Zácpa

Zácpa je příznakem jiného onemocnění.Zácpa je příznakem jiného onemocnění.

Slovo zácpa je známé asi každému z nás. V životě se s ní osobně setkalo až 20 % populace, ale jen malé procento se s obtížemi svěřilo lékaři. Pojem zácpa neboli obstipace či konstipace popisuje stav obtížného, méně častého a málo vydatného vyprazdňování střev. Slovo konstipace pak vychází z latinského základu stipo = cpát. Výsledkem stavu je nafouklé bolestivé břicho a i samotné vyprazdňování bývá bolestivé někdy až nemožné. Klasifikace zácpy je obtížná a někdy bývá spolu s dalšími obtížemi řazena do skupiny tzv. dolního dyspeptického syndromu či dráždivého tračníku. Nutné je si uvědomit, že zácpa není onemocnění, ale symptom neboli příznak jiného onemocnění.

Zácpa - příčiny

Jak bylo řečeno, zjistit příčinu zácpy může být někdy velmi nesnadné. Příčinou zácpy může být jen citlivá reakce organismu na změnu prostředí (psychické faktory), důsledek onemocnění či překážky ve střevech, špatné stravy (nedostatek tekutin a vlákniny), nedostatek pohybu, případně osobní disposice postiženého. Zjednodušeně bychom ale mohli příčiny shrnout do několika kategorií. Od dané příčiny se pak odvíjí i samotná léčba.

 • Zácpa při špatném stravování a pitném režimu neboli funkční zácpa

Pokud i vy patříte k 20% procentům populace, kterou dlouhodobě sužuje zácpa, zkuste se zamyslet nad svou životosprávou. Nutné je si vždy uvědomit, že některé potraviny mají tendenci zácpu způsobovat a některé naopak proti zácpě pomáhají. Nutné je také dodržovat správný pitný režim, který zahrnuje 2-3 litry neslazených tekutin pro dospělého člověka bez vyšších potřeb tekutin (fyzický výkon, horké prostředí apod.) Pokud tedy zácpou trpíte, začněte den sklenicí vlažné vody. Doporučují se také fenyklový nebo anýzový čaj a ovocné šťávy (ne borůvkové). Z potravin jsou obecně vhodné všechny druhy obilovin vyjma rýže. Jedničkou pro léčbu zácpy je vysoký přísun čerstvého ovoce pokud možno se slupkou, vhodná je zelenina s vysokým obsahem vlákniny (hlávkové zelí, kapusta, řepa, fenykl). K dalším vhodným potravinám patří sušené švestky a fíky a nezralé banány. Lékaři také doporučují před jídlem podat lžíci lněného oleje nebo lněná semínka. Lidé mající potíže se zácpou by se naopak měli vyvarovat rýže, brambor, mrkve, mléka a sýrů, vařených vajec, masa, luštěnin, kakaa a výrobků z kakaa, černého čaje a borůvkové šťávě. Nezapomeňte, že vyšší přísun vlákniny vyžaduje také vyšší přísun tekutin.

 • Zácpa při snížené pohyblivosti

Tak jako pro správnou funkci pohybového aparátu je nutný pravidelný pohyb, stejně tak pro správnou funkci trávicího systému je zapotřebí dostatečný pohyb, který napomáhá pohybu střev a dráždění k peristaltickému reflexu. Potíže se zácpou se proto často objevují u chronicky nemocných pacientů, starých pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko. Pokud se řadíte do této skupiny, v prvé řadě zvyšte příjem tekutin, upravte stravu a vyvarujte se potravě způsobující zácpu. Zvyšte svou pohybovou aktivitu a zkuste začít rychlou chůzí alespoň třikrát týdně 30 minut. V případě pooperačních stavů je nutná časná rehabilitace a pravidelná rehabilitace u dlouhodobě nemocných pacientů. Možné je také využít klystýry, případně se obrátit na některý z léků pomáhajících překlenout období snížené pohyblivosti.

 • Zácpa při anatomických anomáliích trávicího systému

Anatomické anomálie trávicího systému se vyskytují převážně v dětském věku. Patří k nim anální stenózy, atrézie, píštěle, dysplazie anu, stenózy střeva nebo striktury anu. Principem je vždy zúžení daného úseku trávicí trubice, takže stolice nemůže pravidelně v dostatečné míře vycházet ven. Stagnuje a její obsah se zahušťuje. Dochází tak zástavě vyprazdňování a zácpě. Ta může být doplněna paradoxními průjmy, kdy tekutý obsah obchází překážku a vychází z těla ven. Anomálie je třeba řešit převážně chirurgicky a pravidelnými dilatacemi. Nutné je také upravit stravu tak, aby se obsah nezahušťoval a zbytečně nestagnoval. Možná je také bezezbytková strava.

 • Zácpa a organická onemocnění

Jedním z nejzávažnějších onemocnění jsou nádory trávicí trubice. Nádor svým růstem zužuje průsvit střeva a brání průchodu obsahu, vzniká zácpa. Zácpa se může v případě nádorů střídat s průjmem, možné je také krvácení z konečníku případně meléna (řídká páchnoucí mazlavá téměř černá stolice). K dalším onemocnění způsobující zácpu patří celiakie, intolerance bílkoviny kravského mléka, cystická fibróza. Další skupinou jsou autoimunitní onemocnění jako systémový lupus, sklerodermie nebo artritida. Léčba je pak komplexní s ohledem na primární onemocnění. Pří alergii na složky potravy (celiakie, alergie na složky kravského mléka) je nutné se těchto složek vyvarovat, u nádorů je léčba chirurgická v kombinaci s radio a chemoterapií.

 • Zácpa s psychogenním podkladem

K zácpě dochází při zvýšeném stresu, při častém cestování a změnách prostředí. K závažným onemocněním patří bulimia nervosa a mentální anorexie, kdy nedochází k správné výživě, střeva nemají dostatečný přísun potravy. Nutná je specializovaná pomoc psychiatra a odborníků na výživu. Pokud často cestujete, zvyšte přísun tekutin a čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud je to možné, v době čekání na přípoj, zavazadla apod. se procházejte, neseďte zbytečně dlouho.

rakovina_tlust_ho_st_evaZácpa může mít mnoho příčin.

 

 • Zácpa při užívání některých léků

Některé léky svým mechanismem účinku zpomalují motilitu trávicího traktu, jiné zvyšují vstřebávání vody v tlustém střevě. Známým vedlejším účinkem jako je zácpa působí anticholinergika, metylfenidát, narkotika, antidepresiva, fenytoin, chemoterapeutika, pankreatické enzymy, hypovitaminóza D a opiáty, diuretika a mnoho dalších. Pokud se zácpa při užívání léků objeví, je nutné vždy zvážit přínos daného léku, popřípadě jeho užívání omezit nebo ukončit.

 • Zácpa při poruchách metabolismu

Ke správné funkci trávicího systému je nutné, aby lidský organismus fungoval, tak jak má. Metabolismus neboli látková výměna je řízena na mnoha úrovních a je třeba, aby všechny mechanismy byly v rovnováze. Může se ale stát, že dochází z různých příčin k nerovnováze, neboli poruše metabolismu. K jednotlivým poruchám řadíme hypokalemii (snížení plazmatické koncentrace draslíku), hyperkalcemii (zvýšená plazmatická koncentrace vápníku), hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy), diabetes mellitus (cukrovka) nebo diabetes insipidus. Léčba je pak založena na doplnění jednotlivých iontů případně hormonů (inzulin, adiuretický hormon, tyroxin).

 • Zácpa při mechanické obstrukci v trávicí trubici

K tomuto druhu zácpy může dojít při zúžení střevního průsvitu nádorovým nebo zánětlivým procesem. Vzniká takzvaný obturační ileus. Dalšími příčinami obstrukce může být strangulace (zaškrcení) s adhezí, volvulus (přetočení střeva kolem vlastní osy a zaškrcení), kýla nebo invaginace. Paradoxně se může objevit nepravý průjem, nad překážkou se stolice naředí. Ke konkrétním příkladům patří nádory tlustého střeva a konečníku, záněty střeva jako Crohnova choroba, ulcerozní kolitida (idiopatická proktokolitida), ischemická kolitida, iradiační kolitida, srůsty či vazivové pruhy po předchozích břišních operacích. Léčba je většinou chirurgická, při zánětlivých onemocnění je nutno řešit prvotní příčinu zácpy.

 • Zácpa při poruše nervového zásobení střeva

K zácpě dochází na podkladě poškození nervového zásobení v oblasti konečníku nebo tlustého střeva. K tomuto stavu může dojít po poškozením míchy při úrazech páteře nebo kořenovým drážděním při výhřezu ploténky. Nedochází k aktivaci peristaltického reflexu a tím ke správné motilitě (pohybu) celé trávicí trubice. Další příčinou bývá diabetická neuropatie, akutní intermitentní porfyrie, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza nebo sklerodermie. U dětí můžou ve stěně střeva úplně chybět nervová ganglia, dochází pak k tzv. megacolon congenitum (Hirschsprungova choroba).

