Jak rozmluvit dítě? Účinné rady, díky kterým se vaše batole naučí správně mluvit

Jak rozmluvit dítě? Účinné rady, díky kterým se vaše batole naučí správně mluvit

Naše děťátko by už mělo mluvit, ale stále nic. Co teď? Naštěstí jsou způsoby, jakými málomluvnost vyřešit. Poradíme vám, jak rozmluvit dítě. Příčinou může být jen to, že se naše ratolest učí pomaleji. Může za tím ale stát i vážnější důvod. Řekneme vám, kdy je málomluvnost už problémem a jak se jí vyvarovat. Také poradíme, co určitě nedělat. Díky našim tipům, jak naučit dítě mluvit, jej rozmluvíte raz dva.

Čtěte také:

Návod, jak správně na první příkrmy - od 4. měsíce

Jak rozmluvit dítě: Varovné signály

Každé dítě je jiné. Zatímco některé už v roce a půl pomalu skládá věty, jiné se stále drží pár naučených slůvek. Ani u jednoho se není potřeba znepokojovat. Kdy už je ale málomluvnost problém a musíme začít řešit to, jak rozmluvit dítě?

 • Když má dva a půl roku a stále nic neříká.
 • Když v roce a půl zapomene naučená slova a místo nich začíná pouze vydávat zvuky anebo jen křičet.

Mluvení ale rozhodně nepodceňujme. Díky řeči se dítě rozvíjí a začíná logicky uvažovat. Schopnost mluvit tak přímo ovlivňuje rozvoj myšlení našeho dítěte.

Jak naučit dítě mluvit? Sledujme vývoj řeči rok za rokem

Každé dítě je individualita a začíná mluvit trochu jinak. Ale pro obecný přehled si můžeme ukázat, jaký je obvyklý vývoj mluvení dítěte. Pomůže nám to v tom, jak rozmluvit dítě. 

 • Půl roku až rok – Dítě začíná s broukáním. To jsou první známky, že naše děťátko začíná mluvit.
 • První až druhý rok – Postupně se zvětšuje slovní zásoba nejrůznějších věcí, aktivit a osob.
 • Druhý až třetí rok – Dítě postupně začíná vytvářet jednodušší věty. Už se s námi dorozumívá a dokonce začíná používat gramatické tvary.
 • Třetí až čtvrtý rok – Nastává všemi rodiči oblíbené období otázek. Dítě se samo a aktivně vyjadřuje, ptá se na nejrůznější věci. Zajímavé je, že často samo o sobě mluví ve třetí osobě.
 • Čtvrtý až pátý rok – Dítě už dokáže rozlišovat odlišné barvy a vyprávět kratší příběhy, jako jsou třeba pohádky.

Pro každé batole je učení řeči jinak obtížné. Má na to velký vliv genetika. Zajímavé je, že holčičky se většinou naučí mluvit rychleji než chlapci. Na to, jak naučit dítě mluvit, má vliv i pohybový vývoj. Pokud má naše děťátko problém i s učením chození anebo vycházením do schodů, pravděpodobně se bude i hůře učit mluvit. Některá batolata ale až do dvou let říkají pouze pár slov a najednou začnou rovnou mluvit ve větách.

Praktické rady, jak rozmluvit dítě

První, co můžeme pro mluvení dítěte udělat, je podporovat jeho fyzický rozvoj. Chození, lezení, otáčení a vše ostatní, co souvisí s pohybem, usnadní to, jak rozmluvit dítě.

 • Začínejme od citoslovcí 

V prvním roce by dítě mělo umět říct nějaké citoslovce. Když vidí pejska tak haf, když spadne na zem tak bum anebo když se s někým loučí tak . Citoslovce významně napomáhají v tom, jak rozmluvit dítě. Z citoslovcí, která jsou většinou krátké a snadno naučitelné, bude mnohem snadněji přecházet na skutečná slova. Proto ho citoslovcím můžeme učit hned, jak si začne broukat.

 • Rozvíjejme sluchové a zrakové podněty 

Rozvíjejme jeho sluchové a zrakové vnímání. Učme ho rozeznávat různé předměty, zvuky a třeba i barvy. Tím se mu začíná zlepšovat vnímání světa a věci se mu budou snadněji pojmenovávat. Ukazujme mu různé předměty a pomáhejme mu je navzájem odlišovat. Můžeme mu dávat úkoly, aby nám ukazoval anebo přinášel různé hračky. K tomu, jak naučit dítě mluvit, nám hodně pomůžou jednoduché věty typu „ukaž méďu“.

Až se naučí předměty rozpoznávat, můžeme přejít na jednoduché knížky. Můžeme mu dávat podobné úkoly. Knížky čtěme stále dokola, dítě samo začne ukazovat a pojmenovávat to, co si bude pamatovat z předchozích čtení.

Stejné je to se zvuky. Můžeme využívat předměty, které vydávají různé zvuky a chtít, aby to dítě zopakovalo. Cinkání klíčů anebo štěrchátek, muchlání papírů a ťukání kostek skvěle pomůžou k tomu, jak naučit dítě mluvit. Napodobujme zvuky auta, když dítě auto vidí anebo houkání vlaku, který zrovna projíždí kolem. Dítěti se jednotlivé zvuky začnou třídit a snáze se mu později budou pojmenovávat.

 • Rozlišujme osoby 

Dítě kolem třetího roku o sobě často mluví ve třetí osobě. Stačí, když mu začneme často pokládat otázky, na které od něj budeme chtít odpovědět. Tím se postupně naučí, že má o sobě mluvit v první osobě. Jemně ho opravujme a učme ho říkat slovo „já“.

 • Hodně si kresleme a hrajme 

Důležitými pomocníky v tom, jak rozmluvit dítě, jsou hra a kresba. Zpočátku to jsou bezmyšlenkovité čáranice, posléze první pokusy o kreslení předmětů a osob. V tom ho určitě podporujme. Právě kreslení totiž pomáhá dítěti se všestranně rozvíjet, včetně mluvení. Stejné je to s hrou. Díky hrám se učí o věcech i osobách, proto si s ním hrajme často, pomáhejme mu pojmenovávat jednotlivé věci a chtějme, aby je postupně opakovalo.

 • Pomůže i školka 

Pokud má naše děťátko nastoupit do školky a stále ještě dostatečně nemluví, nemusíme mít obavy. Naopak, školka a dětský kolektiv mu s komunikací můžou pomoct. Ideální je ale menší třída zhruba deseti dětí. Bude zde chtít komunikovat s ostatními. Pokud by ale naše dítě moc mluvit neumělo a ocitlo by se ve třídě s dalšími třiceti dětmi, moc by to k tomu, jak naučit dítě mluvit, nepomohlo. Dítě by si také mohlo začít vynucovat pozornost násilím. 

 • Nebojme se navštívit logopeda 

Pokud je naše ratolest už starší, vyzkoušeli jsme vše, dítě navštěvuje školku a má s mluvením stále problémy, návštěva odborníka nám jen pomůže. Náš pediatr nám určitě doporučí spolehlivého logopeda. Anebo se můžeme zkusit poptat po známých.

Jak rozmluvit dítě1

Jak naučit dítě mluvit? Vyhněme se těmto návykům!

 • Hlavně jednoduše

Rozvité a komplikované věty zpočátku k tomu, jak naučit dítě mluvit, rozhodně nepomůžou. Stejně jako v každém jiném učení, se i v mluvní musí začít od jednoduššího ke složitějšímu. Místo vět jako „Natálko, půjdeme se rozloučit s babičkou, která odjíždí,“ si vystačíme s kratším a výstižnějším: „Babička pápá.“ Teprve poté, co se naše děťátko naučí používat základní věty s citoslovci, můžeme postupně přecházet na složitější útvary.

 • Vyhněme se zdrobnělinám

Je už známé, že používání zdrobnělin našemu dítěti s mluvením příliš nepomůže. Nejenže se tak nenaučí základní slova, ale zdrobněliny jsou pro něj velmi těžko zopakovatelné. Místo maminečka volme jednoznačně kratší označení máma. Vzpomeňme si, že kolikrát se do zdrobnělin zamotáme i my, dospělí.

 • Nebuďme příliš nároční

Nemůžeme od našeho děťátka čekat zázraky. Dlouhé lekce mluvení příliš neuspějí, dětská pozornost je krátká. Raději učení mluvení zařaďme do každodenních aktivit jako je hraní, jedení anebo vycházky. Díky tomu budeme způsoby, jak rozmluvit dítě, dělat několikrát za den.

 • Pozor na oslovování 

Nepoužívejme maminkami oblíbené oslovování „MY.“ Věty jako „teď jsme se dobře napapali,“ budou dítě mást. Podobně je to i s třetí osobou. Vynechejme věty jako „maminka ti uvařila.“ Mluvme o osobách ve stejných tvarech, jako bychom mluvili obyčejně.

Jak tedy na dítě mluvit správně?

SPRÁVNÁ VARIANTA

 • Teď ses najedl a půjdeš spát.
 • Uvařila jsem ti oběd. 

ŠPATNÁ VARIANTA

 • Teď jsme se napapali a půjdeme spinkat. 
 • Maminka ti uvařila oběd.
 • Časté kojení starších dětí může škodit 

Jak dlouho chceme kojit, je na každé ženě. Ale u starších dětí bychom neměly kojení přehánět. Žvýkání tuhé stravy totiž dítěti pomáhá rozvíjet žvýkací svaly, které jsou velmi důležité i k mluvení. Podobně je to i s jazykem. Když dítě krmíme, lžičku mu směřujme na zadní stoličky, ne do středu pusy. Tím pomáháme k rozvoji čelistního kloubu. K tomu, jak rozmluvit dítě, nám pomůže také hrníček, dítě musí ústy vyvinout větší úsilí, než při sání z lahvičky. Samozřejmě je sací lahvička a rozmixovaná strava do určitého věku nezbytností. Ale jak bude dítě stárnout, zkusme stravu a nádobí postupně měnit.

Podívejte se na nejdůležitější okamžiky ve vývoji dítěte. 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 06. 05. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 07. 05. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 08. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 09. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 10. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 11. 05. 2021
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
STŘEDA 12. 05. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Zdraví a krása

Je libo mandle? 6 pádných důvodů, proč byste je měli jíst

Mandle patří k nejoblíbenějším ořechům na světě. Skvěle chutnají, jsou zdravé a bohaté na cenné látky. Dají se jíst “jen tak” nebo si z nich můžeme připravit spoustu dobrot. Slaných i sladkých. Dejte si s námi!...

Láska a vztahy

Partner má dítě z předchozího vztahu

Vztah dvou lidí je výzvou samo pro sebe. Pokud do vztahu vstoupí děti, dostává vztah naprosto nové rozměry. Pokud navíc jeden z partnerů má dítě z předchozího vztahu, pak má vztah skutečně speciální příchuť. Na...

Bydlení, zahrada

Týká se vás daň z nemovitosti? Blíží se termín platby, nezapomeňte na to!

Daň z nemovitosti se týká všech, kteří nemovitost vlastní. Nebo ji v minulém roce nabyli, prodali či darovali. Ani v takovém případě se letos povinnému papírování a řešení daní nevyhnete. Přitom termín, do kter...

Těhotenství, děti

Co pořídit, když čekáte miminko?

Příchod miminka v životě rodiny mnohé změní. A to nejen po psychické stránce a získání nových rolí. Do domácnosti přibude řada fyzických věcí, které tam jednoduše dříve nebyly. Některé pomůcky jsou potřebné, ji...

Psychologie

Smutek jako součást našeho života? Zkuste to změnit

Smutek je něco, co v životě nechceme, Avšak provází nás prakticky od narození až do smrti. Do života nám vstupují radostné i smutné události, které většinou relativně intenzivně prožíváme. Což je naprosto normá...

Ezoterika

Astromedicína: Jak funguje spojení astrologie a medicíny?

Astrologie není jen věda o tom, jak číst z hvězd. Pod tímto názvem se skrývá mnohem víc. Například i léčení pomocí astrologie čili astromedicína. Dokonce nám může pomoci některé naše zdravotní potíže rozkrýt a ...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Domácí pěna do koupele přispěje k dokonalé relaxaci

Domácí pěna do koupele je produkt levný a stejně tak efektivní, jako ten kupovaný. Během jeho přípravy se zabavíte v dlouhé chvíli a zpříjemníte si den aromatickými éterickými olejíčky. Ostatně můžete si vyrobi...

Fitness

Jak se zbavit bolesti za krkem? Pravidelně zařazujte tyto cviky

Bolesti za krkem dokáží náš den pořádně prodloužit. Paradoxem zůstává, že za bolesti za krkem si zpravidla můžeme sami. Jak se vyhnout nepříjemnému a bolestivému omezení našeho pohybu? Začněte tím, že si pohyb ...

Rozvoj osobnosti

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Nějaký ty filozofický pindy aneb zamyšlení nad bytím a nebytím

Při příležitosti prvního máje jsem se rozhodla, že vás opět obšťastnim svýma filozofickýma pindama (jak říkával kdysi můj otec). Dneska to bude jen takový malý zamyšlení nad mym bytim a nebytim. Je to s tvrdym y, takže buďte v klidu, nikdo mě nijak nikdy netejral. Bych se ani nenechala, slíznul by to zpátky! Sice se na mě dá dříví štípat, ale všechno má svý hranice, že jo.