Záchvaty vzteku se mohou vyskytnout i u dospělých. Jak se jim úspěšně ubránit?

img
14. 08. 2023 Přečteno: 2084x

Záchvaty vzteku bývají obvyklé v dětství a dle psychologů nejsou ničím nenormálním. Daly by se také nazvat jakousi běžnou součástí vývoje dítěte. Ti nejmenší se teprve společensky přijatelnému chování učí a neumí tedy své emoce ovládat tak dobře, jako dospěláci. Když však takovéto výbušné stavy přetrvají do oné dospělosti, bývají považované okolím za problematické. Svou roli má v tomto ohledu mnoho různých faktorů. Zjistěte společně s námi, co ovlivní projevy vzteklosti v dospělém věku a jak se k nim případně postavit.

Neexistuje snad dospělý člověk, který by někdy nebyl pod vlivem negativních emocí. A možná prožil i záchvaty vzteku, protože jej něco extrémně rozrušilo. Je to v podstatě určitý ventil, který bývá čas od času společností tolerován jako „upuštění páry“ vlivem psychického přetížení. Toto chování se však snadno může převrhnout v něco velmi nebezpečného, proto je nutné s ním pracovat tak, aby neubližovalo.

Záchvaty vzteku u dospělých – co přesně mohou odrážet?

Existuje nespočet důvodů, proč u dospělých dochází k záchvatům vzteku. Vyvolány mohou být tyto projevy ku příkladu různými neurologickými a psychiatrickými nemocemi anebo také alkoholem a jinými látkami měnícími smyslové vnímání, jako jsou drogy. Mnohem častěji ale dochází k vzteklému chování v důsledku nenaplnění nějakých plánů či potřeb – tedy při frustraci. Mezi další příčiny agrese vůči okolí ovšem patří i neúměrné zatížení stresem či prožívání smutku ze ztráty/nenaplnění. Někdo dokonce používá záchvaty vzteku k manipulaci se svým okolím – zkrátka si chce „vyřvat“ to, co chce. Ať už máte někoho takového ve svém okolí, anebo se sami potýkáte se zhoršeným ovládáním emocí, máme pro vás možnosti řešení.

Čtěte také:

Asertivita jako strategie jednání

Záchvaty vzteku u lidí ve vašem okolí

Pokud máte v rodině nebo mezi známými někoho, kdo mívá záchvaty vzteku, můžete prožívat velké úzkosti i stres. Žít vedle člověka, který nedokáže ovládat své emoce, je velmi složité. Proto se můžete nyní inspirovat několika kroky, jak se s tím vším popasovat:

  1. Zachovejte klid. Možná si teď pomyslíte: „To se lehko řekne, ale velmi těžko praktikuje.“ Cesta ze záchvatů vzteku u blízkého však existuje – stačí se do situace nezapojovat. V praxi to znamená, že na vzteklé chování nebudete nijak reagovat. Především pak se nepouštějte do hádky, protože můžete vše ještě zhoršit. Mějte na paměti, že vzteklý člověk má v onen moment zatemnělou mysl a nedokáže uvažovat racionálně. Nenechte se tedy zmanipulovat a vyprovokovat.
  2. Posuďte případné nebezpečí. Záchvaty vzteku mohou být jak „nevinné“ v podobě zvýšeného hlasu, třískání dveří a podobně, tak i velmi nebezpečné (například spojené s fyzickým násilím). V tom horším případě okamžitě opusťte společný prostor a udržujte od vzteklého člověka bezpečný distanc. Zavolat můžete v případě ohrožení i policii (158).
  3. Projevte porozumění. Jakmile vyhodnotíte, že vzteklý člověk není pro vás a vaše okolí fyzicky nebezpečný, můžete zahájit konstruktivní řešení napjaté situace. Můžete mu například sdělit, že chápete jeho naštvání. Snažte se vžít do jeho pocitů – empatie se stane velmi nápomocnou.
  4. Stanovte si jasné hranice. S předchozím bodem je pak nedílně spjat tento – i přesto, že vyjádříte pochopení nad rozhořčením druhého člověka, musíte mu také vysvětlit nesmyslnost agresivních projevů. Házením věcí, řvaním a třískáním dveří se zkrátka nic nevyřeší. Můžete třeba říct: „Chápu tvůj vztek a určitě není fér, co se ti děje, avšak nadávkami a nepořádkem to nevyřešíme.“
  5. Dejte druhému prostor na uklidnění. Pokud je ve vašem okolí osoba se záchvaty vzteku, někdy pomůže jen chvilkové opuštění prostoru, který s ní momentálně sdílíte. Druhé straně je možné sdělit, že ke komunikaci dojde až tehdy, kdy se uklidní. A zpravidla se tak stane o dost rychleji, než když pole „nevyklidíte“. Vzteklý člověk totiž zůstane jen sám se sebou, ztratí svůj „terč“ pro hněv.