Peristaltický reflex

Ať už je příčina samotné zácpy jakákoliv, principem je vždy zpomalení pohybů trávicí trubice. Jde o dobře známou peristaltiku neboli peristaltický reflex. Peristaltické pohyby jsou charakteristické tím, že směřují obsah trávicí trubice směrem dolů ke konečníku pomocí kontrakčních vln. Samotná trávicí trubice je sestavena tak, že obsahuje ve své stěně hladkou svalovinu, která je seřazena podélně a cirkulárně. Dá se přirovnat k žížale, která se pohybuje prodlužováním (zúžení) a zkracováním (rozšíření průměru) své délky. Stejně tak i trávicí trubice pohybem svaloviny mísí potravu a posunuje ji dál a dál. Peristaltický reflex začíná roztažením části střev, tím dojde ke spuštění reflexů, které zajistí, že kraniální (horní) část střeva se aktivuje a naopak kaudální (dolní) část střeva je v útlumu. Obsah střeva neboli trávenina se tak protlačuje směrem dolů.

Když se trávenina dostane až ke konečníku, vstřebává se maximum vody a čeká na vyprázdnění. Proto pokud nedodržujete správný pitný režim, zácpa je nasnadě.

Zácpa - průběh

Jako většina nemocí i zácpa může probíhat akutně (náhle a většinou krátce) nebo chronicky (dlouhodobě). Například v případě stresové zácpy se příznaky objeví náhle a stejně tak rychle vymizí s vymizením stresové situace (cestování, zkouškové období u studentů apod.). Dobré je trávení podpořit zvýšeným přísunem tekutin, ovoce a zeleniny. Naopak u pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko je průběh chronický a boj se zácpou je dlouhodobý a svízelný. V průběhu onemocnění může také docházet k řadě komplikací. Mimo nepříjemných pocitů spojených se zácpou mohou někdy vznikat hemoroidy, může dojít k totální střevní obstrukci, kdy se akumuluje suchá tvrdá stolice v rektu. Další komplikací je výše zmíněný volvulus, kdy se střevo zkroutí, obtočí nebo se vytvoří smyčka. Rizikem jsou dále vředy na sliznici střeva, dojít může k bolestivému prolapsu rekta, análním fisurám, inkontinenci stolice, průjmům, karcinomu nebo spontánní perforaci střeva.

Diagnostika příčin zácpy

Při diagnóze je samozřejmě nejdůležitější důkladné zjištění anamnézy jak rodinné, tak farmakologické a tak zvané fyzikální vyšetření. V některých rodinách se totiž potíže se zácpou vyskytují v celých pokoleních. Lékař se dále může ptát na bolesti břicha, vzhled a konzistenci stolice, přítomnost krve nebo hlenu ve stolici, zajímá se o začátek a délku potíží, důležité je zmínit vaši životosprávu. Z vyšetření je důležité zmínit prohmatání břicha, vyšetření konečníku, ultrazvuk a rentgenový snímek břicha, vyšetření krevních vzorků, kolonoskopie.

bolest_b_ichaZácpa je provázena velmi nepříjemnými pocity.

Zácpa a její léčba

Jak už bylo řečeno výše, samotná léčba zácpy je velmi složitá a často i svízelná. Léčbu je možno obecně rozdělit do několika skupin:

