Zánět paranazálních dutin

img
03. 10. 2013 Přečteno: 18186x

Zánět dutin neboli sinusitida (z latinského sinusitis paranasalis) je zánětlivé onemocnění vedlejších dutin dýchacích cest. Slovo paranazální se často používá tehdy, pokud není jasné, zda jde o zánět nosních dutin nebo jiných anatomických struktur, které se latinsky označují sinus.

Vedlejší nosní dutiny jsou tzv. pneumatizovaným systémem. Jde o dutiny naplněné vzduchem, které mají primárně za úkol odlehčit celou lebku. Dutiny jsou párové, tedy na každé půlce po jedné a lebka dospělého člověka obsahuje dvě dutiny horní čelisti, dvě čelní, přední čichové, zadní čichové a dále dutiny klínové kosti. Všechny dutiny ústí do nosních průduchů. Dutiny jsou vystlány sliznicí a tato sliznice dutin je tvořena řasinkovým epitelem. Řasinky kmitají směrem k ústí dutiny a zajišťují tak samočisticí systém. Hlen tvořený v dutinách se tak dostává do nosních průchodů a odchází nosem ven.

Velikost a rozsah dutin je zcela individuální, většinou je ale u mužů systém dutin rozsáhlejší. Vývoj dutin začíná již ve fetálním stadiu. Novorozenec má vyvinuty čichové sklípky, postupně s růstem dítěte se vytvářejí ostatní dutiny (čelistní od 2. roku, čelní po 6. roku věku dítěte, klínové kolem 10. roku života). Definitivního tvaru a velikosti nabývají dutiny až v dospělosti. Z tohoto také vyplývá i klinický obraz onemocnění, který je specifický pro dospělý a dětský věk.

Příčiny vzniku zánětu dutin

Zánět dutin je onemocněním obvykle infekčního původu. Často bývá doprovázeno rýmou (rhinitis), proto se někdy používá spojení infekční paranazální rinosinusitida. V patogenezi sinusitidy hraje velkou roli anatomické uspořádání dutin. Vlastní dutina je spojena s dýchacími cestami jen poměrně úzkým kanálkem. Vlivem infekce pak velmi snadno dochází k uzávěru tohoto kanálku a v dutině se hromadí sekret, který představuje živnou půdu pro široké spektrum bakterií. Omezená komunikace dále představuje komplikaci pro terapeutické zásahy.

Nejčastější příčinou vzniku zánětu vedlejších dutin nosních je přenosem z nosní dutiny (rinogenní), kdy se rýma (infekce) přenese až do paranazálních dutin. Rýma je nejčastěji virového původu, a proto není nutná léčba, pouze řádné drénování dutin smrkáním. Jelikož mají dutiny blízkou souvislost s čelistí a tak i zuby, další možností je přenos z infikovaného zubu (odontogenně). Při celkové infekci (chřipka apod.) se zánět může šířit do dutin krví (tedy hematogenně). Poslední možností je vzniku zánětu dutin je traumaticky - úrazem, kdy může dojít k prasknutí některé z obličejových kostí a zavlečení infekce do dutiny. Pokud zánět vzniká nejčastější cestou, tedy z rýmy, probíhá v pořadí čichová-čelistní-čelní a velmi vzácně klínová dutina.

Zánět dutin (sinusitida) - příznaky

Zánět dutin probíhá akutně nebo chronicky.

  • Akutní sinusitida se projevuje náhlým vznikem rýmy, pocitem ucpaného nosu, bolestí hlavy a celkovou únavou, případně teplotou až horečkou. Zánět netrvá déle než 4 týdny.
  • Pokud zánět přetrvává ještě po více jak 8 týdnech, jde o chronický zánět dutin, který provokuje sliznici ke vzniku polypů.

Typickým příznakem zánětu dutin je rýma v kombinaci s bolestí hlavy a bolestí při poklepu nad dutinami. Maximální bolest bývá v dopoledních hodinách. Postižený prakticky ztrácí čich. Pokud nemá infekce původ zubní, jde o rýmu hnisavou nebo hlenohnisavou. Na rentgenovém snímku je jasné zastření a pomoct může i CT snímek hlavně při komplikacích. U malých dětí, které dutiny nemají dokonale vyvinuty, ale které neumí nos vydrénovat smrkáním, se zánět projevuje nočním kašlem, hleno-hnisavým výtokem z nosu a celkovým zánět s teplotami. Prakticky každá rýma v dětském věku je provázená zánětem čichových dutin. Děti často trápí vysoké horečky a bolesti uší.

Komplikace zánětu paranazálních dutin (sinusitidy)

Ke komplikacím sinusitidy řadíme výše zmíněnou tvorbu polypů, zánět průdušek nebo vážnější zánět očnic. K velmi vážným komplikacím až život ohrožujícím patří přechod infekce z dutin na mozkové obaly (meningitida) nebo až zánět mozku (encefalitida) s tvorbou mozkových abscesů. Příčinou těchto život ohrožujících komplikací je bezprostřední blízkost dutin (hlavně čelní a čichové dutiny) a těchto hlavových struktur (mozkové obaly, mozek). Infekce může poměrně lehce přejít přes kost nebo krví. Pokud infekce dosáhne až těchto rozměrů, můžeme se setkat u nemocného se změnou chování, prudkou bolestí hlavy, zvracením nebo nevolností, poruchami zraku. V nejhorším dochází k upadnutí do kómatu až ke smrti. Proto by se zánět vedlejších nosních dutin neměl podceňovat.

