Devětsil je jednou z prvních jarní bylin

Znáte devětsil? Patří mezi léčivé jarní byliny. Poradí si s horečkou i kašlem

Devětsil má mnoho jmen. Říká se mu také koňské kopyto nebo lopuch. Spíše než s léčivou silou si jej dáme dohromady s okrasou okolo rybníků, potoků či řek. Patří mezi první jarní byliny, avšak sbírat ho můžeme ještě i v těchto dnech.

Devětsil kvete sice od března do května, ale sbírat se dá už i o něco dříve. Tedy oddenek, ten je k mání už na začátku března. V tomto čase už však můžeme sbírat i listy. Obojí, tedy oddenek i listy je možné využívat čerstvé nebo je nasušit. Nejlépe ve stínu na prodyšném platu. Případně umělým teplem, které však nesmí přesáhnout 40 stupňů

Jarní byliny: Devětsil v přírodě

Devětsil je vytrvalá bylina, která dorůstá až půl metru do výšky. V době plodu pak dokonce klidně před metr. Nejčastěji je k vidění i sběru na březích březích řek a potoků, ale roste i v příkopech na okraji lesů. Má totiž rád vlhkou půdu. Nejlépe se jí daří na horách a v podhůří. Devětsil má velmi silný oddenek, který přírodní medicína hojně využívá. Jenže je zatím pro laika těžké jej rozeznat. V tomto období už by to ale neměl být problém. Devětsil jde do hroznovitého květu a příjemně voní. 

Čtěte také:

Smrkový sirup ze smrkových výhonků – báječný přírodní lék na rýmu a kašel i pro děti

Laryngitida – dětský dusivý kašel vyléčíte snadno doma

Devětsil lékařský /Petasites hybridus/

Jarní byliny: Devětsil pro zdraví

Devětsil patří mezi jarní byliny, na které se zapomíná. A je to škoda. V přírodní medicíně má totiž široké uplatnění. Skvěle umí léčit horečky, astma a alergie. Vzhledem k obsahu slizovitých látek bez problémů zvládne zahnat kašel i chrapot. Pomáhá při křečích, je protirevmatický, močopudný a léčí odřeniny. Listy jsou k mání po celý rok a uplatní se například při naraženinách, špatně se hojících ranách nebo odřeninách. Ovšem pozor – listy je nutné před použitím pořádně naklepat! Čaj z devětsilu lze pak použít na zevně na křečové žíly, hemeroidy, revmatoidní artritidu nebo špatně se hojící rány. Vnitřně pak při hořečnatých chorobách, astmatu, dně, dráždivém kašli, křečích hladkého svalstva při bolestivé menstruaci a obtížích s močením. A protože nemá devětsil téměř žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky, je možné podávat ho už i malým dětem. Tady se nejvíce osvědčil jako bojovník proti střevním cizopasníkům. Ve středověku se dokonce sušený devětsil rozdrtil na prášek, smíchal s vínem a podával jako obrana proti infekčním nemocem, údajně i proti moru.

Jarní byliny: Devětsil a jeho příbuzní

Další druhy devětsilu, které u nás rostou, mají bílou barvu květu. Za devětsil lékařský se proto dají zaměnit pouze v období, kdy rostlinu tvoří jen listy, tedy časně zjara nebo na podzim. Kromě devětsilu bílého je možné u nás najít i devětsil Kablíkové (roste pouze v Beskydech, Krkonoších a Hrubém Jeseníku) či devětsil japonský – ten ale můžeme vidět většinou jen na zahrádkách, zplaňuje totiž jen výjimečně.

Jarní byliny: Pozor na záměnu devětsilu

Devětsil je snadno zaměnitelný s podbělem. To je třeba mít na paměti, až jej půjdete sbírat. A jak tyto dvě léčivky od seb rozeznáte? Vcelku jednoduše. Devětsil je o mnoho větší a rostlina jako celek oproti podbělu příliš nevoní.

Devětsil je v přírodní medicíně oblíbenou bylinou

Jarní byliny: Recepty s devětsilem

Nálev – 1 čajovou lžičku sekaného oddenku vložte do šálku a zalijte vodou. Pijte 3x denně. Nálev pomáhá i při zácpě.

Ovšem pozor – oddenek má specifický pach, který mnohým lidem opravdu hodně vadí. Dokonce může způsobit i nevolnost. Z toho důvodu se pouze přidává do směsí nebo se míchá například s medem či vínem.

Devětsil s vínem – 1,5 g prášku z oddenku rozmíchejte v 1 dl bílého vína. Užívá se mocca lžička 2x denně po dobu 30 dní. Využívá se proti všem infekčním, nakažlivým a zhoubným chorobám.

Rozdrcené listy – skvěle léčí špatně se hojící rány a vředy či naraženiny.

Tinktura – vyrábí se z čerstvého oddenku nasbíraného brzy na jaře před rozkvětem. Užívá se 3x denně devět kapek. Lze ji použít na všechny neduhy, se kterými devětsil umí zatočit.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 10. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Na wellness do Polska? Určitě to zkuste!

Kde jinde byste si mohli tolik odpočinout jako na wellness pobytu? Wellness pobyt se navíc dá pojmout různými styly. Buď si budete užívat všech wellness procedur, nebo ho spojíte i s poznáváním okolí. A právě p...

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.