Bulgur je lehce stravitelná obilovina

Bulgur zahřeje a dodá energii: Recept nasladko a naslano

Předvařená nalámaná celozrnná pšenice, kterou z tureckého slova bulghur nazýváme v českém jazyce bulgur je výživnou, lehce stravitelnou verzí obilovin. Její příprava je rychlá a snadná. Chutná lehce po oříšcích a skvěle hodí se pro sladkou i slanou verzi jídel. Co všechno bulgur obsahuje a proč je pro naše zdraví přínosem?

Bulgur v kuchyni

Bulgur se nejčastěji používá v oblasti Středomoří a Středního východu. Jedná se o pšenici, která se vypere, usuší a rozdrtí na různě veliké kousky. K dostání je pak bulgur jemnější i hrubší. Záleží na vaší preferenci a touze zkoušet. Zatímco hrubší se hodí do kaší, salátů nebo jako příloha, jemnější se využívá zejména do nádivek, karbanátků, plněné zeleniny či do polévek. Výhodou bulguru je nejen jeho snadná a rychlá příprava, ale též fakt, že nenadýmá! Nejčastěji se bulgur připravuje vařením. V poměru 1:3 (bulgur:voda) jej vsypete do studené vody, kterou přivedete k varu a následně na mírném plameni vaříte bulgur pod pokličkou cca 10–13 minut (dle velikosti zrn). Při přípravě naslano přisypete na počátku ještě sůl, v případě verze nasladko dochutíte až následně (med/javorový sirup/agáve…). Doporučená dávka na dospělého je 3–4 polévkové lžíce syrového bulguru (cca 50–70 g).

Bulgur a zdraví

Jak již bylo řečeno, bulgur je lehce stravitelnou potravinou, která obsahuje vlákninu, bílkoviny, sacharidy, vitaminy a minerální látky. Oproti jiným typům obilovin (např. bílé rýži) obsahuje výrazně více vlákniny a bílkovin, díky čemuž podporuje i naše trávení a dobrý stav střevního mikrobiomu. Bulgur je bohatý na vitaminy skupiny B, včetně vitaminu B9 ­– kyseliny listové, jež je doporučována zejména v období těhotenství. V bulguru můžete nalézt také vitaminy C, A a E, i když hodnoty nejsou zas tolik oslnivé. Mezi podstatné minerální látky patří železo, vápník, draslík, hořčík nebo zinek. Díky svým obsaženým látkám bulgur přispívá:

Čtěte také:

Sladká i slaná pohanková kaše

  • k dobrému fungování celého našeho metabolismu (dokonce metabolismus zrychluje),
  • k udržení optimální hladiny krevního cukru,
  • k dobrému stavu našeho srdce a cév,
  • ke zlepšení trávení (mimo jiné podporuje pravidelnost vyprazdňování, čímž zajišťuje i detoxikaci tlustého střeva)
  • pozitivně působí na nervovou soustavu (snižuje dopady stresu).

V neposlední řadě se bulgur využívá při redukčních dietách, neboť díky vysokému obsahu vlákniny navozuje pocit plnosti a díky „vhodným“ sacharidům a tukům dodává energii a minimalizuje stavy vlčího hladu.

Pozor: Bulgur obsahuje lepek (i když v menším množství než klasická pšenice), proto není vhodné pro lidi s celiakií nebo přecitlivělostí na lepek.

Bulgur lze připravit naslano i nasladko

Bulgur recept naslano: Tabouleh

V teplejších dnech je skvělou verzí pro rychlý oběd nebo lehkou večeři. V chladnějších dnech jej oceníte jako netradiční přílohu zejména k jehněčímu nebo hovězímu masu.

Potřebujete (2 porce): 140 g bulguru, 6 menších rajčátek, 1 šalotka, cca 40 g petrželky, 20 g čerstvé máty, šťávu z menšího citrónu, cca 5 lžic extra panenského olivového oleje, lžička soli.

Postup: Uvařte bulgur (poměr bulgur:voda = 1:3, cca 10–15 minut dle velikosti zrn, osolte na počátku). Během doby vaření nakrájejte rajčata na drobnější kousky, šalotku najemno a nastříhejte bylinky spíše nahrubo. Z uvařeného bulguru slejte případnou vodu navíc, poté vmíchejte olivový olej a postupně citronovou šťávu (raději ochutnávejte). Naposledy zamíchejte najemno nakrájenou šalotku, rajčata a bylinky. Nechte pár minut spojit chutě při pokojové teplotě a servírujte.

Další verzí je obohatit recept o řapíkatý celer, papriku nebo vařené houby.

Bulgur recept naslano: Kuličky z mletého masa s bulgurem

Tento recept můžete využít i v případě, že se chystáte na výlet. Získáte totiž skvělou svačinu v podobě výživově a energeticky vyvážených „kuliček“.

Potřebujete: 0,5 kg mletého masa (ideálně s převahou hovězího), 50 g bulguru, 1 vejce, menší cibule, 3 stroužky česneku, 50 g hladké mouky (lze využít i polentu nebo strouhánku), bylinky dle chuti (majoránka, petržel…), sůl, pepř

Postup: Uvařte bulgur doměkka. Mezitím smíchejte mleté maso s jemně nakrájenou cibulí, lisovaným česnekem, bylinkami, solí, pepřem, vejcem a moukou. Následně přidejte bulgur. Vytvořte kuličky, které umístíte na pečící papír a pečete cca 30 minut na 180 °C (upravte dle vlastností své trouby). Výsledná podoba je „dozlatova“.

Bulgur recept nasladko: Sladká kaše

Bulgur skvěle chutná i nasladko, kdy se nejčastěji jí jako zdravá snídaně, která dodá energii a zahřeje. Variabilita je obrovská. Základní recept je povařit bulgur (3 lžíce/osoba) s hrstí nakrájených ořechů. Vaříte pod pokličkou cca 12 minut (doměkka), přičemž na poslední 2 minuty přisypte lžičku skořice. Po odstavení přidejte kousek másla a lžičku medu.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 05. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 05. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 29. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

5 nejlepších domácích léků na akné. Najdete je v lednici i ve spíži

Akné je kožní onemocnění, které dokáže pořádně znepříjemnit život. Objevuje se především u žen, i když ani mužům se nevyhýbá. Nejčastěji se objeví, když v těle probíhá nějaká hormonální bouře. Tedy hlavně v pub...

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.