Skautský oddíl dítě po všech stránkách zocelí. Ideální doba zápisu je právě teď!

Skautský oddíl dítě po všech stránkách zocelí. Ideální doba zápisu je právě teď!

Skautský oddíl je tvořen dvanácti až dvacetičlennou skupinou dětí, které se řídí základními principy skautingu. Dětské shromáždění obvykle vede takzvaný vůdce. Před zahájením této funkce musí absolvovat vůdcovskou zkoušku. Každý nový dětský člen, který vstupuje do oddílu, skládá skautský slib. Ten zahrnuje povinnost k vyššímu principu, povinnost k sobě a povinnost k bližním. Ke skautům se mohou přidat jak dívky, tak chlapci.

Čtěte také:

Letní tábory pro děti učí samostatnosti a zodpovědnosti

Pokud má vaše ratolest kladný vztah k přírodě, skautský oddíl bude to pravé. Skauting dítěti ve všech směrech ohromně prospěje. Je totiž zaměřený na rozvoj fyzických i duševních schopností a rovněž podporuje empatii, zodpovědnost a ohleduplnost vůči ostatním. Řídí se tedy plně základními skautskými principy.

Skautský oddíl a historie

Jakýmsi pomyslným „otcem“ skautingu je Angličan Robert Baden-Powell. Ten se účastnil jako armádní generál druhé búrské války, která probíhala v letech 1899 až 1902. Jednalo se o střet anglických a búrských kolonizátorů z Jižní Afriky. Generál Baden-Powell založil první skautský oddíl v roce 1907. K jeho sestavení si vybral asi 20 hochů, kterým učarovala jeho Skautská příručka pro chlapce. Myšlenkou generála bylo především to, aby skauting vedl děti k čestnosti, úctě a lásce k přírodě. Díky skautskému oddílu chlapci nacházeli nové přátele a věnovali se tomu, co je nejvíc naplňovalo. Prostřednictvím specifického programu a her v přírodě se naučili mnoho nových dovedností. V roce 1908 se idea Roberta Badena- Powella ujala natolik, že skauting se postupně rozšířil i do okolních evropských zemí, a nakonec i do zámořských oblastí. V Česku se uskutečnil první skautský tábor v roce 1911 za iniciativy profesora Svojsíka. Sestával se ze skupinky třinácti hochů, kteří tábořili poblíž hradu Lipnice. O čtyři roky později se stávají součástí skautských oddílů i malé slečny.

Skautský oddíl v Česku a současnost

Nejvýznamnější skautskou organizací v České republice je Junák, který byl založen v roce 1914 Antonínem Benjamínem Svojsíkem. V současnosti organizace eviduje téměř 70 000 skautů, kteří jsou rozdělení do 2 200 oddílů. V Česku však registrují každý skautský oddíl kromě Junáku i jiné organizace. Známé jsou například YMCA SKAUT, nebo Skaut Křižovatka. Věkové kategorie pro vstup mezi skauty nejsou nijak omezené. Junák označuje jejich členy dle konkrétního věku následovně:

  • děti ve věku od pěti do sedmi let jsou benjamínci
  • děti ve věku od osmi do deseti let jsou vlčata v případě chlapců a světlušky v případě dívek
  • děti ve věku od jedenácti do čtrnácti let jsou skauti a skautky
  • dospívající ve věku patnáct až dvacet jedna let jsou nazývaní jako roveři
  • lidé nad dvacet jedna let jsou oldskauti

 skautský oddíl

Skautský oddíl a zápis dítěte

Ještě předtím, než se rozhodnete pro konkrétní skautskou organizaci a zápis svého potomka, můžete zcela nezávazně jednotlivé oddíly společně navštívit, abyste si udělali představu, co vše vaše dítě čeká. Pakliže mu skauting učaruje, máte vyhráno. Příslušná organizace přihlášku zpracuje a z vaší nadšené ratolesti se stane záhy skaut. Registrovat se může jak jednotlivec, tak i skupina dětí a dospívajících. Nejčastěji se začíná se skautingem kolem pěti šesti let věku dítěte. Skautský oddíl je v závěru obvykle vytvořen z dětí, které mají různorodé schopnosti a dovednosti a jsou stejné věkové kategorie.

Skautský oddíl staví své principy na týmové spolupráci

V první řadě je skautský oddíl zaměřený na spolupráci v dětském kolektivu, je tedy nejčastěji rozdělen do maximálně sedmičlenných skupinek. V těch si děti vzájemně pomáhají při plnění skautských úkolů. Schůzky malých skautů a skautek se během roku odehrávají v příslušných klubovnách a přilehlém okolí. Završením skautské „sezóny“ pak bývá dvou až třítýdenní tábor konaný v přírodě pod stany. Na něm mohou děti v praxi použít své nabité vědomosti a dovednosti. A co se ve skautu vlastně děti naučí a odnesou si do života?

  • kladný vztah k přírodě, a především pak úctu k ní
  • schopnost poradit si v náročných životních situacích (učí se improvizaci, vynalézavosti a samostatnosti)
  • umění pomoci druhým lidem a efektivně s nimi spolupracovat
  • tvůrčí schopnosti a zručnost

V neposlední řadě skautský oddíl dítěti přinese mnoho nových kamarádů a zážitků. Rovněž se naučí střílet z luku, lasovat, vařit, hrát na kytaru, nebo pracovat s kompasem a navigací.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 30. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Na kole s větrem o závod

Jaro je tu! Vyrazili jste na první projížďku na kole a zjistili jste, že to není ono? Možná je na čase vyměnit své staré jízdní kolo za novější model. Nechte si poradit od odborníků, šlápněte do pedálů a uháněj...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.