Živý vánoční stromek je daleko veselejším a ekologičtějším doplňkem svátků.

Vánoční stromek v květináči aneb Několik rad, díky kterým zůstane svěží a zdravý po celé svátky

Vánoční stromek v květináči může být udržitelnou alternativou k tomu řezanému. A pokud se o něj budete starat skutečně zodpovědně, můžete se z něj těšit po celý následující rok na balkoně, terase nebo zahradě. Důležité je nepodcenit postupnou aklimatizaci jehličnanu na interiérové teploty. Pojďte se tedy sebevzdělat společně s námi!

I přesto, že nejste zapálený ekologista, zkuste letos zvolit vánoční stromek v květináči. Má nespočet výhod, které si možná ani neuvědomujete! Nejen, že je šetrný k životnímu prostředí, ale také představuje menší riziko požáru, pokud dojde k jakékoliv neopatrné manipulaci se svíčkami na adventním věnci. V takovém stromku zkrátka bují život, pakliže se tedy o něj budete dobře starat. Krom jiného jeho jehličky jen tak neopadají (jako u toho řezaného) a později jej můžete zasadit na zahradě.

Vánoční stromek v květináči můžete neopatrným zacházením zahubit. Řádně jej tedy aklimatizujte na vnitřní teploty

O vánočním stromku v květináči byste měli začít uvažovat ideálně dva až tři týdny před svátky. Když však tento termín propásnete, postačí i týden. Právě tato doba je totiž nutná pro aklimatizaci stromku v chladnějším prostředí, než se z něj začnete radovat v obývacím pokoji. Bydlíte-li v domku, máte v tomto ohledu mnoho výhod. Stromek totiž potřebuje pobýt prvních sedm dní v teplotě 5 až 10 stupňů Celsia – chladná vstupní chodba je tedy ideálním místem k pobytu (nebo krytý balkon a terasa, když nemrzne). Až poté jej můžete přesunout do bytu. Pozor však na to, aby byl přesun stromu nadále pozvolný! Z chodby nebo balkonu/terasy jej na pár dní umístěte do předsíně, kde se netopí nebo pouze temperuje, a nakonec zvolte nepřehřáté stanoviště v obýváku, kde je ideálně do 20 °C.

Čtěte také:

Víte, jak se správně starat o živé vánoční dekorace?

  • Vyvarujte se umístění vánočního stromku v květináči do blízkosti krbu nebo radiátoru.
  • Stromek potřebuje spíše chladnější stanoviště s dostatečným přísunem vzduchu a světla – tedy postavte jej nejlépe u okna.

Vánoční stromek v květináči a několik dalších pěstitelských rad

Jakmile nic nepodceníte, můžete se těšit z vánočního stromku v květináči až týden – tedy maximálně takovou dobu by měl zůstat ve vytopeném obývacím pokoji. Delší čas by mu mohl uškodit. Při péči také nezapomeňte na dostatečnou zálivku (do misky pod květináčem, aby se voda dostala přímo ke kořenům) a případně i zvlhčování jehliček rosením. Mějte však na paměti, že stromek by neměl ve vodě stát. Co se pak týká zdobení, určitě platí „méně je více“. Zbytečně tedy jeho živé větvičky nezatěžujte těžkými ozdobami a buďte střídmí.

Stromek v květináči vám při dobré péči vydrží i několik let.

Jak se postarat o vánoční stromek v květináči po svátcích?

Až svátky odplynou, jistě budete dumat nad tím, jak se nadále o vánoční stromek v květináči postarat. Řiďte se tedy ideálně těmito postupy:

  • Dejte opět pozor, abyste vánočnímu stromku v květináči nezpůsobili teplotní šok. Jeho přesun by tak měl být pozvolný – stejně, jako když jste jej přemisťovali do obýváku.
  • Dobrým místem k přečkání do jara je místnost, kde je udržována teplota 5 až 10 °C. Stromek však musí mít dostatek slunečního svitu – tmavá místnost není vhodná.
  • Aby se stromku lépe dařilo, můžete ho později přesadit do většího květináče (nejlépe od března do dubna). Neměli byste ale opomenout drenážní vrstvu například v podobě štěrku – ta se dává dospod květináče a na ní pak nejlépe rašelina a až nakonec klasická zemina. V tomto ohledu je možné vyžádat si rady zkušeného zahradníka v zahradnictví.
  • Také nezapomeňte stromek v květináči pravidelně zalévat. Do jara stačí zpravidla jednou za měsíc.
  • Uvažujete-li o přesazení stromku na zahradu, vyberte vhodné místo – opět se budou hodit rady zkušeného zahradníka. Musíte vzít v potaz kvalitu zeminy a také dostatek volného prostoru kolem (až strom vyroste, neměl by ohrožovat žádnou nemovitost v okolí nebo cokoliv jiného).
  • Pokud strom nechcete vysadit, můžete jej na jaře a v létě nechat venku na balkoně nebo zahradě – potřebuje však stinnější stanoviště a častější zálivku.

Jak vánoční stromek v květináči vybrat?

Výběr vánočního stromku v květináči se může zdát jako velmi snadný. Ve skutečnosti to ale tak jednoduché není – obzvlášť tehdy, pakliže jej budete chtít později vysadit na zahradu. Odborníci radí koupit takový, který je již dostatečně vzrostlý a zakořeněný. Poznáte to tak, že v květináči drží jako „přibitý“ (chyťte jej jemně za kmínek a zkuste mírně povytáhnout). Jakmile bude vše v pořádku, je vcelku jisté, že pořizujete kvalitní stromek s vysokou šancí na přežití a následný zdravý růst. Druhů je pak na trhu požehnaně – vybírat tedy můžete jak mezi klasickými jedlemi, tak i smrčky nebo borovicemi. Cenové relace se liší podle toho, jaký druh jehličnanu budete preferovat a svou roli samozřejmě hraje i vzrůst stromu. Ceny mohou začínat jak u 300 Kč za kus, tak šplhat až k 2 000 Kč a výš.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 12. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 13. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...