Připravte si na rostliny přírodní postřiky

Máte nemocné pokojové rostliny? Vyrobte si snadno domácí postřiky, které účinně zabírají

I pokojové rostliny mohou být někdy nemocné. Při jejich pěstování bychom se ale měli vyhnout zbytečné chemii. Často je to totiž i zbytečné. Zkuste si vzpomenout na osvědčené metody našich předků, které mnohdy velice dobře fungují. Patří mezi například i výroba nejrůznějších odvarů, nálevů, výluhů a extraktů z bylin, díky kterým budou vaše pěstované rostliny zdravé.

Pokud pokojové rostliny pěstujete, jistě se tu a tam nějaký ten problém objeví. Tím problémem mohou být škůdci nebo choroby rostlin. V takovém případě můžete ihned sáhnout buď po chemickém prostředku z obchodu a pokojové rostliny ošetřit nebo se můžete vydat cestou alternativní. Tedy využít zálivku z rostlinných extraktů, odvarů, nálevů a výluhů. Ty jsou k rostlinám mnohem šetrnější a rovněž jim umí pomoci.

Přírodní ochranné prostředky pro pokojové rostliny

Mezi nejúčinnější prostředky patří bezesporu extrakty. Těmi můžeme dokonce mořit i osivo a sadbu. K jejich výrobě se využívá sušených rostlin, které se nakládají do alkoholu. Další možností je pak kvasný vodný výluh. Ten se připraví tak, že se jeden kilogram bylin necháme kvasit v deseti litrech vody. Můžeme vytvořit výluh, který necháme kvasit dva až tři týdny, nebo takový, kdy rostliny necháme kvasit pět dní na slunci a poté přefiltrujeme. Další možností je příprava odvaru. Rostliny tedy jednoduše povaříme ve vodě. A poslední možností je příprava nálevu, kdy čerstvé či sušené rostliny máčíme v horké vodě a louhujeme nejméně jeden den. Nálev používáme ihned, než dojde ke kvasnému procesu. 

Čtěte také:

Kvalitní aloe vera vyžaduje správnou péči už od výběru půdy pro pěstování

Pokojové rostliny mohou být v některých případech nebezpečím pro domácí mazlíčky. Jakým se raději vyhnout?

Pěstovat pokojové rostliny se vyplácí. Mohou vylepšit naše zdraví i psychický stav. Jak konkrétně pomáhají?

Pokojové rostliny se skvrnitými listy

Výbornou prevencí, ale i účinným lékem proti houbovým skvrnitostem listů poslouží prokvašený výluh z břízy bělokoré. Potřebovat budeme zhruba kilogram březových listů a klidně i kousků větviček. Ty zalijeme deseti litry vody. Je možné přidat i trochu kopřivy či přesličky. Kvašení výluhu trvá týden, po této době jej necháme ještě týden stát a následně můžeme aplikovat v poměru 1 : 5. Slupka plodů bude hebká, lesklá a svěží. Ovšem proti houbovým chorobám působí i celá řada dalších bylin. Využít se dá například extrakt ze semen koriandru setého nebo extrakt z šanty, která je účinná také na bakteriózy.

Na výrobu extraktu ze semen potřebujeme 200 gramů semen koriandru, která rozemeleme a necháme dva dny macerovat s 600 mililitry padesátiprocentního alkoholu nebo rostlinného oleje. Když si vzpomeneme, tak protřepeme, poté přefiltrujeme. Získaný extrakt můžeme smíchat s dvaceti mililitry tekutého mýdla. Pro postřik děláme desetiprocentní roztok. 

Proti plísni šedé, bakteriálním skvrnitostem a padlí lze využít extrakt z kvetoucí natě pelyňku. 250 gramů suchého pelyňku necháme macerovat za občasného míchání s jedním a půl litrem 40-50% lihu. Po dvou dnech přefiltrujeme. Pro postřik ředíme s vodou na desetiprocentní roztok. Podobným způsobem můžeme připravit i extrakt z afrikánu, který je vynikajícím preventivním postřikem.

Přeslička jako účinné přírodní léčivo pro pokojové rostliny

Přeslička rolní se dá využít proti celé řadě nemocí rostlin. Ať už jde o houbové choroby, například strupovitost, rez, padlí, monilióza, kadeřavost broskvoně a listové skvrnitosti, nebo o černou skvrnitost růží, bakteriální vadnutí a bakteriální černání stonků brambor. Výborným receptem je příprava odvaru, kdy potřebujeme jeden a půl kila čerstvé rostliny, kterou zalijeme deseti litry vody. Necháme jeden den macerovat a poté hodinu povaříme.

I pokojové rostliny mohou "onemocnět"

Odvar necháme vychladnout, přecedíme a můžeme ihned použít. Pro prevenci či pro léčení již napadených rostlin stříkáme v poměru 1 : 5–10, nejlépe v maximálně týdenních intervalech. Zálivka tímto odvarem je také účinnou ochranou před půdními patogeny, které způsobují například padání klíčních rostlin. Sazenice můžeme nechat přes noc stát ve výluhu, zvýšíme tak jejich odolnost. 

Rozmarýn pro zdravé pokojové rostliny

Pro boj s chorobami můžeme využít také obyčejnou rozmarýnu. Na výrobu extraktu budeme potřebovat 200 gramů suchého rozdrceného rozmarýnu, který zalijeme 700 mililitry 50% alkoholu a necháme dva dny louhovat. Poté přefiltrujeme a můžeme přidat 10–15 mililitrů tekutého mýdla. Z extraktu je možno vytvořit šest až sedm litrů postřiku, který je vynikající prevencí proti plísním a padlí na rostlinách i plodech. Působí také proti housenkám motýlů a larvám mandelinky bramborové, mšicím a molicím.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 09. 05. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 10. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Andělská znamení se mohou skrývat za zdánlivě obyčejnými věcmi

Tak asi v tom nejsem sám, ale už nevim co to znamená, dlouho se mi to dělo v souvislosti s jednou holkou - tro...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.