Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit
Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takzvaná kocovinová úzkost. Dobrou zprávou je, že do 24 hodin sama odezní, ale dřívějšímu lepšímu rozpoložení můžete pomoci i vy sami.
Kocovinová úzkost se někdy označuje i jako hangxiety. Jde vlastně o spojení dvou anglických slov: hangover (kocovina) a anxiety (úzkost). Zatímco na klasickou kocovinu stačí odpočívat a dodat tělu dostatek tekutin i živin, u kocovinové úzkosti je to složitější. V takovém případě se totiž v člověku začnou odehrávat různé nepříjemné pocity, myšlenky i morální výčitky. Do toho jste unavení, slabí a není vám dobře. Jak z takové situace ven?
Kocovinová úzkost není diagnóza, ale symptom
Emoční následky kocoviny mají především velký dopad na naše duševní rozpoložení. Přemýšlíme, co jsme minulou noc dělali, co jsme komu řekli a o čem jsme mluvili. Jak moc jsme se znemožnili před svým okolím? Dá se říci, že kocovinová úzkost je jedním ze symptomů kocoviny a setkává se s ním poměrně velké množství lidí. Kocovinová úzkost zahrnuje jak fyziologické, tak i psychické symptomy. Může se objevit nevolnost, bolesti hlavy, potíže se soustředěním, podrážděnost, užírání se něčím, neschopnost spát nebo odpočívat a dále pak i pocit hanby, viny a lítosti, rychlý tep i panická úzkost.
Jak na kocovinu, když se silvestrovské oslavy vymknou kontrole?
Trápí vás nevolnost při cestování? Vyzkoušejte první pomoc na cestovní nevolnost
Sužuje vás často bolest hlavy anebo migréna? Zkuste vsadit na řešení přírodními metodami!
Kocovinová úzkost a práce mozku
Pokud si daný jedinec navíc těžko vzpomíná na to, co se minulou noc vůbec odehrálo, je to o to horší. Mysl jej totiž nutí neustále a pořád dokola přehrávat onen večer a snaží se zaplnit prázdná místa. Co se v mozku konkrétně děje? Pokud popíjíme, začnou se v našem mozku odehrávat chemické změny. Alkohol totiž dočasně zesiluje účinky receptoru kyseliny gama-aminomáselné (GABA), což vede k pocitům relaxace a snížení úzkosti.
Jenže to není pro mozek standardní stav, ten se proto chce vrátit zase do normálu, do rovnováhy. Po skončení popíjení tak začne dělat přesně opačnou práci, aby udržel homeostázu. V důsledku celého tohoto procesu se náš klid a uvolnění začne měnit v úzkostné stavy.
Hodně pití, kocovinová úzkost a zdraví
Příliš mnoho alkoholu uvolňuje rovněž vyplavování kortizolu, tedy stresového hormonu. Jakmile alkohol vyprchá, je náš organismus ve zvýšeném stresu. A alkohol rovněž ovlivňuje i elektrické signály v srdci. Tedy čím více alkoholu vypijeme, tím rychleji srdce bije. A právě zvýšená srdeční frekvence je příznakem úzkosti. Kocovinové úzkosti. Od té klasické úzkosti se liší tím, že nepříjemné stavy jsou časově ohraničené. Klinická úzkost je totiž typická přetrvávajícími, nadměrnými a intenzivními obavami a strachy z každodenních situací. Rozdíl je tedy pouze v době trvání těchto příznaků. Kocovinová úzkost obvykle odezní do jednoho, maximálně dvou dnů.
Kocovinová úzkost: Jak se jí zbavit?
Je důležité myslet na to, že alkohol působí na každého jinak. A každý člověk na konzumaci alkoholu jinak reaguje. Velký vliv má i aktuální duševní rozpoložení daného jedince, pohlaví, genetika, tělesná hmotnost, věk a rovněž i množství zkonzumovaného jídla nebo požitých léků (pokud však bereme jakékoliv léky, mělo by být pití téměř zcela zapovězené). Pochopitelně nejlepším způsobem je nulové nebo umírněné pití, abychom se kocovině zcela vyhnuli. Ne vždy se to však podaří.
Jestliže jste tedy “zakopli” a tentokrát to s pitím přehnali, snažte se nic si nevyčítat. Nebuďte na sebe zlí, buďte laskaví. Zkuste na chvíli zavřít oči a meditujte, pomoci může i praktikování hlubokých dechových cvičení. Neustále si připomínejte, že tato nepříjemná zkušenost je jen dočasná. Zkuste oslovit někoho z přátel a promluvte si o tom, co se stalo. Pijte hodně tekutin a snězte nějakou vhodnou stravu. Podívejte se na veselý film, který vás rozptýlí. Případně se ze všech svých pocitů vypište. Ať už do nějakého deníku nebo jen na papír. Pomůže vám to. Rozhodně však zapomeňte na otřepanou frázi, že kocovinu pomůže spravit to, čím jste se pokazili. V dané chvíli je to prakticky to nejhorší, co můžete udělat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku