Jaké vitamíny pomohou posílit imunitu?

Jaké vitamíny pomohou posílit imunitu?

Hektický životní styl, nezdravá strava, nedostatek pohybu i znečištěné životní prostředí – to vše jsou důvody, proč se nám zhoršuje přirozená imunita. Za pomoci vitamínů ji ovšem můžeme zase posílit.

Co je to vlastně imunita?

Imunita je obranyschopnost organismu, díky které se je naše tělo schopné bránit proti nebezpečným vlivům z vnějšího i vnitřního prostředí. Jedná se tedy o zásadní vlastnost pro to, abychom zůstali zdraví. Jedinci se silnou imunitou tak onemocní velmi zřídka, pokud vůbec někdy, což je v současné situaci více než důležité. Tělo se totiž dokáže bránit proti virům či bakteriím, a dokonce i proti nádorovým buňkám. Všem těmto a dalším nebezpečím se obecně říká patogeny. Jste-li v každém případě často nemocní, případně chcete imunitu posílit preventivně, máte několik možností…

Vitamíny na posílení imunity

K posílení obranyschopnosti těla je důležitý především zdravý životní styl. Pokud se zaměříte na kvalitní potraviny (ideálně čerstvé a průmyslově neupravené), budete se věnovat pravidelným fyzickým aktivitám a vyhýbat se stresovým situacím (je-li to dnes vůbec možné), uděláte dobře.  Co se týče stravy, podstatný je především příjem některých vitamínů, které si lze zakoupit i ve formě doplňků stravy v lékárnách jako Drmax, Benu nebo Lekarna.cz. Kupříkladu na Benu lze navíc získat i slevu, takže si je můžete pořídit výhodněji. Jaké vitamíny jsou ale pro posílení imunity nejdůležitější?

Kyselina askorbová neboli vitamín C

„Céčko“ je nezbytné k tomu, abychom byli zdraví. Mimo jiné patří mezi silné antioxidanty, takže bojuje proti působení volných radikálů. Především má ale podstatný vliv na imunitu, když kupříkladu minimalizuje poškození buněk následkem vlivů životního prostředí, mezi které patří znečištění, jež je dnes problémem především v městských a průmyslových aglomeracích. Vitamín C se přitom vyskytuje především v čerstvé zelenině a ovoci, přičemž jmenovat musíme zejména známé citrusové plody. Ještě více jej ovšem obsahuje např. moringa olejodárná, acerola, kumquat, kvája nebo klikva.

Doporučená denní dávka: ideálně 90 mg denně pro dospělého muže a 80 mg pro dospělou ženu.

Kyselina listová neboli vitamín B9

Kyselina listová je jiný název pro vitamín B9. Ten sice v rámci skupiny B-komplex (vitamíny B) nepatří k nejznámějším, na druhou stranu jeho dostatečný příjem může rovněž podpořit váš imunitní systém. Jak už napovídá sám název, tento vitamín je obsažen především v listové zelenině (saláty, zelí apod.), ale také v další zelenině. Ačkoli mezi dobré zdroje patří i játra, tepelnou úpravou se vitamín B9 ničí, a to až z 95 %! Udělejte si tedy raději zeleninový salát, případně si pořiďte nějaký vitamínový doplněk s kyselinou listovou. Pak jej budete přijímat v dostatečném množství a navíc je dobře vstřebatelný.

Doporučená denní dávka: 150 až 200 μg pro dospělé muže a 150 až 180 μg pro dospělé ženy.

Vitamín D

Další vitamín, který je důležitý pro silnou imunitu. Tento je ovšem problematický tím, že jej můžete získat jen v malém množství z potravin, když se nachází např. v rybím tuku nebo v lahůdkovém droždí. Musíme ovšem doplnit, že se mu říká vitamín ze slunce. V těle se totiž syntetizuje, pokud je pokožka vystavena ultrafialovému záření. Měli byste tedy pravidelně chodit ven. To je dobré i z toho důvodu, že přirozené světlo podněcuje tvorbu serotoninu, tedy hormonu navozujícímu příjemné pocity. V opačném případě dochází ke stresové reakci, která mj. nepříznivě působí právě na imunitu.

Doporučená denní dávka: optimálně 25 až 50 μg pro dospělé muže i ženy.

Další důležité látky pro posílení imunitu

Nejen vitamíny živ je člověk, organismus potřebuje spoustu dalších účinných látek. Mezi nimi nalezneme i takové, které mohou být rovněž podstatné pro posílení obranyschopnosti organismu. Patří sem např. selen, který nejenže zlepšuje fungování imunitních funkcí, ale také poskytuje tělu ochranu proti environmentálnímu stresu. Tento minerál je nejvíce obsažen v ořeších a mořských rybách. Stále častěji se ale hovoří i o dalších látkách, a to především o beta-glukanech, což je skupina neškrobových a necelulózových polysacharidů. Nacházejí se přitom např. v hlívě ústřičné, tedy obecně velmi zdravé dřevokazné houbě.



Diskuse k článku

  • Anna

    18:04 30. 1. 2022 0
    podlě mně bohatě stačí vitamin C a D
  • Bea

    14:57 17. 1. 2022 -1
    naše tělo potřebuje všechny vitaminy, protože každy vitamin na v těle svoji úlohu.
    • Petra

      15:06 17. 1. 2022 +1
      Tak to je velká myšlenka. Nebo standardní příprava na komerční příspěvek ve stylu " já kupuji vitaminy v eshopu XY a jsem spokojena". Nechápu, že za tyhle průhledné a trapné komenty ty firmy ty lidi platí.
  • Petra

    19:59 30. 12. 2021 0
    vitamin C,D a probiotika
  • Zuzana

    17:11 25. 12. 2021 0
    jim hodně zeleniny, ovoce, beru probiotika a vitamin C

Lunární kalendář

NEDĚLE 08. 12. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 09. 12. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 10. 12. 2024
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
STŘEDA 11. 12. 2024
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
ČTVRTEK 12. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 13. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Dnes chodí Mikuláš! Víte, jak vypadá mikulášská tradice v jiných zemích?

Tradice svatého Mikuláše je v mnoha evropských zemích považována za nedílnou součást předvánočního období. Svatý Mikuláš byl biskup a žil ve 4. století. Lidé jej považovali za obzvláště milosrdného. Byl známý s...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...