 • Úprava životosprávy, dostatek tekutin a správná strava
 • Chirurgická léčba v případě nádorů, obstrukcí, volvulu, uskřinutí apod
 • Léčba primárního onemocnění nebo eliminace léků způsobujících zácpu
 • Probiotika, což jsou živé mikrobiální kultury, které najdeme v kysaných mléčných výrobcích nebo zelenině podrobené mléčnému kvašení (kysané zelí). Probiotika upravují složení střevní mikroflóry, obsahují kmeny Bifidobakterium, Lactobacillus a Streptococcus species. Mechanismus účinku probiotik spočívá v produkci látek, které inhibují růst nežádoucích bakterií a tím snižují produkci jejich toxinů. Mají schopnost adheze na střevní epitel, kde pak blokují místa na epitelu pro nežádoucí bakterie. Stimulují tak naši imunitu.
 • Prebiotika jsou nestravitelné složky stravy, které slouží jako substrát pro zdraví prospěšné bakterie osidlující tlusté střevo. Mezi nejčastěji používaná prebiotika patří fruktooligosacharidy, inulin, galaktooligosacharidy, laktulóza a laktikol.
 • Objemová laxativa jsou doplňky stravy s vlákninou změkčují stolici a zvětšují její objem, čímž usnadňují defekaci. Řadíme sem psyllium, karboxymethylceluloza, polycarbofyl vápenatý, konjack glukomanan a agar. Nástup účinku mívají po 2-3 dnech. Pacienti mohou pociťovat nadýmání a bolest břicha, proto by se měla dávka laxativa navyšovat v průběhu několika týdnů. Objemová laxativa jsou bezpečná, ale mohou interferovat s jinými léky (warfarin, digoxin, nitrofurantoin, salicyláty).
 • Stimulační laxativa způsobují rytmické kontrakce svaloviny střeva tím, že působí na nervová vlákna hladké svaloviny střeva a zvyšují objem stolice. Snižují absorpci vody a elektrolytů z tlustého střeva. Nástup účinku mívají mezi 6-12 hodinami. Proto jsou užívána před spaním. Mohou způsobit průjem, křeče a bolesti břicha. V současné době jsou hlavními představiteli antrachinony, což jsou inaktivní přirozené glykosidy rostlin jako je senna, reveň nebo aloe.
 • Změkčovadla stolice působí pouze po krátkou dobu. Do této skupiny patří minerální oleje, jako tekutý parafin. Podává se rektálně nebo formou nálevu.
 • Osmotická a salinická laxativa jsou látky, které vážou ve střevním lumen vodu. V tlustém střevě tvoří zdroj živin pro bakterie. Kromě toho zvyšují objem stolice. Mezi hlavní zástupce patří laktulóza a polyetylenglykol. Podobné účinky jako laktulóza má i sorbitol. Neresorbovatelné soli hořčíku, hydroxid hořečnatý a glycerol patří do skupiny salinických laxativ. Stolici vyvolají po 1-3 hodinách. Makrogolum (Fortrans) je laxativum užívané pro vyčištění střev před endoskopickými vyšetřeními nebo chirurgickými výkony na tlustém střevě.
 • K dalším nezanedbatelným metodám se řadí psychoterapie a fyzioterapie, masáže nebo nervová stimulace.

Zácpa a její prevence

K prevenci zácpy řadíme především správnou životosprávu, ke které patří zdravá a pravidelná strava, správný pitný režim a dostatek pohybu. Vhodné je také začít nový den se sklenicí vlažné vody a vydatnou snídaní. Veškerá jídla pořádně pokousejte. Pokud máte nutkání na stolici, nikdy ho neodkládejte a řádně se vyprázdněte. Nikdy nepoužívejte projímadla neuváženě a náhodně, mohly by danou situaci zhoršit. Pokud si nejste s čímkoliv jisti nebo je zácpa náhle vzniklá bez na první pohled jasných příčin, poraďte se s lékařem.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 8535x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Pepř bílý mletý 50g DNM

Koření jednodruhové Pepř je celosvětově používané koření, které lze…

Cena: 52 Kč

Éterický olej BERGAMOT 10ml Dr.Popov

Harmonizuje psychiku, zklidňuje, na akné, lupénku, proti parazitům Bergamotová…

Cena: 98 Kč

ZELENÁ KÁVA s příchutí kardamomu 50g DNM

Zelená káva je lahodný instantní bezkofeinový přírodní kávovinový nápoj,…

Cena: 118 Kč

Zelená káva se skořicí Gastro balení…

Instantní kávovinová směs ve výhodném balení. Neobsahuje lepek. Zelená káva…

Cena: 733 Kč

Doporučujeme k tématu

Krystaly pro harmonizaci vody

Růženín, ametyst a křišťál pro přípravu krystalové vody Hmotnost: cca 250…

Cena: 240 Kč

Ostropestřec mariánský kapky 50ml Dr.Popov

Originální bylinné kapky. Doplněk stravy.  Ostropestřec mariánský:…

Cena: 73 Kč

JASPIS ČERVENÝ náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků jaspisu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 49 Kč

Hlava a mozek

Trávení

Kůže

Ústa a krk

Uši a sluch

Hormony

Nádorová onemocnění

Genetika

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte