Jak držet půst, aby upevnil zdraví

Fotolia_43745548_XSSprávně provedený půst napomáhá upevnit tělesné zdraví jedince i jeho duševní pohodu.Půst je jednání jedince nebo skupiny jedinců, charakterizované odmítáním přijímání potravy, nebo redukcí potravy na minimum. Toto jednání mám mít pozitivní a očistný přínos. Užívá se mimo jiné i v náboženských rituálech. Nese poselství toho, že tělo nedostává to, na co je běžně zvyklé, motivem je zdraví, očištění, nelpění na hmotném a přimknutí se k tomu, co je nad člověkem a člověka přesahuje. Správně provedený půst člověka neohrožuje, naopak napomáhá upevnit tělesné zdraví jedince i jeho duševní pohodu.

Půst a náboženství

Půst doporučují všechna nejznámější náboženství: křesťanství, buddhismus i islám. Konkrétní forma půstu se však v jednotlivých náboženstvích liší.

křesťanství je postní doba obdobím přípravy na Velikonoce, zahrnuje nejen odepření si jídla, ale také dalších "věcí", které jsou v životě postradatelné nebo nadbytečné či překážející. Přístup k půstu se rozchází v pohledech východního a západního křesťanství. Zatímco pravoslavní mají půst přísnější a je vnímán jako požívání suché stravy, v západním křesťanství je povoleno jíst rybu, jakožto postní jídlo a půstu jsou oproštěni mladší 14-ti let a starší 60-ti let. V judaismu exituje sedm různých půstů (5 malých a 2 velké), které se vztahují k různým událostem. Tyto postní dny mají v židovství velký význam, jsou spojeny se studiem, sebezpytováním, očistou a zároveň vnímány jako doba vlastní oběti.

Zdravotní účinky půstu

Během půstu se tělo nemusí zatěžovat a zaobírat procesem trávení, a tak si střeva mohou odpočinout a pročistit se. Dochází k regeneraci střevní flóry, zklidnění a zhojení střevních zánětů a podobně. Po ukončení půstu je tělo schopné zhodnotit všechny živiny. Stav našich střev navíc úzce souvisí s naší imunitou, a tak se po jejich očistě posílí i obranyschopnost organismu. Díky půstu se také zlepší průtok krve, dojde ke snížení krevního tlaku, redukci cholesterolu a cukru v krvi a dojde k celkovému poklesu kyselosti. Půst uleví srdci i krevnímu oběhu a zajistí prokrvení všech orgánů v těle.

Díky všem těmto pozitivním přínosům půstu se můžeme těšit na zvýšení energie a zlepšení naší celkové kondice. Naše myšlení bude jasnější, budeme se lépe soustředit a náš nervový systém se zklidní a uvolní. Půstem si můžeme dopomoci od nejrůznějších bolestí těla.

Půst má rovněž blahodárný vliv na pokožku. Kůže získá přirozený růžový nádech a bude napjatější. Během samotného postění se můžete pozorovat, že je pokožka sušší a náchylnější k tvorbě vrásek, pak však dojde k její celkové regeneraci. Díky půstu můžete tedy navíc působit i mladším dojmem.

Půst je dobrým startem pro hubnutí. Prvních kil se zbavíte vlastně poměrně lehce, protože se bude jednat hlavně o vodu a střevní obsah. Již druhý den se začínají tukové polštářky rozpouštět. Po ukončení postního programu dojde k opětovnému nabrání asi dvou kilogramů, neboť voda se začne opět hromadit a střeva se začnou plnit. Objem žaludku by se však měl zmenšit, následkem čehož už toho tolik nesníte.

Na co dbát během hladovění

Ztráta na váze je během prvních dnů patrná, především u obézních lidí, v průměru je to až jeden kilogram za den. Během hladovění musíme dbát na hospodaření s energií. Je nezbytné dostatečně odpočívat. Při půstu do deseti dnů můžeme běžně pokračovat v práci, ale bez velké námahy. Hladovění by mělo trvat od tří do čtyřiceti pěti dnů. Lidé, kteří těžce pracují, by měli držet půst od tří do sedmi dnů a pak půst opakovat za dva až tři týdny. Čím je půst delší, tak tím se dosahuje větších výsledků. Při dlouhodobějších hladovkách je vhodné, když máme vedle sebe někoho zkušenějšího, kdo již léčebnými půsty sám prošel.

Důležité je také být v teple, neboť nachlazení může být v této době nebezpečné. Dostatečně pijte, kdykoli pocítíte žízeň. Toxické látky uvolněné půstem se musí dostat ven z těla a tak pijte nejlépe dva až tři litry čisté vody denně. Do vody můžeme přidat trochu minerální vody nebo přidat nať z mrkve, řepy, petržele, celeru. Nať obsahuje více minerálů než samotné kořeny či bulvy zeleniny. Nať nechte namočenou ve vodě přes noc. Voda přes noc pohltí magnetické síly, které rostliny ze slunečního záření vyzískaly. Chuť takovéto vody je osvěžující.

Drinking-Water1Toxické látky uvolněné půstem se musí dostat ven z těla a tak pijte nejlépe dva až tři litry čisté vody denně.

Co se děje v našem organismu během půstu?

V průběhu půstu dochází k celkové očistě a regeneraci našeho organismu. Myšlení se zjasňuje a bystří, zlepšuje se schopnost syntézy a intuice. Hladovění působí pozitivně na všechny naše smysly, které jsou ostřejší i citlivější. V průběhu půstu dochází k velmi dobrým výsledkům při léčení mentálních a nervových nemocí.

Když začíná hlad, končí půst. Ale jak to poznat?

Ve chvíli, kdy člověk nepřijímá potravu, žije jeho tělo pouze ze zásob. Jakmile jsou tyto zásoby vyčerpány, začneme pociťovat skutečný hlad, ale také zjišťujeme, že náš organismus se zbavil jedovatých látek, které znečišťovaly naši krev. Takových látek jsme měli před zahájením půstu v organismu velké množství. V tomto okamžiku končí půst a tělo může začít vytvářet nové buňky.

Doba trvání půstu

To, jak dlouho bude půst trvat, zcela závisí na rozhodnutí a zdravotním stavu postícího se. Oslabení a vyčerpaní lidé by rozhodně neměli podstupovat dlouhodobé půsty. Po ukončení půstu se normální chuť k jídlu navrátí. Mizí nezdravý povlak jazyka i zápach z úst, moč se stává čirou a teplota i tep se stabilizují a vracejí do normálu. Hlad je nejradikálnějším způsobem, jak tělu navrátit zdraví. Jakmile tělu odstavíme přísun „paliva", na které je zvyklé, tak ihned dojde ke změně způsobu jeho zásobování. Palivo začne být dodáváno z vlastních vnitřních rezerv. Opotřebovává také zpočátku to, co nejméně potřebujeme, tedy přebytečné tkáně, různé výrůstky, srůsty, strupy a další části, které vlastně jen brání práci organismu. To je také důvodem, proč dlouhodobé hladovění v mnoha případech vede k vyléčení rakovinových nádorů. Tělo ztrácí nepotřebné látky, a to vede k uzdravování organismu a rychlejšímu zbavení se případného neduhu.

Jaké pocity a projevy hladovění doprovázejí?

První a druhý den zahájení půstu je obvykle doprovázeno pocity nervozity a hladu. Po překonání tohoto období nastupuje období pocitu lehkosti bez pocitů hladu. Druhý a třetí den můžeme pociťovat slabosti, slabé závratě i lenost. Tyto projevy však po pátém dnu hladovění zmizí. V tuto chvíli začne postící se člověk obvykle pociťovat sílu a projasnění mysli. Při nadbytečné váze dochází ke ztrátě kilogramů – průměrně až kilogram denně, ale zajímavé je, že hladovka upravuje i nezdravou hubenost. Člověk získá svoji původní váhu a příliš hubení lidé po hladovce nějaké to kilo naberou. U obézních pak po ukončení hladovky většinou nedochází k návratu k původní váze, samozřejmě záleží na životním stylu.

Obavy z hladovění a postění se

Zahájení půstu či samoléčby hladověním bývá na počátku obvykle doprovázeno různými obavami. Pokud člověk není přesvědčen o tom, že půst pro něj je vhodný a bude mít blahodárné účinky, neměl by se do něj raději pouštět. Jakákoliv pochybnost, ať už ze strany člověka samotného, či obav rodiny je překážkou a pochybnosti v léčení vadí. Pokud jste se však rozhodli, pak na přátele a příbuzné nedejte. Vyčerpání hladem přichází v okamžiku, kdy je ukončeno léčení půstem. Je to v momentu, kdy všechny přebytečné tkáně byly odstraněny a zásoby spotřebovány. V takovouto chvíli už činnost organismu je zajišťována na úkor potřebných tkání. Hladovění má trvat od 3 až do maximálně 45 dní. Léčení hladem však není typické pouze pro člověka, také zvířata, řízená svým instinktem, užívají hladu jakožto léčebného prostředku. Například medvěd nebo jezevec, kteří se oddávají zimnímu spánku, hladovějí po dobu celých měsíců. Zalezou do svých brlohů a pak prospí celou zimu. V létě a na podzim se dostatečně zásobují tukem a s příchodem zimy zalezou do svých brlohů, kde celou dobu zimy prospí. Hladovějí sice celé měsíce, spalují svoje zásoby tuku, ale žádným způsobem se nevysilují. Na jaře tedy vylézají ze svých brlohů a úkrytů plni nové energie.

