Rozmarýn

Rozmarýn upotřebíme nejen jako aromatické koření. Má velmi silné léčivé účinky, kterých by bylo škoda nevyužít. Je bohatým zdrojem antioxidantů, skvělý na srdce, játra i plíce a udrží nás v dobré náladě. Kromě toho, široké uplatnění najde také v kuchyni. Nemusíme si ho jen kupovat, my vám poradíme, jak si snadno vypěstovat svůj vlastní.

Léčivé účinky rozmarýnu

 • Rozmarýn je silný antioxidant a bojovník proti rakovině

Rozmarýn patří mezi jedno z koření s největším množstvím antioxidantů. Až zázračně působí proti těm nejnebezpečnějším chorobám. Silný extrakt z rozmarýnu je prevencí proti rakovině prsu, prostaty, vaječníků, děložního čípku, jater, plic a dalších orgánů

 • Pro lepší trávení a zdravá játra

Povzbuzuje vytváření trávících šťáv, stejně jako činnost jater. Rozmarýn zbavuje naše tělo přebytečné vody, působí totiž močopudně. Používá se také proti nadýmání. Ve střevech rozmarýn zabraňuje zánětům a pomůže i s odváděním žluči z těla ven.

 • Ideální na nízký tlak a lepší prokrvování

Rozmarýn je účinný proti srdeční slabosti. Je výborný na nízký tlak. Pomáhá nám ho zvýšit, stejně jako pomáhá zlepšovat krevní oběh. Proto ho také oceníme, když jsme zimomřiví a míváme studené končetiny. Tím, že stimuluje cévy, zlepšuje prokrvování končetin a udržení tělesného tepla. V cévní soustavě bojuje proti trombóze. Zabraňuje totiž krevním buňkám, aby ucpávaly cévy.

 • Zlepšuje koncentraci, paměť a spánek

Rozmarýn má uklidňující účinky, snižuje nervozitu a napětí. Tím také přispívá ke klidnějšímu spánku a pomáhá s usínáním. Udrží nám lepší náladu a stimuluje činnost mozku. Výzkumy dokázaly, že rozmarýn významně zlepšuje koncentraci a paměť. Je to také díky tomu, že obsahuje esenciální olej. Rozmarýn slouží jako prevence Alzheimerovy choroby a zlepšuje její průběh. Snižuje také revmatické bolesti.

 • Proti bolesti, astmatu a zánětům

Rozmarýn celkově posiluje organismus. Prospívá nám hlavně v obdobích rekonvalescence. Zmírňuje menstruační bolesti i ledvinové koliky. Pomůže nám s astmatem, tišší totiž jeho symptomy, jako je kašel anebo sípání. Má antibakteriální účinky a zabraňuje zánětům.

 • Stimuluje růst vlasů a čistí pleť

Rozmarýn je výborný na čištění pleti. Stačí si připravit napařovací lázeň. Ve vodě povaříme 3 hrsti sušeného nebo 2 hrsti čerstvého rozmarýnu. Obličej dáme nad nádobu a necháme páru působit. Pro co nejlepší účinnost si přes hlavu a nádobu přehodíme ručník. Rozmarýn také povzbuzuje růst vlasů. Studie například ukázala, že po půlročním používání rozmarýnového oleje se u lidí trpící androgynickou alopecií objevil významný nárůst vlasů. Bude nám nápomocný také v boji s naší váhou.

Kvůli jeho síle by se mu měly vyhnout těhotné a kojící ženy, stejně jako děti do pěti let.

Věděli jste to o rozmarýnu?

 • Rozmarýn nesměl v dřívějších dobách chybět v žádné naší domácnosti. Považoval se za symbol lásky, věrnosti a štěstí. Proto se používal i na svatbách.
 • Staří Římané mu říkali „Mořská rosa.“
 • Přisuzovaly se mu kouzelné účinky a byl nezbytnou ingrediencí do elixírů lásky.
Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Další léčivé potraviny

Tip na recept

všechny recepty >

Pečená vepřová plec na rozmarýnu

Vepřovou plec omyjeme, osušíme, ze všech stran potřeme změklým bylinkovým máslem, osolíme, opepříme a okmínujeme. Pekáček vymažeme sádlem, dno poklademe nahrubo nakrájenou cibulí, přidáme bobkový list, neoloupaný...

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE U ČLÁNKŮ

 • Cheesecake z ovesných vloček

  Jedním slovem katastrofa, nejsem proti zdravějším dezertů, ale tohle je naprosto bez chuti, nemastné-neslané. 3lzice medu na skoro kilo tvarohu…

 • Malinový cheesecake

  Dobrý den, já jsem ho dělala ve formě o průměru 25 ⌀. Tudíž Vám vyjde stejná výška jako je na obrázku.

 • Pomalu pečená krkovice

  Představ si, že dáš maso do pekáče a přikryješ ho tou druhou půlkou pekáče. Já používám tenhle -…

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte