Jaké vitamíny pomohou posílit imunitu?

Jaké vitamíny pomohou posílit imunitu?

Hektický životní styl, nezdravá strava, nedostatek pohybu i znečištěné životní prostředí – to vše jsou důvody, proč se nám zhoršuje přirozená imunita. Za pomoci vitamínů ji ovšem můžeme zase posílit.

Co je to vlastně imunita?

Imunita je obranyschopnost organismu, díky které se je naše tělo schopné bránit proti nebezpečným vlivům z vnějšího i vnitřního prostředí. Jedná se tedy o zásadní vlastnost pro to, abychom zůstali zdraví. Jedinci se silnou imunitou tak onemocní velmi zřídka, pokud vůbec někdy, což je v současné situaci více než důležité. Tělo se totiž dokáže bránit proti virům či bakteriím, a dokonce i proti nádorovým buňkám. Všem těmto a dalším nebezpečím se obecně říká patogeny. Jste-li v každém případě často nemocní, případně chcete imunitu posílit preventivně, máte několik možností…

Vitamíny na posílení imunity

K posílení obranyschopnosti těla je důležitý především zdravý životní styl. Pokud se zaměříte na kvalitní potraviny (ideálně čerstvé a průmyslově neupravené), budete se věnovat pravidelným fyzickým aktivitám a vyhýbat se stresovým situacím (je-li to dnes vůbec možné), uděláte dobře.  Co se týče stravy, podstatný je především příjem některých vitamínů, které si lze zakoupit i ve formě doplňků stravy v lékárnách jako Drmax, Benu nebo Lekarna.cz. Kupříkladu na Benu lze navíc získat i slevu, takže si je můžete pořídit výhodněji. Jaké vitamíny jsou ale pro posílení imunity nejdůležitější?

Kyselina askorbová neboli vitamín C

„Céčko“ je nezbytné k tomu, abychom byli zdraví. Mimo jiné patří mezi silné antioxidanty, takže bojuje proti působení volných radikálů. Především má ale podstatný vliv na imunitu, když kupříkladu minimalizuje poškození buněk následkem vlivů životního prostředí, mezi které patří znečištění, jež je dnes problémem především v městských a průmyslových aglomeracích. Vitamín C se přitom vyskytuje především v čerstvé zelenině a ovoci, přičemž jmenovat musíme zejména známé citrusové plody. Ještě více jej ovšem obsahuje např. moringa olejodárná, acerola, kumquat, kvája nebo klikva.

Doporučená denní dávka: ideálně 90 mg denně pro dospělého muže a 80 mg pro dospělou ženu.

Kyselina listová neboli vitamín B9

Kyselina listová je jiný název pro vitamín B9. Ten sice v rámci skupiny B-komplex (vitamíny B) nepatří k nejznámějším, na druhou stranu jeho dostatečný příjem může rovněž podpořit váš imunitní systém. Jak už napovídá sám název, tento vitamín je obsažen především v listové zelenině (saláty, zelí apod.), ale také v další zelenině. Ačkoli mezi dobré zdroje patří i játra, tepelnou úpravou se vitamín B9 ničí, a to až z 95 %! Udělejte si tedy raději zeleninový salát, případně si pořiďte nějaký vitamínový doplněk s kyselinou listovou. Pak jej budete přijímat v dostatečném množství a navíc je dobře vstřebatelný.

Doporučená denní dávka: 150 až 200 μg pro dospělé muže a 150 až 180 μg pro dospělé ženy.

Vitamín D

Další vitamín, který je důležitý pro silnou imunitu. Tento je ovšem problematický tím, že jej můžete získat jen v malém množství z potravin, když se nachází např. v rybím tuku nebo v lahůdkovém droždí. Musíme ovšem doplnit, že se mu říká vitamín ze slunce. V těle se totiž syntetizuje, pokud je pokožka vystavena ultrafialovému záření. Měli byste tedy pravidelně chodit ven. To je dobré i z toho důvodu, že přirozené světlo podněcuje tvorbu serotoninu, tedy hormonu navozujícímu příjemné pocity. V opačném případě dochází ke stresové reakci, která mj. nepříznivě působí právě na imunitu.

Doporučená denní dávka: optimálně 25 až 50 μg pro dospělé muže i ženy.

Další důležité látky pro posílení imunitu

Nejen vitamíny živ je člověk, organismus potřebuje spoustu dalších účinných látek. Mezi nimi nalezneme i takové, které mohou být rovněž podstatné pro posílení obranyschopnosti organismu. Patří sem např. selen, který nejenže zlepšuje fungování imunitních funkcí, ale také poskytuje tělu ochranu proti environmentálnímu stresu. Tento minerál je nejvíce obsažen v ořeších a mořských rybách. Stále častěji se ale hovoří i o dalších látkách, a to především o beta-glukanech, což je skupina neškrobových a necelulózových polysacharidů. Nacházejí se přitom např. v hlívě ústřičné, tedy obecně velmi zdravé dřevokazné houbě.



Diskuse k článku

  • Anna

    18:04 30. 1. 2022 0
    podlě mně bohatě stačí vitamin C a D
  • Bea

    14:57 17. 1. 2022 -1
    naše tělo potřebuje všechny vitaminy, protože každy vitamin na v těle svoji úlohu.
    • Petra

      15:06 17. 1. 2022 +1
      Tak to je velká myšlenka. Nebo standardní příprava na komerční příspěvek ve stylu " já kupuji vitaminy v eshopu XY a jsem spokojena". Nechápu, že za tyhle průhledné a trapné komenty ty firmy ty lidi platí.
  • Petra

    19:59 30. 12. 2021 0
    vitamin C,D a probiotika
  • Zuzana

    17:11 25. 12. 2021 0
    jim hodně zeleniny, ovoce, beru probiotika a vitamin C

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Métis – předškolní klub, Praha
Métis je předškolní klub, kter…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.