Jóga vám může pomoci najít vnitřní klid a rovnováhu.

Jak předcházet vlastním záchvatům vzteku aneb Ovládání emocí v praxi

Může se také stát, že záchvaty vzteku negativně ovládají v životě i vás samotné. Pokud si to uvědomujete, je to první krok k úspěšné změně. Vnitřní harmonie a rozvaha se však nedostaví sama o sobě – musíte na sobě soustavně pracovat. Jak na to?

  • Nejprve přemýšlejte a pak hovořte. V záchvatu vzteku je člověk schopen říct i mnoho nepříjemných věcí, kterých později lituje. Držte tedy jazyk za zuby, počítejte minimálně do dvaceti a až poté reagujte na situaci. Někdy také pomáhá tříbení myšlenek během krátké procházky.
  • Až se uklidníte, vyjádřete své obavy. S jasnou myslí sdělte svou frustraci – a ideálně použijte asertivní přístup (jasné vyjádření potřeb bez toho, aniž byste manipulovali nebo ubližovali). Takové jednání můžete ostatně den, co den trénovat.
  • Zaměstnejte se fyzickou aktivitou. Pokud na vás „lezou“ záchvaty vzteku, jděte na rychlou procházku do přírody, nebo si zacvičte třeba jógu. Pohybem spolehlivě redukujete jakékoliv negativní emoce.
  • Udělejte si čas jen sami pro sebe. Každý člověk má své povinnosti, které ho mohou stresovat. Proto je i odpočinek velmi důležitý. Nepřetěžujte se a aspoň pár minut denně si dopřejte jen pro sebe, ideálně někde v tichosti.
  • Snažte se vymyslet rozumná řešení. Místo toho, abyste propadali záchvatům vzteku, přemýšlejte nad možnými cestami anebo změnami, které povedou k vašemu vnitřnímu klidu a rovnováze. Také mějte na paměti, že některé věci zkrátka neovládnete/nezměníte. Zůstaňte tedy realisté a každý den si uvědomujte, co je ve vaší moci a co nikoliv.
  • Vyjadřujte se jasně a zdržte se obviňování. Pakliže začnete své okolí kritizovat a obviňovat, situaci můžete ještě více zhoršit. O problémech nebo svých frustracích tedy mluvte otevřeně a konkrétně. Také se snažte používat vyjádření specifikovaná na vaši osobu, nikoliv na toho druhého – např. raději řekněte: „Jsem naštvaný/naštvaná, protože jsi odešel/odešla od stolu, aniž bys nabídl/a pomoc s nádobím.“ místo toho, abyste prohlásili: „Nikdy mi nepomáháš v domácnosti.“
  • Odpusťte. Chovat v sobě hněv po léta představuje ohromnou zátěž, která destruuje primárně vás samotné. Snažte se tedy tomu, kdo vás rozhněval, odpustit. Uleví se vám, posílí vás to a záchvaty vzteku se rozplynou jako pára nad hrncem. Dokonce to může posílit váš vztah s dotyčným.
  • Berte život s humorem. Humor je kořením života, tak na to nezapomínejte. Dokáže totiž mnohdy uvolnit obrovské napětí v komplikovaných situacích. Vyhněte se však sarkasmu, který naopak ubližuje a může vše jen zhoršit.
  • Vyzkoušejte relaxační cvičení a meditaci. Pakliže jste impulzivní člověk často podléhající záchvatům vzteku, měli byste pomýšlet na cesty k celkovému vnitřnímu zklidnění. Zvolit můžete nejen domácí meditace, ale i jógu, tai-či, dechová cvičení a podobně. Někomu také dokáže pomoci kreativní tvorba/jako forma určité relaxace. Tedy pište, malujte, tvořte cokoliv, co je vám milé.
  • Neostýchejte se vyhledat odbornou pomoc. A na závěr si uvědomte, že i když se vám všemi možnými způsoby nepodaří ovládat svůj hněv, vždy se můžete obrátit na psychologa, psychoterapeuta nebo kouče, který vás nasměruje tam, kde potřebujete být. Vyrovnaný člověk má totiž mnohem šťastnější a pohodovější život! Nevzdávejte to.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“

Gestalt terapie jakožto forma psychoterapie není mezi lidmi až tak moc známá. Přitom mívá skvělé výsledky zejména s ohledem na seb...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Chcete vybudovat pevné vztahy na pracovišti? Inspirujte se osvědčenými tipy

Dobré vztahy na pracovišti jsou nesmírně důležité pro osobní pohodu ale i produktivitu práce. Krom toho strávíme v zaměstnání většinu svého života, proč si ho tedy nezpříjemnit? Ať už jste vrcholovým manažerem,...

Sociální vazby můžete podpořit i společným poslechem hudby

Kvalitní sociální vazby jsou pro člověka velmi důležité, neboť díky nim může pociťovat bezpečí, sounáležitost, porozumění i lásku. Obecně existuje hned několik způsobů, jak je můžete posilovat. Jedním z nich je...

Spřízněné duše mívají silné duchovní spojení. Poznejte typy spříznění a najděte se v jednom z nich!

Pojem spřízněné duše je skloňován ve společnosti ve všech pádech. Dokonce panuje obecné dogma, že každý hledá v životě tu svou, je...

Zklamání v přátelství může zanechat hlubokou ránu na duši. Jak se s ním co nejlépe vyrovnat?

Zklamání v přátelství představuje velmi složitou situaci, která má zřídka kdy nějaká řešení. V momentu, kdy jste zrazeni někým, ko...

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Nová práce vás nemusí stresovat. Inspirujte se tipy, jak překonat nervozitu a úzkost

Nová práce bývá často nadějí na lepší zítřky. Může ovšem představovat i určitý stres, který je naprosto normální u každého, kdo mě...

Nenechte blues a deprese, aby vás převálcovaly. Osvědčené rady, které vás navrátí do psychické pohody

Blues nebo deprese? Dvě slova a dva stavy, které se poměrně často zaměňují. Avšak v tomto období jsou skloňovány více než kdykoliv...

Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?

Duševní zdraví souvisí velmi úzce se skladbou jídelníčku, ačkoliv se o této skutečnosti příliš nehovoří. Jedno je však jisté, skla...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

Chcete vybudovat pevné vztahy na pracovišti? Inspirujte se osvědčenými tipy

Dobré vztahy na pracovišti jsou nesmírně důležité pro osobní pohodu ale i produktivitu práce. Krom toho strávíme v zaměstnání většinu svého života, proč si ho tedy nezpříjemnit? Ať už jste vrcholovým manažerem,...

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Naučte se správně dýchat. Hluboké dýchání potlačí stres a zmírní příznaky chronických onemocnění

Když chceme žít zdravěji, snažíme se lépe jíst, hýbat, pečujeme o spánkovou hygienu a celkově více dbáme na svůj životní styl. Čas...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...