Vlašské ořechy mají právě nyní svoji sezónu

Vlašské ořechy pod mikroskopem. Co všechno obsahují a s čím nám mohou pomoci?

Vlašské ořechy jsou kulinářskou lahůdkou. Říká se, že pro zdraví bychom měli sníst hrst ořechů denně. Při vnitřním užití jsou blahodárným prostředkem pro náš organismus. Stejně však působí i olej z ořechů či listy ořešáku. Právě teď je čas vlašské ořechy sbírat, zajděte si na ně!

Vlašské ořechy jsou plody ořešáku. Je to strom, který má svůj domov původně ve Střední Asii a na Balkáně, u nás už dávno zdomácněl. Dorůstá výšky až třicet metrů a je považován za krále mezi stromy. Ne náhodou je jeho celé jméno ořešák královský. Vlašské ořechy jsou součástí lidské stravy po tisíce let.

Vlašské ořechy a jejich nutriční hodnoty

Vlašské ořechy v sobě ukrývají zhruba 65 procent tuků a 15 procent bílkovin. Sacharidů mají jen velmi málo. Pokud bychom přepočítali vlašské ořechy na jednu porci, pak by nám vycházelo, že mají:

Čtěte také:

Lískové ořechy – proti stresu i špatné náladě

Domácí máslo? Připravte si jej ze smetany nebo ořechů

Ořechovka neboli ořechovice patří do každé domácnosti. Čistí žaludek a má antibiotické účinky

  • 185 kalorií
  • 4 procenta vody
  • 4,3 gramů bílkovin
  • 3,9 gramů sacharidů
  • 0,7 gramů cukru
  • 1,9 gramů vlákniny
  • 18,5 gramů tuků

Vlašské ořechy jsou plné tuku

Vlašské ořechy obsahují sice většinu tuku, což z nich dělá energeticky vydatný pokrm. Ovšem podle studií, které byly provedeny, nemohou být považovány za potravinu, která by zvyšovala riziko obezity. Vlašské ořechy jsou bohatší, více než většina jiných druhů ořechů, na polonenasycené tuky neboli polonenasycené mastné kyseliny (PUFA). Přičemž nejhojněji je zde obsažena omega-6 mastná kyselina: kyselina linolová. Vlašské ořechy ukrývají rovněž relativně vysoké procento zdravých omega-3 tuků alfa-linolenové kyseliny (ALA). Právě vlašské ořechy jsou jediné, které obsahují významné množství ALA. Ta je považována za zvláště prospěšnou pro zdraví srdce a také pomáhá snižovat záněty v těle i zlepšovat složení krevních tuků. ALA je navíc také předchůdkyní omega-3 mastných kyselin EPA a DHA s dlouhým řetězcem, které jsou spojovány s řadou zdravotních výhod.

Vitamíny a minerály, které ukrývají vlašské ořechy

Vlašský ořechy jsou důležitým zdrojem i některých vitamínů a minerálních látek. Mezi ty nejcennější patří především:

Měď: jde o minerál, který pečuje o zdravé srdce. Rovněž pomáhá udržovat zdravé kosti, nervy a pečuje o správně fungující imunitní systém.

Kyselina listová: je známá také jako folát a je spojována s mnoha zdravotními benefity. Především se bez ní neobejdou ženy, které chtějí otěhotnět nebo nastávající maminky v prvním trimestru těhotenství.

Vitamín B6: má velký podíl na správné funkci imunitního systému a pečuje o zdraví nervového systému. Nedostatek vitamínu B6 může způsobit i anémii.

Vitamín E: ve srovnání s jinými druhy ořechů obsahují vlašské ořechy vysoké hladiny gama-tokoferolu, což je speciální forma vitamínu E. Jde o silný antioxidant. 

Vlašské ořechy a další zajímavé sloučeniny

Vlašské ořechy v sobě skrývají komplexní směs bioaktivních rostlinných sloučenin. Především jsou značně bohaté na antioxidanty, které jsou koncentrovány zejména v tenké hnědé “kůži” ořechů. Dál pak obsahují například kyselinu ellagovou, což je polyfenol, který umí snižovat riziko srdečních chorob i nádorových onemocnění.

Vlašské ořechy působí na tělo blahodárně a skvěle chutnají

Dále je v nich obsažen také flavonoid katechin, který pečuje o zdravé srdce. A v neposlední řadě pak obsahují i melatonin, což je hormon, který je nezbytný pro správný biorytmus spánku a bdění. 

Vlašské ořechy a jejich benefity pro naše zdraví

Rozhodně ne omylem jsou vlašské ořechy spojovány s řadou zdravotních výhod. Údajně jsou skutečně schopny chránit nás před kardiovaskulárními nemocemi nebo před nádorovým bujením. Pečují rovněž o zdravé funkce mozku. Snižují cholesterol i případné záněty v těle. A dodávají nám spoustu cenných látek, které lidské tělo ke svému správnému fungování potřebuje. Tak si dejte denně alespoň jednu hrst – na zdraví!

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 05. 05. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.