Je nejvyšší čas na sběr jarních bylinek

Jarní byliny pro oživení jídelníčku. 5 bylin, které zpestří každé jídlo

První jarní byliny se začínají venku objevovat. Jsou drobné, ale mají pořádnou sílu. To proto, aby mohly našemu tělu, které je po zimě oslabené, dodat veškeré vitamíny a další cenné látky. Nasbírejte si jarní byliny, připravte si z nich dobroty anebo si je dejte do lahodného čaje. Možností je zkrátka spoustu!

Jarní byliny: Kopřiva dvoudomá 

Patří mezi snad nejrozšířenější jarní byliny u nás. A taky je to invazivní plevel. Zahradníci by jistě mohli říkat své. Ale my se na kopřivu podíváme úplně jinýma očima. Z pohledu bylinkářů jde o jednu s nejsilnějších detoxikačních bylin. Kopřiva totiž umí pročistit krev. A zvláště pak ta mladá jarní. Obsahuje mimo jiné chlorofyl, kyselinu křemičitou, třísloviny, serotonin, vitaminy B1, B6 a C. Po zdravotní stránce snižuje hladinu krevního cukru, působí mírně močopudně i protizánětlivě a také proti pocení, zastavuje krvácení, urychluje hojení ran a regeneruje pokožku. 

Dobrota z jarních bylin: Kopřivová polévka

Přísady: 

Čtěte také:

Jarní očista organismu už je konečně aktuální

Jak bojovat s jarní únavou? Pomoci mohou Bachovy květové esence

Nejlepší jarní byliny: Kopřiva potlačí projevy jarní alergie

  • zeleninový vývar
  • pokrájená a spařená kopřiva
  • nakrájená brokolice
  • na malé kousky nakrájená mrkev
  • vaječné nudle
  • pepř

Příprava:

Uvaříme vývar, jak jsme zvyklí. Přidáme nakrájenou brokolici a nakrájenou mrkev. Vaříme asi deset minut. Čtyři minuty před koncem vaření přidáme kopřivu, nudle a pepř.

Jarní byliny: Pampeliška lékařská

Pokud se o kopřivě mluví jako o nejvíc pročišťující bylině, pak musí právem být pampelišce smutno, že stojí opodál. Přitom i ona si právem zaslouží být zařazena mezi jarní byliny, které by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět. Pampeliška je tu s námi už opradávna, i když v Evropě se v herbáři objevila až v roce 1485. Většina lidí ji bohužel pokládá za plevel. Kromě čisticích účinků se může pochlubit také tím, že léčí onemocnění žlučníku a jater. Krev zbavuje horkosti a toxinů. Už staří Řekové používali pampeliškové mléko na oční záněty, ale také jako lék při slabosti a únavě. Pampeliška obsahuje hořčiny, třísloviny, inulin, soli sodíku, draslíku, manganu, síry, kyseliny křemičité a fosforu, vitaminy A, B, C, D, fytosteroly a glukózu.

Dobrota z jarních bylin: Pampeliškový salát se sýrem

Přísady: 

  • 400 g pampeliškových listů
  • 1 tenčí pórek
  • 12 oliv
  • 1 stroužek česneku
  • 3 lžíce bylinkového octa
  • 1 lžíce kremžské hořčice
  • 4 lžíce olivového oleje
  • 200 g ovčího nebo kozího sýra

Příprava: 

Pampeliškové listy důkladně omyjeme a osušíme. Nakrájíme je na nudličky. Pórek pokrájíme na kolečka, olivy rozpůlíme, obojí přidáme k pampelišce. Česnek prolisujeme a smícháme jej s bylinkovým octem, cibulí a hořčicí. Připravenou zálivkou pak zalijeme pampeliškové listy. Salát posypeme připraveným sýrem. 

Jarní byliny: Prvosenka jarní 

První posel jara, který nám oznamuje, že to nádherné období je znovu tady. A taky jedna z prvních letošních bylin, které můžeme využít čerstvé. Obsahuje kyselinu askorbovou, kyselinu primulovou, karoten. Mezi bylinkáři je prvosenka vyhlášená jako lék na astma, bronchiální zánět i černý kašel. Pomáhá však i při chřipce a nachlazení. Je doporučována také při srdeční slabosti, závratích, dně nebo ledvinných onemocněních. A je vhodná jako součást jarní hubnoucí kůry. Prvosenkový čaj je vhodný pomocník na odtučnění.

Dobrota z jarních bylin: Prvosenkový likér

Přísady: 

  • 20–30 celých květů prvosenky
  • 250 g cukru
  • 1 litr 40% vodky

Příprava: 

Květy i se zelenou částí dáme do zavařovací sklenice. Nasypeme na ně cukr a sklenici uzavřeme. Necháme ji stát jeden den v teple. Poté přilijeme vodku a necháme na stejném místě stát celý měsíc. Po této době likér přefiltrujeme, naplníme do lahví a uzavřeme.

Podběl je první jarní bylinkou

Jarní byliny: Podběl lékařský 

Vykvétá v březnu a dubnu, tedy právě teď je ten nejlepší čas vypravit se na sběr. Květy jednoduše odštipujeme dvěma prsty ze stonku. A pak je sušíme, abychom mohli po zbytek roku čerpat z jeho pozitivních účinků. Sbírat se dají i listy, není to ovšem tak časté. Listy se sbírají až v létě. Podběl obsahuje slizovité látky, kyselinu jablečnou i vinnou, bílkoviny, inulin, saponin, vitamin C i karoten. Zatímco květy jsou vhodné při střevních zánětech, žaludečních potížích, ateroskleróze, nechutenství a revmatismu, listy zase pomáhají na záněty horních cest dýchacích. Obklady z listů se často využívají při zánětech žil, popáleninách, kožních onemocněních a ekzémech, či zánětu očí.

Dobrota z jarních bylin: Podbělový med

Přísady:

  • cca 500 květů podbělu
  • 1 l vody
  • 1 kg cukru
  • 2 ks bio citrónu

Příprava:

Podběl zalijeme připravenou horkou vodou. Přidáme k němu očištěný, na kolečka nakrájený citrón a promícháme. Přikryjeme pokličkou a necháme stát celý den při pokojové teplotě. Druhý den směs přecedíme. Přidáme kilogram cukru a dáme na plotnu. Vaříme tak dlouho, dokud se cukr zcela nerozpustí a med nezhoustne. Ještě horký plníme do zavařovacích sklenic. 

Jarní byliny: Popenec břečťanovitý

Jde o malý, ale za to hojně rozšířený plevel. Jeho sběr zvládnou i naprostí začátečníci. Nejčastěji se používá jako součást čajových směsí. Ovšem mladými pikantními lístky popence si můžete zpestřit chuť letního salátu, nebo zahojit podlitiny a záněty. Patří mezi jarní byliny, které dobře působí proti průjmu. Zlepšuje rovněž trávení a podporuje látkovou výměnu. Detoxikuje játra a má protizánětlivé účinky. Vůně čerstvých lístků údajně umí zahnat bolesti hlavy

Dobrota z jarních bylin: Popencová omeleta

Přísady:

  • 125 g hladké mouky
  • 280 g vody
  • hrst čerstvě natrhaného popence
  • 2 vejce
  • špetka soli
  • špetka pepře

Příprava:

Mouku, vodu a vejce umixujeme nebo umícháme na hladkou hmotu. Přidáme sůl a pepř. Znovu promícháme. Rozpálíme si pánev, ideálně na sucho. Připravíme omelety, které ke konci smažení posypeme popencem. Jako příloha se hodí okurkový salát.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 05. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 05. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.