Keltské symboly se pojí s přírodou a energií. Keltský kříž nebo spirály se používají dodnes

 keltský kříž2Keltský hřbitov s keltským křížem v Irsku.

Keltský národ má plno symbolů, které se dochovaly dodnes a se kterými se pojí mnoho zvyků. Mezi keltské symboly patří keltský kříž, spirála, triáda nebo nákrčník. S každými symboly se pojí tradice a zvyky, které sahají daleko do minulosti. Pojďme si představit ty nejvýznamnější keltské symboly a poodhalíme, co se za nimi skrývá.  Věděli jste třeba, že mnoho symbolů pochází z lůna matky země? Ano, Keltové měli velice blízko k přírodě.

Keltské symboly pocházejí od matky země

Keltové byly národ, který byl neodmyslitelně spjatý s přírodou. Ty nejvýznamnější keltské symboly pocházejí právě od matky přírody. Nejposvátnější byly dub, jmelí a kanec. Přečtěte si o nejznámějších keltských svátcích nebo si přečtěte keltský horoskop na rok 2019

Jmelí

Je spjato s druidy a kněžími. Jmelí bylo sbíráno zlatým srpem o letním slunovratu. Jmelí se nesmělo dotknout země. To bylo považováno za velmi špatné znamení.

Dub

Patřil mezi symboly života, síly a energie. Věřilo se, že strom má velkou moc a byl uctívaný všemi Kelty. I proto Keltové používali jako znamení zvěrokruhu stromy, přečtěte si stromoskop

Kanec

Symbol síly, odvahy a také prosperity. Keltové bohům obětovávaly kančí maso, dávali jej také do hrobů k mrtvým. Pokud zakopali kance na poli, věřilo se, že rituál přinese v dalším roce velkou úrodu.

Keltské symboly: Magická trojka

Několik keltských symbolů je stylizováno do trojice. Číslo tři bylo pro tento národ významné, jelikož životní cyklus má tři fáze - rostliny rozkvetou, rodí a nakonec mají fázi odpočinku. Stejný vzorec lze hledat u lidí - narození, život a smrt.

Triáda

Jedná se o základní trojitý uzel. Keltové věřili, že existují tři světy - svět bohů, náš svět a podsvětí. Triáda je tak symbolem věčného života a hledání rovnováhy v životě člověka. M velkou sílu - dokáže mírnit stres, chrání před zlými ranami osudu a dokáže přimět člověka, aby na svět a problémy nahlížel pozitivně.

Keltský kříž je typický pro Irsko

Keltský kříž nebo také irský kříž, je nachází ve všech državách, které sloužili jako úkryt v době úpadku. Kříže najdeme nejen ve Skotsku, ale i Walesu nebo Irsku. Typický se stal kříž hlavně pro Irsko.

A jak kříž vypadá? Jedná se o spojení klasického kříže a kruhu, který protíná jeho ramena. První kříž můžeme vystopovat již okolo 5. století našeho letopočtu. První kříže byly velmi prosté, později se začaly zdobit motivy. Mezi nejčastější motivy patří spirály, uzly, mřížky nebo propletence.

keltský kříž1Keltský kříž.

Keltský kříž a jeho symbolika

Existuje několik teorií o tom, co vlastně kříž symbolizuje. Někde se dočteme, že se jedná o symbol tolerance původních náboženství a křesťanství. Jiní zase věří, že kruh symbolizuje slunce a spojení s křížem je reprezentace cyklického proudění času.

Mez další teorii patří to, že horizontální linie značí reprezentaci zdejšího světa, vertikální linie zase duchovní svět patřící bohům. Kruh poté spojuje tyto linie a dodává celistvost.

Mezi keltské symboly patří také spirála nebo nákrčník

Spirála

Spirála má velké zklidňující a harmonizující účinky. Někteří věří, že pokud jej přiložíme na tělo, doplní se nám tím energie. Spirála se používá jako přívěsek anebo ho můžete nosit jen tak v kapse.

Dnes se můžete se spirálou setkat v léčitelství. Slouží k usměrňování energie, pro odstranění škodlivých látek a k doplnění energie. Spirálu je nutné také dobít znovu energií. Stačí ji opláchnout studenou vodou a na 1 týden dát na místo směřující na jih.

Nákrčník

Nákrčník zvaný torques byl symbolem moci, a proto jej mohli nosit jen mocní jako byli králové, válečníci, hrdinové, kněží nebo bohové. Podle toho, z jakého materiálu byl vyroben a jak moc byl zdobený se poznalo, jaké postavení má jeho nositel.

Sluneční kříž

Spojení kruhu a kříže má představovat putování slunce jednotlivými ročními obdobími. Nejstarší formy pocházejí už ze starší doby kamenné. Jeho zobrazení můžete nalézt v jeskyních Pyrenejského poloostrova i v Indii.

Podívejte se na naši webovou stránku věnovanou jen KELTSKÉMU HOROSKOPU


Stáhnout v PDF

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte