Skautský oddíl dítě po všech stránkách zocelí. Ideální doba zápisu je právě teď!

Skautský oddíl dítě po všech stránkách zocelí. Ideální doba zápisu je právě teď!

Skautský oddíl je tvořen dvanácti až dvacetičlennou skupinou dětí, které se řídí základními principy skautingu. Dětské shromáždění obvykle vede takzvaný vůdce. Před zahájením této funkce musí absolvovat vůdcovskou zkoušku. Každý nový dětský člen, který vstupuje do oddílu, skládá skautský slib. Ten zahrnuje povinnost k vyššímu principu, povinnost k sobě a povinnost k bližním. Ke skautům se mohou přidat jak dívky, tak chlapci.

Čtěte také:

Letní tábory pro děti učí samostatnosti a zodpovědnosti

Pokud má vaše ratolest kladný vztah k přírodě, skautský oddíl bude to pravé. Skauting dítěti ve všech směrech ohromně prospěje. Je totiž zaměřený na rozvoj fyzických i duševních schopností a rovněž podporuje empatii, zodpovědnost a ohleduplnost vůči ostatním. Řídí se tedy plně základními skautskými principy.

Skautský oddíl a historie

Jakýmsi pomyslným „otcem“ skautingu je Angličan Robert Baden-Powell. Ten se účastnil jako armádní generál druhé búrské války, která probíhala v letech 1899 až 1902. Jednalo se o střet anglických a búrských kolonizátorů z Jižní Afriky. Generál Baden-Powell založil první skautský oddíl v roce 1907. K jeho sestavení si vybral asi 20 hochů, kterým učarovala jeho Skautská příručka pro chlapce. Myšlenkou generála bylo především to, aby skauting vedl děti k čestnosti, úctě a lásce k přírodě. Díky skautskému oddílu chlapci nacházeli nové přátele a věnovali se tomu, co je nejvíc naplňovalo. Prostřednictvím specifického programu a her v přírodě se naučili mnoho nových dovedností. V roce 1908 se idea Roberta Badena- Powella ujala natolik, že skauting se postupně rozšířil i do okolních evropských zemí, a nakonec i do zámořských oblastí. V Česku se uskutečnil první skautský tábor v roce 1911 za iniciativy profesora Svojsíka. Sestával se ze skupinky třinácti hochů, kteří tábořili poblíž hradu Lipnice. O čtyři roky později se stávají součástí skautských oddílů i malé slečny.

Skautský oddíl v Česku a současnost

Nejvýznamnější skautskou organizací v České republice je Junák, který byl založen v roce 1914 Antonínem Benjamínem Svojsíkem. V současnosti organizace eviduje téměř 70 000 skautů, kteří jsou rozdělení do 2 200 oddílů. V Česku však registrují každý skautský oddíl kromě Junáku i jiné organizace. Známé jsou například YMCA SKAUT, nebo Skaut Křižovatka. Věkové kategorie pro vstup mezi skauty nejsou nijak omezené. Junák označuje jejich členy dle konkrétního věku následovně:

  • děti ve věku od pěti do sedmi let jsou benjamínci
  • děti ve věku od osmi do deseti let jsou vlčata v případě chlapců a světlušky v případě dívek
  • děti ve věku od jedenácti do čtrnácti let jsou skauti a skautky
  • dospívající ve věku patnáct až dvacet jedna let jsou nazývaní jako roveři
  • lidé nad dvacet jedna let jsou oldskauti

 skautský oddíl

Skautský oddíl a zápis dítěte

Ještě předtím, než se rozhodnete pro konkrétní skautskou organizaci a zápis svého potomka, můžete zcela nezávazně jednotlivé oddíly společně navštívit, abyste si udělali představu, co vše vaše dítě čeká. Pakliže mu skauting učaruje, máte vyhráno. Příslušná organizace přihlášku zpracuje a z vaší nadšené ratolesti se stane záhy skaut. Registrovat se může jak jednotlivec, tak i skupina dětí a dospívajících. Nejčastěji se začíná se skautingem kolem pěti šesti let věku dítěte. Skautský oddíl je v závěru obvykle vytvořen z dětí, které mají různorodé schopnosti a dovednosti a jsou stejné věkové kategorie.

Skautský oddíl staví své principy na týmové spolupráci

V první řadě je skautský oddíl zaměřený na spolupráci v dětském kolektivu, je tedy nejčastěji rozdělen do maximálně sedmičlenných skupinek. V těch si děti vzájemně pomáhají při plnění skautských úkolů. Schůzky malých skautů a skautek se během roku odehrávají v příslušných klubovnách a přilehlém okolí. Završením skautské „sezóny“ pak bývá dvou až třítýdenní tábor konaný v přírodě pod stany. Na něm mohou děti v praxi použít své nabité vědomosti a dovednosti. A co se ve skautu vlastně děti naučí a odnesou si do života?

  • kladný vztah k přírodě, a především pak úctu k ní
  • schopnost poradit si v náročných životních situacích (učí se improvizaci, vynalézavosti a samostatnosti)
  • umění pomoci druhým lidem a efektivně s nimi spolupracovat
  • tvůrčí schopnosti a zručnost

V neposlední řadě skautský oddíl dítěti přinese mnoho nových kamarádů a zážitků. Rovněž se naučí střílet z luku, lasovat, vařit, hrát na kytaru, nebo pracovat s kompasem a navigací.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.