Diagnostika zánětu paranazálních dutin (sinusitidy)

Při mírnějších infekcích není třeba složitější diagnostika. Pokud máte rýmu, jste unavení, bolí vás hlava a při poklepu na místa nad dutinami cítíte tupou bolest, diagnóza je jasná. Pokud zánět dutin neustupuje po zhruba týdnu nebo se zhoršuje, je třeba provést rentgen hlavy. V případě komplikací nebo podezření na zánět po úrazu hlavy nebo zánětu zubu je vhodné udělat kontrolní CT hlavy, které struktury objasní přesněji. Pro správnou léčbu je důležité odebrat vzorky hlenu z dutin a vyšetřit vzorky krve.

Léčba zánětu paranazálních dutin (sinusitidy)

Běžný zánět dutin většinou není třeba více léčit. Nutné je drénovat dutiny smrkáním, odpočívat a hlen ředit zvýšeným přísunem tekutin. Dobré je se vyvarovat mléčným výrobkům, které mají tendenci hlen zahustit. Dobré je také vyhýbat se kofeinu a alkoholu, které organismus dehydratují. Doporučovány jsou bylinkové čaje, vyšší přísun vitaminu C v ovoci a zelenině. Vhodná je anemizace kapkami dvakrát denně (nosní kapky „oplasknou“ sliznici a zjednoduší se odtok hnisu) nebo prohřívání dutin soluxem, reflexně rukama nebo potní kůrou (nahřívání nad vodní párou). Dobré je také přiložit k obličeji ručník předem namočený v teplé vodě.

Fotolia_37041142_XS

Doporučují se inhalace nebo spreje s mořskou vodou. Pokud ale rýma a bolest hlavy neustupuje nebo se naopak zhoršuje, virová infekce přechází v sekundární bakteriální superinfekci, jedinou účinnou léčbou je léčba antibiotiky, případně drenáž dutin. Léky se k dutinám přes kost velmi špatně dostávají, proto jsou nutná antibiotika širokospektrá ve vyšší dávce. Z invazivních metod je pak možné provést punkci čelistní dutiny, možný je endoskopický zákrok, kdy se do dutin zavede kamera a pod kontrolou zraku je možné dutiny vyšetřit a zhodnotit, případně zavedeným nástrojem je možné dutiny drénovat. Někdy se provádí i návrt v oblasti obočí. Pokud je zánět původu odontogenního (zuby), nutné je ošetřit postižený zub, otevřít komunikaci s dutinou, tu řádně vydrénovat a nasadit silná antibiotika.

Prevence zánětu vedlejších dutin dýchacích cest

Co se týká prevence vzniku zánětu paranazálních dutin, vhodné je podporovat imunitní systém, aby nebyla příčina vzniku žádné celotělové infekce jako chřipky a nachlazení. Častým mytím rukou a zvýšení celkové hygieny se infekci také lépe vyhnete. U dospělých je prokázán vyšší výskyt zánětů u kuřáků, proto nekuřte nebo se pokuste kouření co nejvíce omezit. Záněty se také častěji vyskytují u alergiků. Sliznice alergiků je zduřelá sama o sobě, je prokrvená a citlivá pro vstup infekce. Proto je vhodné navštívit alergologii, zjistit, co vám alergii způsobuje a snažit se alergickou reakci omezit co nejvíce. Výskyt je zvýšen také u lidí s deviovanou nosní přepážkou.

K deviaci přepážky dochází nejčastěji úrazem. Jeden z nosních průchodů je tak zúžen nebo dokonce úplně uzavřen. Nos je velmi špatně drénován, hromadí se hlen a vzniká živná půda pro bakterie. Pokud máte nosní polypy nebo polypy vycházející přímo z dutin, výskyt zánětů dutin je také častější. Polyp opět uzavírá nosní průchody, může úplně uzavřít ústí dutin, dochází ke špatné drenáži a infekci. Nutné je navštívit ORL lékaře a nechat si polypy odstranit. Někteří lidé mají vrozené zúžení ústí těchto dutin. Dutiny jsou pak špatně odvětrávány, jen sebemenší zduření sliznice dutiny uzavírá a velmi rychle přechází infekce do chronicity.

Chronický zánět paranazálních dutin

Pokud pak trpíte infekcemi často nebo se jí nemůžete dlouhou dobu zbavit, je možné ústí mechanicky rozšířit, tím se široce otvor otevře a usnadní se odchod tekutiny a provzdušnění dutiny. Co se týká prevence zánětu dutin u dětí, doporučuje se nepoužívat šidítka a nekouřit v jejich přítomnosti. Pokud je to jen trošku možné, je nutné dutiny drénovat smrkáním, u nejmenších dětí je možné si pomoct odsávačkami.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…