img

Vojtova metoda nebo Bobath? Zjistěte, co je pro miminka šetrnější

Správný vývoj našeho miminka je pro nás prioritou. Tělesný vývoj je ale komplikovaný a mohou se objevit problémy. Naštěstí dnešní medicína nabízí účinné metody, jak pohybovému aparátu našeho miminka pomoci. Mezi nejznámější a nejosvědčenější patří Vojtova metoda a Bobath. Poradíme, jak se v metodách vyznat a jak si vybrat tu, která je pro naše děťátko nejšetrnější.

Čtěte také:

Mechanoterapie – lázeňská péče a rehabilitace, kterou zvládnete i doma

Co je to Vojtova metoda?

Vojtova metoda je už několik desetiletí ověřenou metodou pro podporu správného vývoje dítěte. Její objevitel Václav Vojta přišel na to, jak pomocí vybraných cviků a tlaku na místa na dětském těle může podpořit správné fungování pohybového aparátu.

 • Lidské tělo má pohyb geneticky zakódovaný. Pokud trpí nějakými potížemi, Vojtova metoda může tělu pomoci se vyvíjet opět tím správným směrem.
 • Některé cviky se provádí v poloze na zádech, jiné na břiše či na kolenou. Společně s nimi terapeut pracuje i s aktivizačními zónami. Díky tomu se zlepšuje svalová souhra. Také se upravuje dýchání, aktivita bránice a tep.
 • Ačkoli Vojtova metoda původně řešila převážně následky dětské obrny, časem se její úspěšnost ukázala i při jiných problémech s pohybem. A to jak u dětí, tak u dospělých.
 • Ulehčuje a pomáhá při problémech s držením hlavy, rozštěpem páteře, skoliózou, ortopedickou vadou hrudníku, parézou brachálního plexu, koňskou nohou a neurologickými potížemi.

Co je to Bobath?

Za metodou Bobath stojí Němka Bertha Bobath společně se svým manželem Karlem Bobathem, který pocházel z Československa. Metoda Bobath se zaměřuje na dopady neurologických problémů na lidské tělo. Mezi takové patří dětská obrna anebo mozková příhoda.

 • Podobně jako Vojtova metoda, i metoda Bobath pomáhá jak dětem, tak dospělým.
 • Metoda Bobath ukázala, že i když je neurologický systém a pohyb člověka poškozený, není to nenávratné. Správnými cviky se může stav pacienta výrazně zlepšit.
 • Bobath ale nejsou jen cviky. Vychází totiž z toho, že lidské tělo funguje jako celek. A například u dětské obrny je zapotřebí i pomoc logopeda, ergoterapeuta či rodičů. Společně se všichni zaměřují na co nejlepší vývoj dítěte.
 • Bobath učí rodiče správný handling, tedy to, jak dítě správně uchopovat, nosit nebo si s ním hrát tak, aby byl vývoj motorických schopností co nejlepší.
 • Dále Bobath pracuje s takzvanou senzomotorickou stimulací. Jsou to cviky, které dítěti pomáhají se správně vyvíjet. Používá se k tomu například overball, lavičky a další pomůcky. Bobath toho ale zahrnuje daleko více.

Vojtova metoda anebo Bobath?

Obě metody známe. Jak si mezi nimi ale vybrat tu správnou? Dobrou zprávou je, že ani s jednou neuděláme chybu. Výzkumy totiž ukazují, že obě jsou v léčbě podobně úspěšné. Každá má ale své výhody a nevýhody.

dite hra

 • Při Vojtově metodě terapeut dává dítě do různých pozic. Dítě tedy samo cviky neprovádí. Proto se může používat už u malých miminek.
 • Vojtova metoda má tu nevýhodu, že u cviků miminka často pláčou. Cvičení rozhodně není bolestivé a ani příliš namáhavé. Miminku se pouze nelíbí, že se s ním manipuluje tak, jak není zvyklé. Přesto to pro některé rodiče může být stresující.
 • Vojtova metoda i Bobath zahrnují také aktivní spolupráci rodičů. Cviky musíme s dětmi pravidelně cvičit doma.
 • Metoda Bobath je modernější a připravuje pohybový aparát dítěte na každodenní život. Pomáhá mu s pohyby, které bude potřebovat při vykonávání běžných denních aktivit.
 • Bobath je náročnější na aktivitu rodičů. Přes den musíme s dětmi pravidelně a často cvičit.
 • Metoda Bobath je převážně pro děti, které jsou už trochu odrostlejší. Pro miminka existuje speciální koncept Baby Bobath.
 • Málokterý všeobecný lékař dokáže správně posoudit, jestli je pro naše miminko vhodnější Vojtova metoda anebo Bobath. Poraďme se zkušeným odborníkem.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Láska a vztahy

Zklamání ve vztahu versus odpuštění. Jak k němu nejsnáze dojít?

Zklamání ve vztahu je okamžikem náročným a v neposlední řadě i bolestným. Intenzitu prožívaných emocí určuje vždy příčina. V partnerství může být závažným důvodem například nevěra. I přesto, že se cítíte smutní...

Bydlení, zahrada

Chcete mít doma vánoční vůně? Vyrobte si přírodní osvěžovače vzduchu

Vyrobit přírodní osvěžovače vzduchu není vůbec nic náročného. V obchodě za ně dáte zbytečně moc peněz, většinou jsou plné zbytečných chemických látek a ne vždy je vůně přesně podle vašeho gusta. Vyrobte si svoj...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Wellness

Indická masáž hlavy vás dokonale zrelaxuje a zbaví stresu

Indická masáž hlavy, jak název napovídá, pochází z Indie a sahá velmi hluboko do historie. Jde o extrémně relaxační a uvolňující masáž. K nám se dostala až v posledních letech a stihla si už najít své fanoušky....

Řemesla

Jak vyrobit adventní věnec bez jehličí

Vánoce jsou zhruba za měsíc a všichni se jistě těšíte. Proto jsme si pro vás připravili pár rad, jak vyrobit adventní věnec bez jehličí. I takový totiž může udělat parádu. Použít k jeho tvorbě můžete celou řadu...

Fitness

Jak sportovat v zimě? Zkuste i netradiční sporty

Sport v zimě rozhodně nemusíte pověsit do skříně k letním šatům. Naopak. Zimní sporty přináší zase jiný tip výzev a možností. Důležité je však vědět, jak sportovat v zimě, abyste své tělo i psychiku podpořili a...

Rozvoj osobnosti

Závislost na nakupování je nebezpečná. Oniománie může zbortit životní jistoty

Závislost na nakupování nemusí být odhalena hned. Do obchodů zavítáte zprvu je zřídka kdy, později však máte čím dál větší nutkání nakupovat ve velkém. A častokrát si koupíte i věci, které vlastně nepotřebujete...

Mazlíčci

Jak naučit štěně čistotě? Přinášíme rady a tipy.

Výchova štěněte se v mnohém podobá výchově lidského mláděte. Vedle sociálních dovedností – soužití s dospělými, dětmi či jinými psy je třeba štěně naučit poslušnosti a zejména čistotnosti. Zatímco s poslušností...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…