Neřešte zažívací potíže pouze léky. Dostaňte trávení pod kontrolu zdravě a účinně

Neřešte zažívací potíže pouze léky. Dostaňte trávení pod kontrolu zdravě a účinně

Zažívací potíže jsou jedním z nejčastějších zdravotních problémů. Zatímco někoho špatné trávení trápí jen občas, jiný se s ním potýká pravidelně. Existuje totiž celá řada příčin, proč nás problémy se zažíváním a trávením sužují. Abychom dostali trávení opět do pořádku, musíme mu pomoci. Poradíme, jak se v zažívacích obtížích vyznat a jak poruchy trávení a zažívání úspěšně vyřešit.

Zažívací potíže může způsobit nezdravý životní styl

Zažívací systém je důležitý nejenom kvůli příjmu potravy. Je nezbytný pro správné vstřebávání vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Úzce souvisí s naší imunitou a energií. Zdravé zažívání je zkrátka základem našeho celkového zdraví. Špatné trávení mohou zapříčinit jiné zdravotní problémy. Proto bychom se měli snažit dostat zažívací potíže co nejdříve pod kontrolu. Jaké mají příčiny poruchy trávení a zažívání?

 • Nezdravá a nevyvážená strava, která dráždí jak žaludek, tak střeva. Zažívací potíže způsobují například jídla z fastfoodů nebo silně kořeněné pokrmy.
 • Trávicímu traktu škodí časté pití perlivých, sladkých a nezdravých nápojů na úkor vody.
 • Nedostatek pohybu a časté sezení jak v práci, tak doma, můžou zapříčinit špatné trávení.
 • Silný stres, úzkosti a nervozita také škodí. Zejména, pokud trvají dlouhodobě.
 • Požívání alkoholu a kouření cigaret. Oboje může způsobit zažívací potíže.
 • Držení drsných a pro tělo nezdravých diet. Omezování příjmu potravy nám zadělává na budoucí problémy se zažíváním a trávením.

Kdy špatné trávení potřebuje odbornou péči?

Ačkoli jsou zažívací obtíže často způsobené životním stylem a špatnými stravovacími návyky, někdy je důvodem onemocnění. Poruchy zažívání a trávení dokáže zapříčinit celá řada chorob. Některé nemoci samy neodezní a bez odborné pomoci se neobejdeme. Zejména, pokud opakovaně zvracíme, máme nechuť k většině jídel a stále hubneme. Co může způsobovat poruchy trávení a zažívání?

 • Napadení bakteriemi a viry: Může jich být celá řada. Některé nemoci, jako je například střevní chřipka, většinou odezní samy. Ale choroby jako je salmonela, se nás mohou držet velmi dlouho. Lékař musí špatné trávení vyšetřit a nasadit potřebné léky.
 • Zánět střev: Stojí za nimi nezdravý životní styl, stres, oslabení organismu a genetika. Je zapotřebí upravit jídelníček, dostat se do klidu a nasadit potřebné léky, které záněty sníží.
 • Alergie: Nenechme se zmást. Ačkoli jsme žádnou alergií nikdy nemuseli trpět, alergie se mohou objevit kdykoli. Pokud nás po snědení určitých pokrmů opakovaně postihují zažívací potíže, potravinu vysaďme a navštivme lékaře.
 • Celiakie: Nesnášenlivost lepku se projevuje jak pocitem těžkosti v žaludku, tak zvracením či průjmem. Naše tělo nedokáže lepek zpracovat a stává se pro něj opravdovým jedem. Podobně jako alergie se může projevit během života.
 • Špatná střevní flóra: Za zdravým zažívání stojí prospěšné bakterie, které máme ve střevech. Pokud jich máme nedostatek, hrozí špatné trávení. Podpoříme je užíváním probiotik.
 • Žlučníkové kameny: Vznikají stravou bohatou na cholesterol. Na vině jsou i ženské hormony. Musíme se začít stravovat zdravě a lehce. V horších případech se musí kameny vyoperovat.
 • Nechutenství: Může za nimi stát stres i přísné diety. Zkusme jíst snadno stravitelná jídla v malých porcích vícekrát za den. Pokud se nám jedení nedaří, zažívací problémy nepodceňujme a vyhledejme odborníka.
 • Zácpa: Způsobuje ji nižší konzumace vlákniny, nedostatečný pitný režim či stres. Kromě vyššího příjmu vlákniny a hydratace nám udělá dobře také pohyb.

Tipy, jak vyřešit problémy se zažíváním a trávením

Špatné zažívání souvisí buďto s onemocněním trávicí soustavy anebo s naším špatným životním stylem. Pro zdravé trávení můžeme opravdu hodně udělat sami. Stačí pozměnit stravovací návyky, začít se více hýbat, podpořit zažívání vhodnými výrobky a snižovat stres. Uvidíme, že se výsledky brzo dostaví.

 • Pokud nás trápí problémy se zažíváním a trávením, nesmíme náš trávicí trakt příliš zatěžovat. Zkusme volit jednodušší a lehčí jídla. Tělo je bude snadněji trávit a nám se uleví.
 • Pohybem nejenom nastartujeme organismus, ale podpoříme pohyb potravy střevy. Budeme snadněji a zdravěji trávit a hlavně dostaneme zažívací problémy pod kontrolu.
 • Jezme pravidelně v menších porcích. Největší chybou je jíst pouze jednou či dvakrát denně ve velkých porcích. Nejezme ve spěchu a dostatečně potravu rožvýkejme.
 • Vláknina je nezbytnou složkou pro správné trávení, usnadní průchod potravy střevy i vyprazdňování. Každodenní příjem zeleniny či ovoce nám vlákninu dodá.
 • Používejme přípravky z kvalitní aloe vera. Tato rostlina má na zažívání doslova zázračné účinky a dokáže účinně pomoci s celou řadou zažívacích obtíží.
 • Zažívání potřebuje tekutiny. Nejlépe pijme čistou vodu, pokud nám nechutná, můžeme si ji ochutit ovocem nebo kvalitním přírodním sirupem.
 • Zkusme snížit užívání alkoholu a cigaret. Alkohol tělo dehydratuje a zbavuje ho důležitých živin, proto po konzumaci alkoholových nápojů dostatečně pijme.

Aloe vera působí na poruchy trávení a zažívání blahodárně

Aloe vera je skvělým pomocníkem pro zdravý trávicí trakt. Při nechutenství povzbuzuje chuť k jídlu, bojuje proti zánětům tlustého střeva, odstraňuje pocity těžkosti a posiluje žaludek a upravuje činnost střev. Aloe vera špatné trávení celkově zlepšuje. Obsahuje totiž trávicí enzymy a antioxidanty, navíc má protizánětlivé a zklidňující účinky.

Aloe vera působí nejen jako regenerátor buněk, stimuluje také imunitní systém, podporuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu a reguluje gastrointestinální trakt.  Pomáhá očistit naše tělo a nastoluje rovnováhu při trávení.

Bohužel, většina přípravků z aloe vera na trhu není účinná. Nejčastěji se na produkty používá prášek z aloe, který ale při své přípravě přišel o většinu svých prospěšných látek. Neméně důležitý je i původ rostliny a stáří, ve kterém byla zpracovaná.

Aby nám produkty z aloe opravdu pomohly, musíme je pečlivě vybírat. Ideální je BIO původ z Kanárských ostrovů, vysoký podíl aloe koncentrátu lisovaného za studena a neprůhledný obal. Na českém trhu najdeme pouze jednoho exkluzivního dodavatele, který splňuje všechna kritéria pro vynikající účinky produktů z aloe vera.

aloe vera šťáva zažívání

Džus z aloe vera jako užitečný pomocník při poruchách zažívání a trávení

Džus z aloe vera je bohatý na vitamíny, minerály a polysacharidy. Pro zachování blahodárných účinků, které působí na náš organismus a trávení, užívejte šťávu z tříletých a starších listů aloe vera, které jsou lisované za studena. Levnější alternativní šťávy a koncentráty často mají výrazně nižší účinnost a nedostavuje se tak žádoucí úleva od zažívacích problémů. Šťáva z aloe vera by měla být čistě přírodní – ničím neředěná, uměle nezahušťována a nepřislazená. Zkuste dvě polévkové lžíce ráno na lačno a dvě večer před spaním.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 17. 05. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 18. 05. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 19. 05. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 20. 05. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 21. 05. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 22. 05. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 23. 05. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni

Zdraví a krása

Pylové alergie řádí nejvíce na jaře. Jaké jsou příznaky alergie na pyl?

Alergie na pyl dovede pěkně potrápit. Jak se projevuje, na koho má nejvíce spadeno, co jsou to zkřížené alergie, jak se vyhnout pylovým alergenům a které prostředky alternativní medicíny můžete vyzkoušet jako p...

Láska a vztahy

Jak mít šťastný vztah? 5 věcí, na které byste rozhodně neměli zapomínat

Otázku, jak mít šťastný vztah, si klade každý, kdo je v páru. Každý chce být ve vztahu spokojený, ovšem život nepsal scénárista romantického filmu, a tak nás v průběhu času potkávají vzestupy i pády. Jak mezi n...

Těhotenství, děti

Co pořídit, když čekáte miminko?

Příchod miminka v životě rodiny mnohé změní. A to nejen po psychické stránce a získání nových rolí. Do domácnosti přibude řada fyzických věcí, které tam jednoduše dříve nebyly. Některé pomůcky jsou potřebné, ji...

Psychologie

Strach ze zubaře zkuste překonat. Tyto metody mohou pomoci

Strach ze zubaře je dost záludný. Kromě toho, že člověka omezuje, rozhodně nepřispívá k tomu, aby měl chrup pod kontrolou. Pravidelné zubní prohlídky jsou podle odborníků nezbytné, pakliže se chcete vyhnout poz...

Ezoterika

Partnerská numerologie podle dne narození. Zjistěte, jak se k sobě hodíte!

Partnerská numerologie je velmi oblíbená u duchovně a alternativně zaměřených jedinců. Pokud mezi ně také patříte, můžete díky ní zjistit, jak se k vám hodí váš protějšek. Ovšem výsledek je nutné brát s určitou...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Domácí pěna do koupele přispěje k dokonalé relaxaci

Domácí pěna do koupele je produkt levný a stejně tak efektivní, jako ten kupovaný. Během jeho přípravy se zabavíte v dlouhé chvíli a zpříjemníte si den aromatickými éterickými olejíčky. Ostatně můžete si vyrobi...

Fitness

Oči jsou při cvičení důležité. Hubněte efektivněji

Oči jsou prý bránou do duše. Oči však toho umí mnohem víc. Umí totiž pomoci i s tělem. Tím, kam směřujeme svůj pohled, tím směrem se otáčí naše pozornost. Na jaké věci se díváme, tam chce jít i naše tělo. Oči j...

Rozvoj osobnosti

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Zfetlá nikdy nepracuj aneb proč nezobat antihistaminika, když potřebuješ makat...

Vyrážky, pupínky, fleky...prostě se objeví, když to nejmíň čekáš. Jednou mi takhle naskákaly hnusný červený fleky po obarvení vlasů henou a taky se mi začalo blbě dejchat. Vod tý doby vim, že mě hena může zabít a držim se od ní dál... Jenže dneska se mi vobjevil flek na krku a ruce prostě z ničeho nic. Asi mě někdo uhranul bo co.