika a psychosomatické onemocnění

Vlivem duše a psychiky na tělo a zdravotní stav se zabývá psychosomatika. Už jste určitě někdy slyšeli o psychosomatickém onemocnění – tedy onemocnění, které je spíš v naší hlavě a duši, než že by se jednalo o zdravotní problém našeho těla. Za některé nemoci skutečně může dlouhotrvající stres, nedostatečný odpočinek, málo času na sebe, potlačované city nebo negativní pocity a myšlenky. V tomto stavu setrváváme tak dlouho, až se časem strádání na duši projeví i na těle. 

Může jít o:

Psychosomatika a etikoterapie – tělo jako zrcadlo bolavé duše

Všechny zmíněné i některé další zdravotní problémy mohou tedy být ne výsledkem fyzického strádání či problému, ale projevem nějakého trápení na duši a v psychice. Psychosomatika a etikoterapie předpokládají a fungují na principu, že tělo nám různými fyzickými projevy onemocnění dává najevo, že se něco děje v našem nitru, v duši. Když tyto projevy budeme léčit léky, jen je potlačíme, ale problém v psychice zde zůstane dál a tělo se zase časem varovně ozve.

Etikoterapie místo pilulek

Je jasné, že léky tento stav nezlepšíme. Pokud si neseme problém v sobě a sami si tím způsobujeme zdravotní potíže, musíme si i pomoct vy sami. Někdy je ale těžké přijít na to, co stojí za našimi problémy a co ukryté v našem nitru je může způsobovat. V tu chvíli přichází chvíle pro etikoterapii a etikoterapeuta. Ten dokáže své pacienty vhodnými otázkami při terapii nasměrovat k tomu, aby si uvědomili, že některé jejich vztahy s okolím jsou nezdravé a škodí především jim samým.

Jakmile si tohle uvědomíme, můžeme nezdravé vztahy a celý způsob našeho jednání s okolím změnit, přestat se užírat nefungujícími či negativními vztahy a myšlenkami. Najednou pak pocítíme úlevu a zdravotní problémy postupně odeznívají.

Sami si ubližujete, sami se můžete vyléčit

Samozřejmě to není tak jednoduché – nečekejte, že si ihned uvědomíme, co nás na duši trápí, že se s tím okamžitě srovnáme, napravíme své vztahy a vše bude najednou v pořádku. Cesta k uzdravení těla, a hlavně duše, může být zdlouhavá a záleží jen na nás, jak se s ní vypořádáme. Složité je už jen si připustit, že si sami ubližujeme. Natož pak s tím bojovat, naučit se eliminovat negativní a nezdravé vztahy, naučit se mít rád sám sebe a sám sebe si vážit.

Etikoterapie a klasická medicína

Etikoterapie je účinná – skutečně může pomoci vyřešit problémy, se kterými si klasická medicína poradit neumí. Ovšem pozor, stejně jako k jiným alternativním způsobům léčby je i k etikoterapii potřeba přistupovat obezřetně. Etikoterapie rozhodně nestojí proti klasické medicíně a nesnaží se ji popřít. Některá onemocnění bez léků vyléčit nejdou a můžeme být vděčni za to, že žijeme v době, kdy jsou tyto léky dostupné.

Jen je třeba myslet na to, že problémy těla často souvisí s problémy duše, s nezdravými vztahy k sobě i okolí, s potlačovaným stresem a podobně. Při léčbě je tedy potřeba dávat do pořádku nejen tělo, ale i duši.


Stáhnout v PDF

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte