Vánoce ve světě se v různých zemí liší

Vánoce ve světě se slaví různě. Každá země má jiné tradice a zvyky. Procestuje s námi vánoční Evropu

Vánoce ve světě se slaví mnoha způsoby. Nutno však podotknout, že v celosvětovém žebříčku míst, která stojí za to o Vánocích navštívit, je na prvním místě Praha. Hned v závěsu za ní se pak drží Vídeň a Kolín nad Rýnem. Pravda, letos budou Vánoce kvůli koronaviru trošku jiné. Pojďme se tedy společně podívat alespoň virtuálně, jak to na Vánoce vypadá v jiných zemích.

Vánoce ve světě a především vánoce v Evropě začínají všude stejně – čtyři neděle před Štědrým dnem. To je začátek adventu. Tedy času očekávání. Tradicí bývá téměř všude vánoční půlnoční mše na Štědrý večer. Avšak s tím, kdy se dárky nadělují a kdo je vlastně nosí, se vánoce ve světě už značně liší. Projděte si s námi některé země.

Vánoce ve světě: Francie

Francouzi si potrpí na výzdobu domu. A nikdy v žádné francouzské domácnosti nechybí betlém. Pravé francouzské betlémy mají výhradně hliněné figurky. Některá města mají kvůli betlémům dokonce před Vánoci i speciální trhy, například Marseilles. Ve Francii, konkrétně ve Štrasburku, se obvykle také konají největší trhy v Evropě. Na Vánoce tu dětem nosí dárky Père Noël (Otec Vánoc). Ve východní Franicii ho ještě doprovází pomocník – Le Père Fouettard. Děti večer 24. prosince dají naleštěné boty před krb a do rána čekají na jejich naplnění. Dostat by se tam měli komínem. Vánoce ve světě mají jisté odlišnosti, nutno však podotknout, že právě Francouzi se na Vánoce nejvíce najedí. Nebo to tak minimálně vypadá. Hlavní vánoční jídlo se nazývá „Réveillon“ a skládá se z pečené krůty nebo husy s kaštanovou nádivkou, z ústřic, humra, klobásek, zvěřiny, pečené šunky, sýrů a vína. Jako dezert si pak rádi dají bûche de Noël, tedy čokoládový piškotový dort. Na stole však nechybí ani typické truffle z čokolády a datlí, koláč se smetanou, roláda či čokoládové salámky.

Čtěte také:

Vánoce za první republiky! České tradice, jídlo a dárky před 100 lety

Vánoční recepty – jak chutnaly tradiční Vánoce našich předků?

Zapomenutá vánoční řemesla: Najděte vánoční inspiraci v tradicích

Vánoce ve světě: Řecko

Vánoce ve světě mají u Řeků rekordmany – dá se říci, že právě tento národ slaví snad nejdelší Vánoce. Jejich oslava začíná 40 dní předem. V tomto období se běžně podává vánoční chléb „Christopsomo“. Je to kulatý sladký chléb ochucený skořicí, pomerančem a hřebíčkem. Nesmí chybět především u sváteční tabule, ale Řekové si ho dopřávají už i před Vánoci. Na Štědrý den chodí děti, zejména chlapci, dům od domu a zpívají vánoční píseň zvanou Kalanda – koleda v ulicích. Při zpěvu hrají na drobné hudební nástroje. Za odměnu dostávají malé jedlé dárky – cukroví, sušené ovoce…  A protože Řekové mají obavu ze zlých duchů (kalikandzarové – něco jako naši čerti), dvanáct dnů před Vánoci – každý den – žehnají svěcenou vodou svému domu. Velmi důležitá je pak pro Řeky tradiční mše na Štědrý večer. Ten den si dávají k jídlu především pečené jehněčí nebo vepřové. Často se podává se špenátovým a sýrovým koláčem, saláty a zeleninou. Jako dezert servírují baklavu, kataifi (nitky z těsty ochucené ořechy a skořicí) nebo theeples (smažené pečivo). Tradičním řeckým cukrovím jsou tu také elomakarona, kourambiedes a mandlová kolečka – amygdalota. Dárky dříve nosil svatý Vasilis 1. ledna. Dnes už ale většina řeckých dětí dostává dárky 25. prosince ráno nebo dopoledne.

Vánoce ve světě: Itálie

Italové jsou hodně věřící, takže betlém nesmí chybět v žádné domácnosti. A opravdu si na ně potrpí. Pokud byste někdy chtěli cestovat za předvánočními betlémy, pak Itálie je v této oblasti jedničkou. Na vánoce ve světě nemá nikdo víc zajímavých betlémů k vidění. Říká se také, že svatý František z Assisi se v roce 1223 velmi oblíbil betlémy k vyprávění vánočního příběhu. A ten v Itálii koluje dodnes. Město proslulé svými betlémy je jednoznačně Neapol. První neapolský betlém byl údajně obdivován už v roce 1025 v kostele Santa Maria del presepe. V Neapoli je dokonce největší betlém na světě, má přes 600 postav. Nejvíce na popularitě však italské betlémy nabraly v 16. století.

Oblíbeným italským vánočním dezertem je panettone

Italové neslaví Vánoce jen na Štědrý večer a svátky vánoční. Jejich oslavy začínají už 18. prosince. Hodně se mezi sebou navštěvují. A dopřávají si na Vánoce dobré jídlo. Na Štědrý večer se podávají hlavně ryby. Jiné maso v tento den nejedí. To si dají až druhý den k obědu – většinou jde o pečené jehně. Jí se ale i těstoviny plněné masem nebo opět ryby. Ze sladkostí nechybí na svátečním stole fíky, datle a místní podoba vánočky – panettone. Mezi další oblíbené dezerty patří pandoro (něco jako Panettone, ale bez kandovaného ovoce) nebo torrone (turecký med s ořechy). Klasické cukroví Italové nepečou. Dárky nosí Babbo Natale nebo Gesú bambino. Někdy i čarodějnice Befana. Vánoce ve světě mají v Itálii však i rekordmana – největší vánoční strom. Stojí za městěm Gubbio. Měří 650 metrů a zdobí ho přes 700 světel. Jsou to vlastně světla ve tvaru stromu umístěná na konci Monte Inigo. V roce 1991 byl strom zapsán do Guiennesovy knihy rekordů.

Vánoce ve světě: Španělsko

Jen málokdo si nechá ujít tradiční španělskou půlnoční mši „La Misa Del Gallo“ – kohoutí mše. Křesťané totiž věří, že to byl kohout, kdo jako první oznámil narození Ježíše. Jídlo si ale Španělé dají už před mší. Vánoční večeře trvá zhruba od 20 hodin až téměř do půlnoci. Tyhle vánoce ve světě nemají ale žádné pravidlo, co se týče jídla. Což není nikde jinde. Na vánoce jí zkrátka oblíbené jídlo své rodiny. Nejčastěji to bývá pečené maso. A pochopitelně nechybí sladkosti turrón (něco jako chalva nebo turecký med), mandlové koláčky, cukroví z nugátu nebo speciální pudinky. Vše potom zapíjí nápojem zvaný Cava, což je druh španělského šampaňského. Dárky si některé rodiny dávají 24. 12., jiné spíše 25. 12. Většinou se ale ještě drží tradice, při níž dárky nadělují Tři králové 6. ledna.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 16. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Vratislávka – malebná obec v Jihomoravském kraji
Rádi jezdíte na kole, chodíte na pě…
Obec Kyjov: malá víska v okrese Žďár nad Sázavou
Obcí Kyjov se v Česku nachází…
Obec Lety, okr. Písek
Malebná obec Lety se rozprost…

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Chcete se naučit létat? Návod, jak získat pilotní průkaz

Máte rádi létání a toužíte po tom, že byste se jednou mohli sami prolétnout nad svojí domovinou? Případně, že by se létání stalo vaším zaměstnáním? Všechno je možné a téměř v jakémkoliv věku. Láká-li vás předst...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.