K půstu u lidí je potřeba vytvořit příhodné podmínky, prostředí a pokud je to možné, tak i dozor se zkušenostmi. Ideální je načasovat počátek půstu do první či třetí měsíční fáze tak, aby nepřesahoval měsíc v úplňku a novoluní. Před prvním hladověním není od věci poradit se se svým lékařem.

V průběhu držení půstu dbejte na to, jak se Vy sami cítíte a nedělejte nic „proti sobě". Doporučuje se také sledovat barvu moče, v průběhu půstu tělo prochází detoxikačním procesem, a tak se její barva mění. Pokud se však moč zabarví do hněda nebo zčerná, pak se ihned vraťte k jídlu a začněte hodně pít. Znamená to, že Vaše tělo je opravdu hodně zanešené a s půsty je na intenzitě třeba ubrat. Pokud se objeví jakékoliv zneklidňující nebo výrazné obtíže a problémy, vyhledejte lékařskou pomoc.

Doporučená strava po ukončení půstu

Fotolia_26093277_XSDobrou návratovou stravou je zelenina připravená na páře a lépe mírně nedovařená než převařená.Samotný návrat ke stravě je také důležitou součástí půstu. Přestat jíst je záležitostí hlavně psychiky a je poměrně jednoduché. Pro bezpečný návrat je dobré dodržet zásadu, že kolik dní jste půst drželi, tolik dní rovněž provádějte návrat na stravu. Minimální doba návratu na stravu jsou však tři dny. Dobrou návratovou stravou je zelenina připravená na páře a lépe mírně nedovařená než převařená. Pokud zeleninu uvaříte až moc, pak ji zbavíte všech vitamínů, které startují trávící systém. Velikost porcí by měla být spíše menší, skromnost se vyplatí.

Půst při úplňku

Půst při úplňku je specifický jednodenní půst, který využívá vlivu Měsíce na náš organismus a doporučují ho různí výživoví poradci i fitness trenéři. Když je Měsíc v úplňku, je to poměrně příhodná doba pro pročištění těla a zbavení se škodlivin v našem organismu nastřádaných. I při tomto úplňkovém půstu pijte čistou vodu a stejnou dobu, co hladovíte, využijte i k návratu na zeleninovou stravu. Pokud pocítíte únavu, poslouchejte svůj organismus a odpočívejte nebo spěte.

Při jakých obtížích půst pomáhá

  • půst pročišťuje organismus - detoxikace
  • půst regeneruje organismus
  • půst zbavuje tělo přebytečných odpadních látek i nepotřebných tkání
  • půst spotřebovává tukové buňky - napomáhá hubnutí
  • půst napomáhá samoléčení organismu
  • půst léčí ekzémy a kožní obtíže nejasného původu
  • půst se používá úspěšně při rakovinných onemocněních
  • půst je příležitost k zlepšení našeho života
  • půst vede ke zvýšení energie fyzické i emocionální
  • půst zajistí zostření všech smyslů člověka

Očista organismu půstem a dalšími prostředky je nezbytná pro pevné zdraví každého z nás. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR se stará o zdraví svých klientů podporou nejen běžných zdravotních úkonů, ale i nadstandardních preventivních zdravotních vyšetření atd.Stáhnout v PDF

Přečteno: 31777x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Tak přemýšlím, zda je toto odborný nebo sarlatansky článek... Info o splní měsíce by napovídal spíš to druhé. Kde získat odborné informace?

Vliv Měsíce je prokazatelný (příliv, odliv..) a jeho vliv na naše tělo je stejný. Jakmile začtete vnímat svoje tělo a dlouhodobě ho pozorovat právě a nejen v souvislosti s fázemi Měsíce, získáte informace z nejlepšího zdroje - od vás samých.


Doporučujeme k tématu

TRIPHALA BIO 80tbl. Cosmoveda

Známá trojkombinace bylin - DETOXIKACE Podle ajurvédy jsou bylinky, koření a…

Cena: 372 Kč

Sůl SINDALOON 500g DNM

Sůl Sinadaloon je kamenná bílá sůl bohatá na minerály, proto je vhodná na…

Cena: 112 Kč

Sůl Sindaloon 100g DNM

K detoxikaci organismu, při půstech Sůl Sinadaloon je kamenná bílá sůl…

Cena: 33 Kč

Bylinný čaj XL DETOXIKAN

Porcovaný čaj v kvalitě sypaného čaje, 1 sáček na 4dl čaje Přírodní…

Cena: 49 Kč

NEERA® Detox kúra na 15 dní 2l

Balení obsahuje 2 litry sirupu a kayenský pepř Dva litry detoxikační a…

Cena: 1890 Kč

NEERA® Detox kúra na 10 dní 1,5l

Baení obsahuje 1,5l sirupu a kayenský pepř Detoxikační a revitalizační dieta…

Cena: 1520 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte